Vijesti
Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Administrator , 14. 10. 2022.
Sami možemo toliko malo, zajedno možemo toliko mnogo. - Helen Keller
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada s ciljem podizanja svijesti o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obvezama zajednice prema njima. Učenici 8. a razreda obilježili su ovaj dan upoznajući specifičnosti života slabovidnih i slijepih osoba gledajući edukativni film "Pas vodič" te s osnovama Brailleovog pisma. Fotogalerija
Jeste li znali?
- Psi koji se školuju za vodiče slijepih i slabovidnih osoba moraju imati brojne karakteristike i kvalitete koje većina pasmina i jedinki ove vrste životinje ne posjeduje ili ih vrlo teško nauči. Oni moraju biti iznimno poslušni, staloženi, odlučni i inteligentni. Pasmine pasa koji su pokazali najbolje kvalitete za školovanje su labrador retriver, zlatni retriver, njemački ovčar te švicarski ovčar.
- Bijeli štap služi osobama s oštećenjem vida kao osnovno pomagalo za kretanje. Osoba koja ga koristi pomoću njega dobiva informacije o svojoj okolini i pravovremeno otkriva prepreke na koje nailazi. Također, bijeli štap videćim osobama daje do znanja da u prometu sudjeluje osoba koja ima oštećenje vida.
- Brailleovo pismo ili brajica je sustav pisma za slijepe kojega je 1829. godine stvorio Francuz Louis Braille. Braille je i sam bio slijep od četvrte godine, te je djelovao kao učitelj slijepe djece na Institutu za slijepu mladež u Parizu i kao reproduktivni glazbenik. Shvaćao je i poznavao potrebe i mogućnosti slijepih, usavršivši svoj sustav tako da je on ušao u primjenu u cijelom svijetu.
Prvu hrvatsku početnicu za slijepe izradio je Vinko Bek 1889. godine.
Današnje doba poznaje bogatu svjetsku literaturu tiskanu na brajici.