Pročitajte "Intervju s gradonačelnikom Grada Labina" naše učenice Vanje Milevoj predložen za LiDraNo 2020. na državnoj razini
Autor: Silva Tenčić, 19. 5. 2020.
Gradonačelnika Grada Labina Valtera Glavičića intervjuirala je učenica 6.b razreda Vanja Milevoj. Vanja je polaznica novinarske grupe koju vodi knjižničarka Silva Tenčić. Na županijskoj razini LiDraNo 2020. u Puli navedeni intervju predložen je za ovogodišnju državnu razinu LiDraNa koji se, međutim, ove godine neće održati zbog pandemije koronavirusa. Intervju možete pročitati u nastavku pod više ...
Intervju s gradonačelnikom Grada Labina
Valter Glavičić izabran je za gradonačelnika Grada Labina 2017. godine. U zadnjih desetak godina izgled Labina se postupno mijenja, u prometu ima puno novih kružnih tokova, fasade se obnavljaju, ulaže se u vrtiće i škole, Poduzetnička zona Vinež se širi, vodi se velika briga o parkovima i parkiralištima i puno drugih stvari…
Gradonačelniku sam postavila nekoliko pitanja vezano uz njegov rad i daljnji razvoj našeg grada.
Labin – grad po mjeri čovjeka
1. Kakva je Vaša vizija Labina i Rapca?
Budući razvoj našeg kraja mora biti održiv, želimo sačuvati posebnosti, prirodne ljepote i kulturnu baštinu. Ne želimo da stanovnici Labina i Rapca budu žrtve tog razvoja već da Labin i Rabac budu prvenstveno za nas, a onda i za ostale.
2. Bi li bilo moguće centar Labina osloboditi od prometa tako da postane pješačka zona? I Titov trg u starom Labinu?
Kako bi oslobodili Titov trg u starom gradu Labinu, moramo najprije osigurati preduvjete: alternativna parkirna mjesta, za što imamo ideju parkirne kuće na lokaciji današnjeg Đila, igrališta ispod kojeg bi se ta parkirališta napravila, a gore bi ostalo igralište. Druga alternativa je da se napravi zaobilaznica staroga grada od Tonci preko Presike. Što se tiče ulice Zelenice, trebali bi prvo napraviti zaobilaznicu od Lidla prema Tonci, a taj projekt je pri kraju. Zaobilaznica bi bila spojena na Rudarsku ulicu na tri lokacije: prema dvorani, prema trgu i prema ulici u donjem dijelu Rudarske ulice.
3. Jeste li zadovoljni razvojem Labina u zadnjih desetak godina?
Grad Labin je čist, uredan, s uređenim javnim površinama, grad koji je, najviše u Hrvatskoj, obnovio fasade zgrada putem fondova EU. Mi smo grad koji je drastično smanjio broj nezaposlenih te smo u zadnjih pet godina sa 700 došli na 237 nezaposlenih građana. Ako tako nastavimo, u idućoj godini gotovo da nećemo imati nezaposlenih u gradu…
Nova ulaganja
4. Spremaju li se nova ulaganja u škole?
U OŠ Matije Vlačića prioritet je rekonstrukcija školske dvorane. Prošle godine izgrađen je projekt energetske obnove te dvorane i dijela krila u kojem je restoran i tehnička učionica te su osigurana sredstva za početak radova. Rekonstrukcija će trajati otprilike dvije godine.
5. Članovi Gradskog vijeća mladih izrazili su želju za postavljanjem ormarića u školama kako bi se učenicima olakšale torbe. Što mislite o tome?
Učenici imaju pravo pitati, a što se tiče financiranja, to ide putem škole. Vjerujem da se mogu naći financijska sredstva u dogovoru s ravnateljem, Učiteljskim vijećem i Školskim odborom ukoliko postoji potreba i želja.
6. Postoji li mogućnost za izgradnju trgovačkog centra na području Labina u kojem bi bilo više trgovina neprehrambenim proizvodima? Kako to da se grade Plodine 2?
Investicija u trgovačke centre je stvar tržišta, a Labin je kao grad u porastu jako interesantan svim lancima. To je zakon tržišta i samo plus jer je atraktivan kao lokacija. Što se tiče trgovačkog centra za druge neprehrambene stvari, imam informaciju da će negdje sredinom ove godine preko puta stadiona početi izgradnja jednog takvog trgovačkog centra.
7. Što je s izgradnjom Doma umirovljenika?
Kompletna dokumentacija za dom je u proračunu za ovu i iduću godinu. Raspisan je natječaj za tvrtku koja će izvoditi građevinske radove te, ako sve bude u redu, počeli bi s radovima u travnju. Dom bi bio kapaciteta 50 osoba s time da ovisno o krevetima može biti i do 63 osobe s još 20 štićenika u dnevnom centru.
8. Slažete li se da Domu zdravlja treba obnova?
Dom zdravlja spada pod Istarske domove zdravlja, grad ne može direktno ulagati u taj objekt kao što ni Policijska postaja i HEP ne spadaju pod Grad Labin… Razgovarao sam s ravnateljem Istarskih domova zdravlja i s ravnateljem DZ u Labinu. U vezi obnove prvo oni moraju odraditi pripremnu dokumentaciju da ta zgrada bude spremna za energetsku obnovu. Tek onda grad može pomoći da se to napravi i kandidira u Ministarstvo graditeljstva da se dobiju sredstva.
9. Bi li bilo moguće uključiti semafor u Ulici Zelenice?
U Gradu Labinu ne upravlja se svim cestama, upravlja se ulicama. Glavne ceste su državne ili županijske, tako da ulica Zelenice spada pod Županijsku upravu koja je ugradila taj semafor koji samo trepti. Mi ćemo urgirati da se napravi studija i da se vidi što bi značilo da se on uključi.
Mladi i zabava
10. Bi li bilo moguće da se otvori više mjesta za zabavu?
Povodom gradskih fešti, kao i kroz cijelo ljeto, imamo mnogobrojne koncerte, program adventa traje nekoliko dana, uskoro otvaramo malo kazalište. Labin Art Republiku ljeti posjećuje preko 13.000 ljudi. Mislim da se situacija iz godine u godinu poboljšava. Uskoro ćemo pristupiti rekonstrukciji velikog kupatila koje će biti kulturni centar.
11. Što biste poručili nama mladima?
Moto mog mandata je da Labin bude takav da naša djeca tu odrastaju i nakon toga ostaju ovdje i živjeti. Jako puno smo uložili u vrtiće i škole. Puno ulažemo u stipendije učenika i studenata. Radimo na tome da naša djeca imaju brojne sportske i druge aktivnosti te bih želio da odaberu ono što vole.
12. Pohvalno je da se između Božića i Nove Godine u Labinu organiziraju prosinačke svečanosti. Može li se organizirati doček na otvorenom i klizalište?
Labin je među prvima imao klizalište u Istri, ali građani nisu bili previše zainteresirani te se pokazalo ekonomski neopravdano. Što se tiče prosinačkih svečanosti i to sve skupa jako puno košta. Ogroman je trud prikupiti ta sredstva, ove godine to je koštalo negdje oko 400.000 kn. Za iduću godinu planiramo da ćemo osim centra, nešto slično imati i ovdje na starogradskom trgu, vjerojatno ponudu u kućicama i živu muziku. Radimo na tome da se ti događaji malo produže. Postoji ideja da sa starogradskim ugostiteljima iduće godine probamo organizirati doček na otvorenom.
Sportski sadržaji, parkirališta i pristupačnost osobama s posebnim potrebama
13. Labin nema gradski bazen koji bi se mogao koristiti u zimskom periodu. Postoji li mogućnost za gradnju takvog objekta kao i za terene za tenis jer za tim sportom postoji veliki interes?
U Rapcu postoji Tenis klub i puno terena pa nije potrebno da budu i u Labinu. Što se tiče bazena na području Rapca, postoji puno otvorenih bazena ljeti, a što se tiče zatvorenih, po zimi je otvoren bazen u hotelu San Fior. Bazen u Labinu trenutno nemamo u planu je je to velik trošak.
14. Ljeti u Rapcu zbog turizma budu takve gužve da je teško naći parking. Sprema li se neko novo rješenje?
Prošle godine izgrađeno je 200 novih parkirnih mjesta. Lani sam se sa svojom obitelji kupao u Rapcu i nikad nisam došao u situaciju da nemam kamo parkirati. Uvijek radimo rješenja za dodatna parkirna mjesta, ove godine to će biti iznad groblja. Počeli smo raditi na projektu za još stotinjak parkirnih mjesta koje će se nalaziti između Ulice slobode i Lungomara.
15. Što je s problemom pristupačnosti osobama s posebnim potrebama?
Što se tiče Centra za inkluziju koji je smješten u Centru Liče Faraguna, u tijeku su pripreme za ugradnju podizne rampe. Centar za socijalnu skrb dobit će uskoro novi prostor u prizemlju i tako riješiti problem koji je bio prisutan.
Biti gradonačelnik veliki je izazov
16.Kako je to biti gradonačelnik?
Biti gradonačelnik grada u kojem si rođen i u kojem živiš, školovao si se, radiš i u kojem većinu ljudi poznaješ, svakako je izazov. Grad u kojem ti djeca idu u školu i u kojem ti je najveći broj prijatelja i rodbine, biti gradonačelnikom je velika čast, ali i velika obaveza. To nije posao koji traje od 7 do 15 h, svaki izlazak među ljude znači susret s građanima i oni, sve što ih žulja ili boli, jednostavno pitaju. Taj posao je poziv i zadovoljstvo, ali i odgovornost jer polažem račune svojim građanima. Ali na kraju budem ponosan; nedavno smo dobili i nagradu za najbolji grad pa mi je drago vidjeti da se trud prepoznaje.
17. Možete li se prisjetiti razdoblja Vašeg školovanja?
Bio sam učenik OŠ Matije Vlačića, imam jako lijepe uspomene. Bio sam putnik i satima smo nakon škole čekali autobus te bili prepušteni sebi. Nije postojao produženi boravak, a danas Grad Labin organizira ukupno deset skupina. Nakon osnovne škole upisao sam elektrotehnički smjer SŠ Mate Blažine te nakon toga završio fakultet u Rijeci za inženjera elektrotehnike. Poslije sam se uz rad školovao u Puli i završio za diplomiranog inženjera politehnike..
18. Kako uspijevate spajati posao gradonačelnika i obitelj?
To je najteži dio ovog posla jer zahtijeva veliko odricanje. Svaki slobodan trenutak koji imam pokušavam biti tata, suprug, susjed i prijatelj. Jedan od izazova ovoga posla je kako ostati sasvim običan čovjek.
Vanja Milevoj, 6.b