preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljudevita Gaja Zaprešić

Login
 

 

Kutak za roditelje:

Zamolbe i zahtjevi:

Upisnica u školu (docpdf)

Zahtjev za ispis s izbornog predmeta

Ispisnica iz škole (pdf)

Obrazac za izdavanje potvrde o školovanju (docpdf)

Obrazac za izostanak učenika s nastave (pdf)

Zahtjev za izdavanje duplikata/prijepisa svjedodžbe (docpdf)

Raspored zvonjenja

Prije podne

1. 08:00 – 08:45
2. 08:50 – 09:35
3. 09.45 – 10:30
4. 10:40 – 11:25
5. 11:30 – 12:15
6. 12:20 – 13:05
7. 13:10 – 13:55

 

Poslije podne

0. 13:10 – 13:55
1. 14:00 – 14:45
2. 14:50 – 15:35
3. 15:45 – 16:30
4. 16:40 – 17:25
5. 17:30 – 18:15
6. 18:20 – 19:05
Pristup e-Dnevniku

Informacije

2024./2025.

ŠKOLSKI LIST I FACEBOOK

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST

 

FACEBOOK
OŠ LJUDEVITA GAJA

Tražilica
Eko škola

 

UZ Gaj

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2011.

Ukupno: 2402698
Ovaj mjesec: 2113
Ovaj tjedan: 1114
Danas: 6
 
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Referentna zbirka
Autor: Marija Novaković, 14. 11. 2012.

Upoznajmo knjižnicu: Referentna zbirka

“Obrazovan je onaj koji zna gdje će naći ono što ne zna!” Brzo trebate neku informaciju? Trk u knjižnicu potražiti knjige referentne zbirke - enciklopedije, leksikone, rječnike, atlase i priručnike. UPOZORENJE: knjige referentne zbirke ne mogu se posuđivati i njima se koristimo samo u knjižnici ili čitaonici.  

Knjige referentne zbirke obično su smještene na posebnom, istaknutom mjestu kako bi bile na dohvat ruke i knjižničarima i korisnicima knjižnice. Često posežemo za njima jer nam brzo daju potrebne informacije, a naša draga gospođa Marija u njima pronalazi odgovore na sva naša moguća i nemoguća pitanja. Referentnu zbirku čine:


1) ENCIKLOPEDIJE - znanstvena djela koja sustavno daju pregled znanja po abecedi (opća enciklopedija) ili zbir podataka o nekoj grani znanosti ili umjetnosti (specijalna, stručna enciklopedija). Izraz enciklopedija prvi je u svijetu upotrijebio hrvatski latinist Pavao Skalić, Zagrepčanin (1534.-1575.) u naslovu svog djela Encyclopediae seu orbis… Riječ enciklopedijski znači svestran, koji obuhvaća sva znanja, a enciklopedist je svestrano obrazovan čovjek koji ima raznovrsno znanje. Postoje i elektroničke, e-enciklopedije. Najpoznatija mrežna enciklopedija je Wikipedia.

2) LEKSIKONI - knjige u kojima su abecednim redom poredani i sažeto protumačeni različiti pojmovi (enciklopedija manjeg formata i opsega). Leksikoni mogu biti opći, školski, geografski, leksikoni mjernih jedinica… Pojmovi i riječi također su poredani abecednim redom, a kao pomoć pri snalaženju služi granična riječ.

3) RJEČNICI - knjige u kojima su sakupljene riječi iz jednog ili više jezika s upotrebom i značenjem. Mogu biti jednojezični, dvojezični, frazeološki…

Rječnici prikazuju:

a) ukupnost riječi jednog jezika (npr. Rječnik hrvatskog jezika, Rječnik engleskog jezika)

b) jezična izražajna sredstva, riječi i način izražavanja određenog područja (kancelarijski, školski, dječji, ulični, medicinski rječnik…)

Kako se koristimo enciklopedijom, leksikonom ili rječnikom?Riječi i pojmovi u enciklopedijama, leksikonima i rječnicima poredani su abecednim redom, a kao pomoć služi granična riječ koja je istaknuta na vrhu svake stranice.

4) ATLAS - skup geografskih ili astronomskih karata uvezanih u jednu knjigu, a kasnije i knjiga karata sa slikama iz pojedinih grana znanosti ili umjetnosti. Ime mu potječe od mitološkog lika Atlasa, gorostasa koji nosi konzolu, balkon, pročelje, krov i slično na građevinama. Naziv atlas za zbirku karata prvi je u povijesti upotrijebio nizozemski kartograf G. Mercator 1595. Danas se atlasima nazivaju i uvezane zbirke tabela u botanici, zoologiji, medicini, tehnici i umjetnosti.

Što još spada u referentnu zbirku?

U referentnu zbirku spadaju još i različiti priručnici kao što su gramatike, pravopisi i priručnici iz različitih područja znanja, npr. povijesti, biologije, informatike… Priručnici se koriste tako da ono što trebamo prvo tražimo u kazalu ili u sadržaju.

VAŽNO! Postoji rješenje i za one koji baš ne vole trčati u knjižnicu, pa čak ni prošetati do nje. Naime, osim u tiskanom obliku (knjige), referentnu zbirku možemo naći i na CD-u i on-line. Ali, ne zaboravite, osim zanimljive knjige u knjižnici uvijek možete upoznati i zanimljivu osobu, posebno u našoj školskoj knjižnici! Ljepše je tražiti informacije u društvu nego sam uz svoje računalo.

Ponovimo:

- podatke o nekom gradu ili državi, osobi, znanosti ili umjetnosti pronaći ćemo u enciklopediji ili u leksikonu (Opća enciklopedija, Veliki školski leksikon…)

- značenje neke riječi pronaći ćemo u rječnicima (Rječnik stranih riječi, Hrvatsko-engleski rječnik, Frazeološki rječnik…)

- atlasom se koristimo ako želimo pronaći neku planinu, rijeku, grad ili otok (Atlas svijeta, Dječji atlas svijeta…)

Mladi knjižničari





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Aktivnosti u knjižnici i korisne informacije

 

 

 

 

 

preskoči na navigaciju