preskoči na sadržaj

Osnovna škola Nikole Andrića

Login
 
 
 
 
 
Anketa
Ova školska godina bit će izazovna, najradije bi da se nastava odvija:




Obrazovanje

Raspored zvonjenja 

RASPORED ZVONJENJA
Sat Vrijeme
1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
Prvi veliki odmor - užina razredne nastave
3. 9:50 - 10:35
Drugi veliki odmor - užina predmetne nastave
4. 10:50 - 11:35
5. 11:40 - 12:25
6. 12:30 - 13:15
7. 13:20 - 14:05
8. 14:10 - 14:55

Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Anketa o upisu u srednju školu
Autor: Tjaša Vranić, 14. 4. 2015.

Budući da nam se bliže upisi u srednju školu, pedagoginja je provela anketu u osmim razrednima kako bi saznala stavove naših učenika o upisima i otkrila koje ih informacije najviše zanimaju.


U suradnji s Hrvatskom zavodom za zapošljavanje, prošlo je obrazovno razdoblje održano grupno informiranje učenika o upisu u srednju školu. Na tom predavanju, učenici su dobili osnovne informacije o hrvatskom obrazovnom sustavu, vrstama srednjiih škola i načinu bodovanja svojih dosadašnjih obrazovnih postignuća. 

Kako bi dobila konkretnije informacije o tome kako naši osmaši razmišljaju o upisima u srednju školu, pedagoginja je provela anketu u osmim razredima. Naši učenici navode niz različitih zanimanja kojima bi se voljeli baviti u budućnosti, a neka od njih su - grafički dizajn, arhitekt, teolog, medicinska sestra, frizerka, elektrotehničar, farmaceut, fotograf, nastavnik matematike, doktor opće medicine, kuhar, odvjetnik, konobar, policajac, itd. Mali je postotak onih koji nisu znali navesti željeno zanimanje.

65% osmaša smatra da imaju dovoljno informacija o srednjim školama u Vukovaru i okolnim gradovima, dok njih 35% smatra da ne raspolažu s dovoljno informacija. 50% ispitanih učenika navodi da imaju sve potrebne informacije za odabir i upis željene srednje škole, dok ostali navode kako bi željeli saznati više informacija o bodovanju učeničkih postignuća i postupku upisa, o nastavnicima koji će im predavati, o predmetima koje će imati i jesu li, po dosadašnjim iskustvima učenika tih škola, one lagane ili teške. Zanimljiv je podatak da skoro 30% učenika još ne zna koju će srednju školu odabrati.

Učenici su također navodili škole koje bi najradije upisali, a škole koje su učenici najviše puta naveli su gimnazija, tehnička škola, strukovna škola, ekonomska i medicinska.

Budući da ćemo u školi imati organizirano predstavljanje pojedinih srednjih škola tijekom narednih nekoliko tjedana, pedagoginja je u anketi zamolila učenike da joj navedu pitanja na koja bi voljeli saznati odgovor. Čak 60% anketiranih učenika navodi da nemaju pitanja o upisima, a ostale zanimaju bodovi, predmeti, broj mjesta po određenom smjeru/školi, koja su zanimanja deficitarna, jesu li škole teške ili zanimljive, itd.

Nadalje, osmaši predstavljaju uspjeh s kojim su završili 7. i 8. razred. 27% osmaša navodi da su sedmi razred završili s uspjehom odličan (5), isti je postotak učenika koji je sedmi razred završio s uspjehom dobar (3), dok je 45% naših osmaša završilo sedmi razred s uspjehom vrlo dobar (4). Pedagoginja je u idućem pitanju zamolila učenike da procjene uspjeh s kojim će završiti osmi razred, a uspoređujući te uspjehe s onima iz sedmog razreda, može se zaključiti da su postoci slični. Naime, 20% učenika smatra da će osmi razred završiti s ocjenom odličan (5), 50% učenika misli da će to biti uspjeh vrlo dobar (4), a njih 29% misli da će to biti uspjeh dobar (3). Na temelju tih ocjena, učenici su trebali reći smatraju li da će sa svojim ocjenama upisati željenu srednju školu. 90% njih je uvjereno da će upisati željenu srednju školu, a mali je postotak onih učenika koji smatraju da će možda upisati željenu školu sa svojim ocjenama ili da u tome neće biti uspješni (5%). 

Učenici navode kako o temi upisa u srednju školu najviše razgovaraju sa svojom obitelji i prijateljima, dok manji broj njih o tome razgovara s razrednicima ili nastavnicima. Također navode korisne savjete i usmjeravanje kao najbolji način kojim im razrednici, nastavnici ili pedagoginja mogu pomoći prilikom odabira srednje škole. Čak 77% ispitanih osmaša smatra da je dobra ideja da pedagoginja organizira individualne razgovore s učenicima po pitanju upisa u srednju školu, a njih 27% smatra da to nije potrebno.

Ono što najviše brine naše osmaše prilikom upisa u srednju školu je mogućnost da neće upisati onu srednju školu koju zaista žele. Osim toga, brinu ih i bodovi za upis, prevelika udaljenost željene srednje škole od kuće, mogućnost zapošljavanja nakon završetka srednje škole, novi nastavnici, ocjene, itd. Prilikom odabira srednje škole, naši učenici navode kako je najbitnije upisati srednju školu koja im se sviđa i koja im nudi priliku baviti se željenim poslom, da im ta srednja škola osigura mogućnost zapošljavanja i da im omogući odlazak na fakultet. Budući da su učenici na ovom pitanju imali mogućnost odabrati više odgovora, postotci nisu izračunati, ali je zanimljivo navesti da je samo jedan učenik odgovorio da je bitno upisati onu srednju školu koju upisuje većina prijatelja.

Iako za sada još ne raspolažemo službenim informacijama o upisima i terminima upisa u srednju školu za tekuću godinu, učenici su upućeni na internet stranice i prošlogodišnji priručnik "Idemo u srednju", koji se nalazi na stranici naše škole pod "Upisi u srednju školu". Idući utorak, 21. travnja (5. sat), dolaze nam predstavnici Strukovne škole Vukovar, a u petak, 24. travnja (6. sat), dolaze nam predstavnici Gimnazije Vukovar i Ekonomske škole Vukovar održati kratko predavanje osmašima. Pedagoginja poziva učenike kojima su ove škole ušli u uži izbor na dobru pripremu pitanja na koja bi voljeli saznati odgovor.

Kada budemo dobili više informacija o ovogodišnjim upisima, pedagoginja će u suradnji s razrednicima osmih razreda održati detaljno predavanje na satu razrednika o postupku upisa. U međuvremenu, osmaši su dobrodošli na individualne razgovore kod pedagoginje u vezi upisa. 

Ako žele, učenici se također mogu najaviti za individualan razgovor u Centru za savjetovanje i razvoj karijere, gdje mogu dobiti sve potrebne informacije.

 

 

Centar za savjetovanje i razvoj karijere (Hrvatski zavod za zapošljavanje, Vladimira Nazora 12, ured broj 18)

www.razvoj-karijere-vukovar.com

Telefon: 032 599 457

E-mail: info@razvoj-karijere-vukovar.com





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju