preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Login
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

 

 

"Mozak nije posuda koju treba napuniti,

već vatra koju treba zapaliti" 

(Plutarh)  

- prethodni citati -

Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 3. 2011.

Ukupno: 719418
Ovaj mjesec: 8111
Ovaj tjedan: 714
Danas: 50
GODIŠNJAK

ŠKOLSKA PREHRANA

e-Škole

 

HIMNA ŠKOLE

 

Podno Slavče, kraj potoka,
djetinjstvo se moje smije.
Prva ljubav tu se krije,
naše igre, maštarije.

Tu se uči, tu se radi,
slažu dvojke i petice.
Novi život tu se gradi
u  školi kraj Šumetlice.
 
Našu školu mnogi znaju
po slavnome Ljudevitu Gaju.
Daleko se čuje ime
eko-škola Slavonije.

HIMNA EKO-ŠKOLE

  

Hoće li sunce zauvijek sjati?
Zlatne haljine na nebu tkati?
Hoće li trava zelena biti?
Svi zdravu vodu želimo piti.
 
S.O.S. otvorite oči.
S.O.S. zemlja vas moli.
S.O.S. ljubavi treba.
Ona nas hrani i vodi do neba.
    
Hoće li vjetar donositi kišu?
Il΄ nam se tužni dani pišu?
Hoće li ljubav jača biti
da prirodu zdravu štiti?
 
S.O.S. otvorite oči…

EKO KODEKS

DIJAMANTNI CERTIFIKAT

LOGO STOP NASILJU

LJUDEVIT GAJ

Hrvatski preporoditelj, književnik, političar, zastupnik u Hrvatskom Saboru te tvorac ilirizma i vođa hrvatskog narodnog preporoda. Ljudevit Gaj rođen je 8. srpnja 1809. u Krapini. Njegova pjesma Još Hrvatska ni propala postala je hrvatska narodna preporodna budnica. Umro je  20. travnja 1872. u Zagrebu.

Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Med(e)no u prvom razredu!

Jedna mala pčela žuta

Našla cvjetić pored puta!

Na laticu bijelu sjela da bi praha slatkog jela!

Livada se pred njom pruža,

Puna sljeza, divljih ruža!

Od radosti ne zna što će, djeci meda dati hoće!

 

 


Pčelice OPG-a Terihaj iz Brodskog Stupnika našle su puno cvijeća pored puta te marljivo radile kako bi našim učenicima prvog razreda, danas, na dan obilježavanja Sv.Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, u školi bilo baš med(e)no!

Cijeli odred slatkih paketića pristigao je u našu školu jer sudjelujemo u Programu '' Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka''. Taj je program namijenjen učenicima prvih razreda svih osnovnih škola na području cijele Republike Hrvatske, provodi se od 2018. godine, a svrha mu je podizanje svijesti djece o važnosti meda kao sastavnog dijela pravilne prehrane, promoviranje meda lokalnih proizvođača te isticanje uloge i značaja pčela i pčelarstva u poljoprivrednoj proizvodnji. Bez vrijednih pčela, ekološka ravnoteža i biološka raznolikost bile bi opasno narušene jer 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovise o oprašivanju koje one obavljaju.

Svaki učenik prvog razreda dobio je u promotivnom paketiću med zapakiran u Nacionalnu staklenku za med te edukativne materijale uključujući slikovnicu Pčelica Jelica i medo Edo. Kao što u košnici svatko ima svoj zadatak i marljivo radi, tako su i u školi bili podijeljeni zadaci prilikom provedbe ovog slatkog mednog dana. Ravnateljica i tajnica koordinirale su provedbu, knjižničarka i psihologinja zaprimile su proizvode, pripremile paketiće te ih podijelile našim učenicima u matičnoj školi, dok  je trut učitelj Marko Ivanetić (u pčelarskim terminima muška pčela)  ''odzujao'' u područne škole i učenicima dostavio med. Učiteljice prvih razreda održale su radionicu za svoje učenike koristeći pripremljenu edukativnu prezentaciju o važnosti i značaju pčelarstva. Učenici su, na njihovoj dobi prilagođen način, saznali odgovore na važna pitanja s cvjetne livade- što su pčele, što sve rade, gdje žive, tko je najvrjedniji medu njima, što je nektar, što su saće, kako nastaje med te zašto je on toliko važan za naše zdravlje. Također, kad sljedeći put pojedete žličicu meda, znajte kako je jedna vrijedna pčela cijeli svoj život radila kako biste se njome osladili.

Ne smijemo zaboraviti niti, opet u pčelarskim terminima rečeno, najvažnije radilice- naše učenike. Učenik 4.b razreda Ivan Španić zaprljao je ruke i pomogao izraditi košnicu od staroga kartona  (ipak smo mi eko škola i nastojimo ponovno upotrijebiti sve što možemo), a svi učenici prvog razreda obojili su male pčelice koje su naposljetku ispunile našu košnicu i zazujale hodnikom kako bi i ostali učenici škole znali kako su sladak dan proveli!

 

Martina Prpić i Danijela Tomica





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju