U srijedu 27. travnja u čitaonici školske knjižnice održan je Književni domjenak s Vesnom Parun kako bi se obilježila ovogodišnja manifestacija Noć knjige i 100. godišnjica rođenja Vesne Parun. Tema ovogodišnje Noći knjige bila je knjiga kao prostor slobode, a upravo je Vesna Parun rekla: „Ljudi će opet pisati rukom, na bilo čemu, na zidovima, jer to je jedino gdje se može izreći gola činjenica a da uz nju ne bude laž, da ne bude kancelarija, nego identitet u jeziku, u moralu, u kreatorstvu. Najbolji lijek za um je književnost.“ (Posljednja volja Vesne Parun : Antologija nesretnih sudbina, Denis Derk, VBZ, 2012.)
Knjižničarka Jadranka Jelinić Blagec osvrnula se na život velike književnice istaknuvši najvažnije događaje iz njezine zanimljive biografije i na to kako su oni utjecali na književnost koju je stvarala. Sve prisutne upoznala je s bogatim opusom Vesne Parun, kako za djecu tako i za odrasle te pročitala neke od njezinih najljepših stihova.
Knjižničarka Lucija Fičko osvrnula se na likovno stvaralaštvo Vesne Parun koje je možda manje poznato od njezinog književnog stvaralaštva, ali ništa manje značajno. Zahvaljujući suradnji s Muzejom Prigorja i kustosom Tomislavom Dilberom knjižničarka je u čitaonici školske knjižnice pripremila i malu izložbu reprodukcija likovnih radova Vesne Parun koju još uvijek možete pogledati.
Ovim putem zahvaljujemo se Muzeju Prigorja što su nam za ovu prigodu ustupili reprodukcije likovnih radova koje posjeduju u svom fondu.
Tijekom Književnog domjenka vladala je jedna posebno ugodna atmosfera, a prisutni su s velikim zanimanje pratili izlaganja. Nadamo se da smo ovime zapalili barem malu iskru zanimanja za ovu veliku, ali do sada nažalost nedovoljno priznatu književnicu i umjetnicu kako bi u budućnosti bila što više zastupljena kako u nastavi tako i u kulturnim događanjima.
