Krenuli smo ispred naše škole ujutro, u 8 sati i u Cerniku smo bili oko 9 sati. Razgledali smo prostor oko samostana
Franjevački barokni sklop sastoji se od četiri jednokatna samostanska krila i kojima je sa sjevera priključena crkva s bočnim zvonikom.
i točno u 9 sati uz pratnju domaćina, patera Antuna ušli u crkvu sv. Petra. Pater nas je pozdravio i pozvao u šetnju kroz prošlost tumačeći nam povijest crkve sv. Petra i samostana u Cerniku. Saznali smo da naselje Cernik ima dugu povijest, a najznačajniji trenuci prošlosti Cernika vezani su za borbe s turcima i za okupaciju ovog dijela Slavonije. Cernik se spominje u 16. stoljeću kad za turske uprave ima značenje vojnog i upravnog središta. U to vrijeme franjevci Bosne Srebrene dolaze iz Bosne u ovaj dio Slavonije i nedaleko od naselja, uz crkvu sv. Leonarda, nastanjuju se. Dolaskom franjevaca razvija se samostan i djelovanje franjevaca. Pater nas je u detalje upoznao s gradnjom samostana i crkve sv. Petra, zapamtili smo da je 1728.g. početa gradnja samostana, njenog južnog dijela. Samostan je sagrađen, sa sva četiri krila 1760.g.
Zbog neplanirane spriječenosti, pater nije mogao ostati s nama do kraja planiranog posjeta, stoga nam je ukratko ispričao značaj i zanimljivosti vezane za župnu crkvu. Kazao je da je crkva sv. Petra, prvaka apostola, građena od 1734. do 1777.g. kad je i posvećena.
U baroknom stilu, ona je jednobrodna dvoranska građevina s tri bočne kapela i svetištem u sredini. Unutrašnjost crkve je bogato ukrašena kipovima svetaca i raskošno oslikanih zidova. Crkva ima nekoliko oltara, središnji je posvećen sv. Petru apostolu.
Na koru se uočavaju urešene orgulje, za koje pater kaže da nisu u upotrebi jer nažalost nema izučenih orguljaša. Iz crkve smo se uputili razgledati unutrašnjost samostana, koja je onako hladna u nama budila divljenje i pozorno promatranje sve i jednog detalja unutrašnjosti.
Iz samostanskog hodnika uputili smo se razgledati jedinstvenu biblijsko-arheološku muzejsku zbirku koja se nalazi u sklopu samostana. Pater nas je poveo prvo u arheološki dio izložbe. Upoznao nas s njegovim postavom, a on se sastoji od bogate zbirke autentičnih arheoloških predmeta donesenih iz sv. Zemlje.
Tu smo imali priliku upoznati se s uljanicama, arheološkim prikazima prvih kršćanskih crkava. Uz pomoć fotografija osjetili smo stvarni ambijent Bliskog istoka. Izloženi predmeti raspoređeni su kronološki i tematski, upoznali su nas sa životnim ambijentom prostora i vremena, događaja i ljudi iz kojih je ponikla Biblija kao izvor vjere, svjetonazora, kulture i civilizacije. Autor arheološke zbirke je pater Tomislav Vuk koji je većinu tih izložaka i donio iz sv. Zemlje
Nakon arheološke zbirke upoznali smo se sa „Zbirkom knjiga Svetog pisma“ koja je posvećen Bibliji kao knjizi. Tu smo mogli vidjeti Biblije na originalnim jezicima - hebrejskom, aramejskom i grčkom. Od najstarijih postojećih rukopisa do novijih izdanja.
faksimilne preslike, npr. najznačajniji kodeksi Hebrejske Biblije:
onaj iz Alepa, Lenjingradski, Lisabonski te nekoliko tipičnih pučkih izdanja, tzv. Miqra'ot Gedoloth,
isto tako najznačajniji rukopisi i izdanja biblijskog teksta Staroga i Novoga zavjeta na grčkom jeziku, kao što su
kodeksi Bodmer VIII, Vatikanski, Sinajski, Bezin Kanterberijski itd.
Na samom kraju našeg druženja pater Ante nam je pokazao inkunabule, saznali smo da inkunabula znači „knjiga u povojima“. Nakon odlaska patera upoznali smo se, uz pomoć učenika koji pohađaju Dodatnu nastavu povijesti preko njihovog predavanja s prilikama iz vremena u kojem je živio Matija Antun Relković. Naše kolege, učenici, približili su nam život i životno djelo Matije Antuna Relkovića.
To nam je bila idealna prilika u samostanu, u kojem se i Matija školovao, naučiti nešto novo o našem slavnom mještaninu.
Nakon iscrpnih predavanja prošetali smo se ulicama Cernika i nakratko posjetili dvorac, nismo ulazili u unutrašnjost dvorca, nego nam je učitelj povijesti ukratko ispričao o prošlosti dvorca. Saznali smo da je dvorac građen baroknim stilom, u prvoj polovici 16.st. u vrijeme prije nego su turci stigli u ove krajeve. Dvorac je podignut na mjestu nekadašnje srednjevjekovne tvrđave koju je austrijska vojska porušila iz bojazni da ga ne osvoje turci ako prodru u Slavoniju. Dolaskom turaka utvrda pada u turske ruke. Oslobođen 1691.g. u „Velikom bečkom ratu“
Nakon odlaska turaka tvrđavu obnavljaju novi vlasnici, tada tvrđava poprima svoj barokni oblik, obnovljena je tvrđave i tad je prenamijenjena u plemićki dvorac.
Za vrijeme prvog svjetskog rata, 1917. g. posjed i dvorac dolaze u ruke obitelji Kulmer. Nacionalizacijom nakon Drugog svjetskog rata, 1946. g. grof Aleksandar Kulmer gubi vlastelinstvo Cernik i barokni dvorac. Uz brojne rekonstrukcije, dvorac je zadržao srednjovjekovno-renesansni izgled, četverokutnog tlocrta s unutrašnjim dvorištem i okruglim kulama u kutovima.
Nakon razgledavanja Cernika oprostili smo se od samostana i krenuli kući. U Davor smo stigli u 13 sati.
Tekst napisali: Petra Gelemanović, Željko Brlić i Marta Brlić