Školski projekt podrazumijeva timsko provođenje određenih aktivnosti u svrhu postizanja zadanih ciljeva u kraćem ili dužem vremenskom periodu.
Svrha mu je međusobna povezanost i suradnja, širenje primjera dobre prakse, dok rezultati projekata doprinose profesionalnom ugledu škole. Za kvalitetnu izvedbu projekta važno je dobro osmisliti projektnu temu, pomno odabrati vremensko razdoblje, jasno definirati projektne zadatke i aktivnosti. Najvažniji od svega je timski rad, kako učenika tako i učitelja.
Školski projekt kao suvremeni oblik učenja može koristiti kvalitetnom međupredmetnom povezivanju. To omogućuje učenicima da u određenom vremenskom periodu uče nastavne sadržaje različitih nastavnih predmeta kroz cjelovitu projektnu aktivnost.
Projekti koje Osnovna škola Mladost Lekenik provodi nalaze se u Školskom kurikulumu (pod karticom "ŠK. KURIKULUM I GOD. PLAN I ROGRAM")
Škole za Afriku
Zajedno s brojnim drugim školama u Hrvatskoj i svijetu učenici od 1. do 8. razreda Osnovne škole Mladost i ove su se školske godine priključili UNICEF-ovom projektu „Škole za Afriku“.
Pomoću radnih materijala, koje je omogućio UNICEF, zajedno smo učili o običajima, školovanju te svakodnevnom životu djece i odraslih u Etiopiji.
Tijekom prvog i drugog polugodišta prikupljali smo novčana sredstva kako bismo pomogli da se ova akcija ostvari te smo prikupili iznos od 201.41 eura.
Primarni cilj projekta je prikupljanje novčanih sredstava za formalno i neformalno obrazovanje za djecu pogođenu krizom, izgradnju školske infrastrukture, opremanje škola, osiguranje školskog pribora i nastavnih materijala, psihosocijalnu podršku djeci koja su raseljena uslijed oružanih sukoba i vremenskih nepogoda, dostupno predškolsko obrazovanje, edukaciju nastavnika, omogućavanje pristupa pitkoj vodi.
Hvala svima, malima i velikima, koji su svojim prilogom pomogli da se ova akcija ostvari!
Koordinatorice Projekta: Andrea Milovan, učiteljica prirode i biologije
Nina Pavlenić, učiteljica povijesti
:: opširnije ::eTwinning - Webučionica 4.0
(Klik na fotografiju)
:: opširnije ::Dan glagoljice
(Klik na fotografiju)
:: opširnije ::Projekt Šafran
(Klik na fotografiju)
:: opširnije ::Sudjelovali smo u akciji "Plastičnim čepovima do skupih lijekova“
Naši učenici su i u ovoj školskoj godini nastavili vrijedno prikupljati plastične čepove.
Udruga oboljelih od leukemije i limfoma (UOLL) provodi akciju “Plastičnim čepovima do skupih lijekova” kako bi se sakupio novac koji se koristi u svrhu liječenja i financiranja potrebnih lijekova i medicinskih pomagala oboljelima od teških malignih bolesti. Akcija se provodi na području cijele Republike Hrvatske, a u nju su uključene brojne tvrtke, udruge, škole i vrtići.
Učenici su tijekom cijele školske godine donosili čepove i zajedničkim snagama prikupili gotovo 80 kg čepova. Prošlog su tjedna pune vreće predane reciklažnom dvorištu u Lekeniku te će ih tvrtka Gospodarenje otpadom Sisak d.o.o. dostaviti spomenutoj Udruzi.
Ivana Denić, Marijana Korenić Skender, Nina Pavlenić i Andrea Milovan
:: opširnije ::Aktivnosti u školskom vrtu
Učenici 5. – 8. razreda naše Škole rado su se odazivali i vrijedno su provodili sve planirane aktivnosti projekta Školski vrt tijekom ove nastavne godine. Sijali su sjemenke, sadili presadnice, malčirali, zalijevali, okopavali, plijevili i kompostirali, te je zahvaljujući njihovom velikom trudu naš vrt oživio bojama i mirisima.
U naše uzvišene gredice zasadili su različito povrće, začinsko i ljekovito bilje, jagode te sezonsko cvijeće.
Povrće: salata (unikum, hrastov list, posavka), rikula, endivija, cikorija, matovilac, radič, krastavac, kukuruz kokičar, kukuruz šećerac, rajčica volovsko srce, rajčica cherry, paprika rog crvena, blitva srebrnolisna, blitva tamnozelena, tikvica firentinska, tikva hokaido, kelj toskanski, kelj, mrkva, crna rotkva, grašak, rotkvica, crveni luk, cikla.
Ljekovito i začinsko bilje: kopar, bosiljak, peršin, kadulja, luk vlasac, mažuran, matičnjak, metvica, ljupčac.
Sezonsko cvijeće: neven, lan, cinija, kadifica, uresnica, suncokret, boražina, dragoljub.
Zahvaljujemo svim roditeljima, djelatnicima Škole i sumještanima koji su nam donirali sjemenke i presadnice te nam pomagali u provedbi naših aktivnosti.
(Fotografije možete vidjeti klikom na poveznicu – fotografiju pod ::opširnije::)
Voditeljice projekta:
Andrea Milovan, prof.
Nina Pavlenić, prof.
:: opširnije ::PN - Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta
Dan sigurnijeg Interneta obilježava se svake godine s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije uporabe digitalnih tehnologija i mobilnih uređaja, u prvom redu među djecom i mladima.
Glavni nositelj za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta na nacionalnoj razini je Centar za sigurniji internet (CSI). Ove godine Dan sigurnijeg interneta obilježavao se 6. veljače 2024. godine pod sloganom „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji internet“.
Učenici 7.b, 7.c i 8.b razreda sudjelovali su u provedbi edukativne radionice „Suradnjom do uspjeha“ koju je pripremio CSI. Cilj radionice bio je razviti svijest o rizičnim ponašanjima u video igrama, potaknuti razvoj odgovornih navika igranja te vježbanje suradnje i komunikacije u natjecateljskom okruženju.
Fotografije pogledajte po ::opširnije::
Razrednice: Ivana Denić, Nina Pavlenić i Andrea Milovan
:: opširnije ::Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Učenici i učitelji naše škole obilježili su u petak 17. studenog 2023. godine prigodnim programom Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Poslušali smo informacije o Vukovarskoj bitki, Priču o djetinjstvu Siniše Glavaševića te pjesmu Vesne Parun Vukovarske golubice povratak. Uz pjesmu Vukovar, Vukovar Zlatnih dukata pažljivo smo promatrali snimljene kadrove Vukovara i njegovog stradanja u ratu. Na kraju, zajedno smo ispred naše škole zapalili lampaše čije je svjetlo simbol sjećanja na sve koji su stradali boreći se za slobodu naše Hrvatske.
Sjećanje na žrtve Vukovara i Škabrnje treba živjeti kroz poštovanje, ljubav prema domovini i spremnost na čuvanje mira u našem društvu.
(Fotografije možete pogledati klikom na fotografiju pod ::opširnije::)
Marija Matković, učiteljica Hrvatskog jezika i Nina Pavlenić, učiteljica Povijesti
:: opširnije ::Sudjelovanje naših učenika u Erasmus projektu Education for new eco generation – održana 2. radionica
U sklopu provedbe Erasmus + projekta KA154-YOU-000126227 – „Education for new eco generation“, 18. listopada 2023. godine u našoj Školi održana je druga radionica za učenike 7. i 8. razreda.
Tema radionice bila je kompostiranje. U uvodnom dijelu radionice učenici su kroz predavanje koje je održala učiteljica Andrea Milovan proširili svoje znanje o vrstama otpada i važnosti njegova pravilnog razvrstavanja te su se upoznali s postupkom kompostiranja i dobrobitima tog postupka.
Nastavak radionice održao se u školskom vrtu. Učenici su uz pomoć mame našeg učenika, gospođe Franciske Kenig, djelatnika LAG-a i učiteljice smjestili komposter od recikliranog materijala na prikladno mjesto, te su ga napunili biootpadom kojeg su prethodno prikupili i tako su na licu mjesta primijenili svoje znanje.
(dokument s fotografijama pogledajte pod ::opširnije::)
Andrea Milovan, učiteljica Biologije i Prirode
:: opširnije ::Dan kravate
U našoj je školi 18.10. obilježen Dan kravate kojeg je proglasio Hrvatski sabor još 2008. godine. Učenici su marljivo prikupljali podatke o kravati te izrađivali mini-plakate koje su oslikali naravno- kravatama! Istaknuli su u svojim radovima kako je kravata danas hrvatski nacionalni simbol te da svoje porijeklo vuče još iz 17. stoljeća kada su je hrvatski vojnici pronijeli Europom za vrijeme Tridesetogodišnjeg rata. Radovi su izloženi na panou u holu škole. Nakon što su poslušali pjesmu o kravati Tatjane Pintarić krenulo je natjecanje u najbržem i najpreciznijem vezanju kravate. Natjecali su se učenici od 5. do 8. razreda, a pobijedio je natjecateljski par iz 7. b, Marija Čančar i Lovro Ćosić. Osvojili su slatki paket te tako razveselili i cijeli razred.
Nina Pavlenić, učiteljica Povijesti
(Fotografije možete pogledati pod ::opširnije:: klikom na fotografiju-poveznicu.)
:: opširnije ::Sudjelovanje naših učenika u Erasmus projektu Education for new eco generation – održana 1. radionica
Zahvaljujući suradnji s udrugom LAG Zrinska Gora – Turopolje, OŠ Mladost Lekenik ove je školske godine partner u Erasmusovom projektu „Education for new eco generation“. Trajanje projekta je 12 mjeseci.
Cilj projekta je edukacija mladih za stjecanje znanja o ekološkom i održivom načinu života, razvoj njihovih poduzetničkih vještina, aktivno sudjelovanje u kreiranju lokalnog proračuna s naglaskom na mogućnosti za mlade poljoprivrednike, održivom rastu, poticanju inovacija i stvaranju aktivnog građanstva na lokalnoj razini, ali i na području cijele Europe.
Naši su učenici već u školskim projektima „Školski vrt“ i „Recikliraj!“ pokazali svoju zainteresiranost za ekološki način života, recikliranje i održivi razvoj. Sudjelovanje učenika i u ovom projektu savršen je spoj i logičan nastavak rada na tom putu.
22. rujna 2023. godine u našem školskom vrtu održana je prva radionica za učenike u kojoj su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda. U samom uvodu djelatnica LAG-a kratko je upoznala učenike s aktivnostima projekta i govorila o ekološkom načinu života i održivom razvoju. Učenici su zasadili presadnice zelene salate radiča, matovilca, crne rotkve, nevena, matičnjaka, mažurana, rikule, jagode, luka vlasca, kadulje, ljupčaca, kelja, blitve, endivije, borača i lana te lukovice crvenoga luka. U sadnji su im pomagale i dvije mame učenika te učiteljica. Sadnja lukovica i presadnica povrtnih kultura bila je izvrsna prilika za učenje o ekološkoj proizvodnji hrane i održivom načinu života. Djelatnici LAG-a za učenike su pripremili i sokove i grickalice koje marljivi učenici nisu stigli ni konzumirati jer su vrijedno radili, zato će se naknadno nagraditi.
Veselimo se nastavku rada i sljedećim radionicama kako bismo pokazali da se sve može, kad se male ruke slože!
(fotografije pogledajte pod ::opširnije::)
Marija Matković i Andrea Milovan
:: opširnije ::Aktivnosti u školskom vrtu
U našem školskom vrtu nastavile su se aktivnosti započete prošle školske godine. Vrijedni i dobro opremljeni učenici 7. i 8. razreda zasukali su rukave te su nakon prethodnih priprema, 22. rujna zasadili lukovice i presadnice povrtnih kultura.
Naravno, sve ne bi bilo moguće bez pomoći volontera i donacija, stoga im moramo zahvaliti. Zahvaljujemo Turističkoj zajednici općine Lekenik koja je donirala završni sloj zemlje/komposta. Gospođa Franciska Kenig i naš bivši učenik Viktor Benedetti dopremili su tu zemlju do Škole te ju rasporedili u naše gredice. Učenici su zasadili sadnice zelene salate, matovilca, crne rotkve i radiča koje su prethodno sami uzgojili. Uz to, zasadili su i neven, matičnjak, mažuran, rikulu, crveni luk, jagode, luk vlasac, kadulju, ljupčac, kelj, blitvu, endiviju, borač i lan čije su sadnice donirali roditelji i bake učenika te Turistička zajednica općine Lekenik. Nakon sadnje i zalijevanja malčirali su zasađenu površinu, a prethodno su označili posađene vrste. Gospođa Kenig nabavila je balu slame za malčiranje. Učitelj Tihomir Ceković izradio je pločice za označavanje biljaka. Mame, gospođa Franciska Kenig i gospođa Ines Ćosić te učiteljica Ivana Denić pomagale su u sadnji. Roditelji naše učenice, gospođa i gospodin Žarković montirali su klupu i donirali stoliće, čime je oformljena i učionica na otvorenome.
Veselimo se nastavku rada i novim vrtlarskim avanturama!
Andrea Milovan, učiteljica Prirode i Biologije
(za pregled fotografija - kliknite ::opširnije::)
:: opširnije ::
« Lipanj 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Ministarstvo znanost... |
e-Dnevnik |
Carnet |
Narodne novine |