Prije podne Poslije podne |
Učenici šestih razreda su kroz listopad i studeni izrađivali repliku Kovčega Saveza. Neki od najboljih primjeraka izloženi su u Etno-kutku koji se nalazi na prvom katu Osnovne škole "Ljubo Babić".
Pozivamo sve zaintereseirane da obiđu izložu u kojoj su učenici pokazali svoj dodatni interes za nastavu katoličkog vjeronauka i ulagali u svoje vještine.
Rad rukama i manualno izrađivanje predmeta imaju višestruke koristi za razvoj učenika:
Razvoj motoričkih vještina
Motorika uključuje upotrebu malih mišića u rukama i prstima. Učenici kroz ove aktivnosti uče kako precizno manipulirati predmetima, što im pomaže u svakodnevnim zadacima kao što su pisanje ili rezanje. Ove vještine su ključne za samostalnost i povjerenje u vlastite sposobnosti. Aktivnosti koje uključuju pomicanje tijela, balansiranje ili premještanje predmeta pomažu u razvoju koordinacije.
Poticanje maštovitosti
Kroz proces stvaranja, učenici istražuju različite materijale i tehnike, što potiče njihovu maštu i omogućava im da izraze svoju kreativnost.
Briga za emocionalni razvoj
Kroz stvaranje nečega vlastitim rukama, učenici doživljavaju osjećaj postignuća i ponosa. Ovo može povećati njihovo samopouzdanje i motivaciju za daljnje učenje i istraživanje i tako razvijaju emocionalnu inteligenciju.
Ulaganje u socijalnu interakciju
U projektima koji se izvode kod kuće, učenicima nekada pomažu članovi obitelji. Tako se povećava bliskost, te uči dijeliti resurse, komunicirati i raditi kao tim.
Gospodine Bože, sjećamo se svih onih koji su izgubili živote u Domovinskom ratu, hrabrih branitelja i nevinih civila. Uvedi njihove duše u radost sa svima svetima, a obiteljima pruži utjehu i nadu kako dobro na kraju uvijek pobjeđuje, molimo te.
Gospodine, usliši nas.
Gospodine Bože, želimo mir u našoj domovini i cijelom svijetu. Za jedinstvo, razumijevanje i slogu među ljudima, molimo te.
Gospodine, usliši nas.
Gospodine Bože, daj nam mudrost da se sjećamo i učimo iz prošlosti, te snagu kako bi izgradili bolju budućnost za generacije koje dolaze, molimo te.
Gospodine, usliši nas.
Uputa za samostalni razreda za učenike 6. razreda.
Upotrijebite bilo koji materijal i izradite repliku Kovčega saveza prema biblijskom opisu:
Kriterij vrednovanja:
Uključimo se u međunarodni projekt #EUCodeWeek 2024.
Zadatak naše škole nalazi se na poveznici: https://codeweek.eu/view/625546/udi-kroz-jubilarna-vrata
Jubilej Crkve 2025.
Papa je pozvao vjernike da se pripremaju za Jubilarnu godinu koja će biti 2025. godine. Jedan od najvažnijih simbola toga zbivanja su vrata.
Zašto?
1. Otvorenost i milosrđe
Sveta vrata predstavljaju simbol otvorenosti, milosrđa i spasenja. Prema katoličkoj tradiciji, prolazak kroz ova vrata označava ulazak u Božje milosrđe i poziv na duhovnu obnovu. U kontekstu jubileja, prolazak kroz vrata je čin vjere i pokore, kao i prilika za primanje oprosta.
3. Duhovna obnova
Prolazak kroz Sveti vrata simbolizira duhovno putovanje prema svetosti. Učenici i vjernici pozvani su na unutarnju promjenu i jačanje svoje vjere. Ova vrata su također povezana s idejom o novom životu koji je Isus otvorio za čovječanstvo.
4. Oprost
Tijekom jubileja, vjernici imaju priliku primiti oprost, što dodatno naglašava važnost Svetih vrata kao mjesta gdje se može iskusiti Božje oproštenje i milost. To je znak Božjeg oprosta, a njihovo primanje zahtijeva određene uvjete poput ispovijedi i molitve.
Zadatak:
Svoj rad učitajte u kolekciju na poveznici: bit.ly/Vrata24
Ciljevi aktivnosti "Korak po korak do vrata jubileja"
Digitalna pismenost: Aktivnost razvija digitalne vještine, što je ključno za današnje obrazovanje i život, omogućujući učenicima da postanu kompetentni korisnici tehnologije.
Kreativno razmišljanje: Korištenje digitalnih alata kao što su Wakelet i Clipdrop potiče kreativno razmišljanje i inovativnost kod učenika.
Osnaživanje zajednice: Aktivnost može uključivati suradnju među učenicima, što jača osjećaj zajedništva i pripadnosti unutar školske zajednice.
Razumijevanje vjerskih simbola: Kroz istraživanje biblijskih rečenica koje spominju vrata, učenici će bolje razumjeti simboliku vrata u kontekstu vjere i milosrđa.
Razvijanje kritičkog mišljenja: Učenici će analizirati biblijske tekstove i koristiti alate za stvaranje sadržaja, čime se potiče kritičko razmišljanje o temama koje istražuju.
Dragi Bože, izvoru svake ljubavi i zajedništva,
dolazimo pred Tebe s otvorenim srcima,
svjesni da nisi stvorio čovjeka da bude sam.
U svojoj mudrosti, stvorio si obitelj i prijatelje,
da nas okružuju i podržavaju na našem putu.
Hvala Ti za dar obitelji,
za ljubav koja nas povezuje,
za trenutke radosti i izazove
koje zajedno prolazimo.
Neka naš dom bude mjesto mira,
razumijevanja i bezuvjetne ljubavi.
Hvala Ti i za prijatelje,
za one koji nas razumiju,
koji dijele naše snove i brige.
Neka naši odnosi budu ispunjeni povjerenjem,
podrškom i radošću.
Pomozi nam da budemo oslonac jedni drugima,
kako bismo zajedno rasli u ljubavi.
Molimo te da nas ujediniš u zajedništvu.
Neka svaki član naše obitelji i svaki prijatelj
osjeti Tvoju prisutnost u svojim srcima.
Pomozi nam da njegujemo odnose,
da budemo strpljivi i puni razumijevanja.
U Tvoje ime molimo, da nikada ne zaboravimo:
nije dobro da čovjek bude sam.
Amen.
Svake godine 4. listopada obilježavamo Međunarodni dan zaštite životinja. Radimo to u spomen na svetog Franju Asiškog, rođenog u 12. stoljeću u Italiji. Zaštitnik je životinja, ekologije, prirode. Legenda kaže da su njegove propovijedi slušale čak i divlje životinje. Autor je prvih jaslica.
Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.
Sv. Gabrijele, ti si Božji glasnik koji donosi radosne vijesti i pomaže nam u komunikaciji s Nebesima, vodi nas na putu istine i ljubavi.
Sv. Gabrijele – moli za nas!
Sv. Rafaele, ti si zaštitnik putnika i iscjelitelj duša, osnaži nas u našim putovanjima i donesi nam mir u srcima.
Sv. Rafaele – moli za nas!
Sv. Mihaele, ti si vođa nebeskih vojski i borac protiv zla, brani nas od svih opasnosti i vodi nas u pobjedu nad tamom.
Sv. Mihaele – moli za nas!
Isusovo pitanje: „A vi, što vi kažete, tko sam ja?“ poziva nas na duboko promišljanje o našoj vjeri i osobnom odnosu s Njim. Ovo pitanje nije samo izazov za učenike iz prošlosti, već i za svakog od nas danas.
Svaki od nas ima jedinstven put vjere i različite životne okolnosti koje oblikuju naš pogled na Isusa.
Razmišljajući o Isusovom identitetu, pozvani smo preispitati i svoj identitet u Njegovim očima. Kada prepoznamo tko je On, počinjemo shvaćati i tko smo mi. Isus je rekao da smo „sol zemlje“ i „svjetlost svijeta“ (Matej 5,13-14). Ova izjava nas poziva da živimo autentično, donoseći ljubav i svjetlost u svijet oko nas.
Naša vjera nije samo teorijska; ona zahtijeva aktivno sudjelovanje. Isus nas poziva da slijedimo Njegov primjer ljubavi, milosrđa i služenja. Kada odgovorimo na Njegovo pitanje, pozvani smo i da djelujemo. Kako možeš danas pokazati svoju vjeru? Možda kroz malu gestu ljubaznosti, ili služeći onima kojima je pomoć potrebna.
Na kraju, Isusovo pitanje nas potiče da se neprestano preispitujemo i rastemo u vjeri. U ovom trenutku, zastani i razmisli: Tko je Isus za mene? Neka ti ovaj odgovor bude izvor snage i inspiracije u svakodnevnom životu. Tvoja vjera može promijeniti svijet, počevši od tebe samog.
U petak, 21. lipnja 2024. godine završila je školska godina.
Uz čvrstu vjeru i nadu kako je sve najbolje tek pred nama, svim učenicima želimo sretno i blagoslovljeno ljeto!
Tijelovo je zapovijedani blagdan u Hrvatskoj koji se punim imenom zove Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove. Slavi se uvijek u četvrtak nakon Presvetog Trojstva u spomen na ustanovljenje Euharistije na Veliki četvrtak. Vjernici odlaze na mise nakon kojih je čest običaj sudjelovanja u procesijama u kojima se posvećena hostija iznosi van zgrade crkve i njom se blagoslivlja župa, vjernici i cijeli svijet.
Učenici šestog razreda mogu istražiti svoju župu i pismeni rad (napisan na listu papira) predati vjeroučiteljici.
Međunarodni dan društvenih igara održava se 11. travnja od 2013. godine. Na dodatnoj nastavi iz vjeronuka svaki tjedan održavano aktivnosti igranja društvenih igara. Igre su odlične jer kroz njih učimo važnost poštivanja pravila, prihvaćanje pobjede i poraza, suradnje s drugima, strpljivost i dobrohotnost.
Učenici koji pohađaju katolički vjeronauk i ove školske godine svojom radio porukom uključili su se u natječaj Europskog školskog radia (European school radio) sa sjedištem u Grčkoj. Riječ je o dugogodišnjem projektu "Make it head" (Neka se čuje), a glavna tema ove godine je "Snaga prijateljstva".
Ukupan broj prijavljenih radova je 527, od čega na radio poruke (kategorija u kojoj se mi natječemo) otpada 299.
Svake godine 10. veljače obilježavamo spomendan bl. Alojzija Stepinca, koji je rođen i umro vrlo blizu naše škole, u mjestima Brezarić i Krašić.
Istražite svoje znanje o ovom hrvatskom velikanu preko zadatka na poveznici: http://bit.ly/AStepinac24
ili skeniranjem qr koda:
Neposredno prije početka drugoga polugodišta, 6. siječnja, Crkva slavi blagdan Tri kralja. Kratku priču pogledajte na poveznici:
Osnovna škola "Ljubo Babić" nalazi se na području župe koja je posvećena svetom Nikoli kojeg slavimo u došašću. Vjerojatno je živio u bogatoj obitelji u 3. stoljeću na području današnje Male Azije. Ime je dobio po svojem stricu biskupu koji se i brine za njega nakon smrti roditelja. I sam je postao svećenik i biskup, a najpoznatiji je po dobrim djelima preko kojih je pokazivao ljubav prema Isusu.
Zaštitnik je djece, mornara, ribara i mlinara.
Sveti Nikola, moli za nas!
Učenici šestih razreda sudjelovali su u projektu izrade Kovčega Saveza prema opisu iz Starog zavjeta.
Rezultate njihovog grupnog i individualnog rada pogledajte na poveznici:
Siniša Glavašević; Priča o gradu
Obilježavamo spomendan sv. Karla Boromjejskog, značajnog sveca u Katoličkoj Crkvi. Njegov životopis upoznajmo preko poveznice:
Tijelovo je zapovijedani blagdan u Katoličkoj Crkvi na koji se sjećamo kako je Bog uzeo ljudsko tijelo da bi postao čovjekom. Slavimo ga uvijek u četvrtak, dan na koji je bila Posljednja večera. Na Tijelovo sudjelujemo na misi, nakon koje se održava tijelovska procesija kojom iznosimo Kristovo tijelo u obliku posvećene hostije van crkve, kako bi blagoslovili mjesto u kojem se nalazimo, sve vjernike koji u njemu obitavaju i cijeli svijet.
Za svoj duhovni rast, molitvu i promišljanje, istražite podatke na poveznici: https://wakelet.com/wake/NBBSuY-eNnxxHgK15OKNU.
Čitajte, slušajte i gledajte!
Učenici šestih i sedmih razreda su sudjelovali u eTwinnig projektu "Tamo gdje palme cvatu" kroz koji su učili o djelovanju i životu misionara.
Kojim su se temama bavili i što su zaključili istražite na poveznici: https://wakelet.com/wake/YID7n8UKg_MQyf5Kuoqwz
Kako bi naš duhovni život pratio liturgijsku godinu, u mjesecu svibnju se posebno molimo Mariji, majci Božjoj.
U tome nam može pomoći i prigodni video koji pronađite na poveznici: