preskoči na sadržaj
Vijesti

Tjedan meteorologije u produženom boravku

U tjednu od 25.-29. ožujka, u produženom boravku OŠ Novo Čiče održan je Tjedan meteorologije, povodom Svjetskog dana meteorologije koji se obilježava 23. ožujka. Aktivnosti kroz tjedan uključivale su zanimljive Hokus-pokus radionice, rad na nastavnim listićima, samostalno istraživanje iz literature te praktični rad.


Tjedan meteorologije započeli smo razgovorom o značenju pojma meteorologija, meteorolog i vremenska prognoza. Na pitanje što je to meteorologija, učenici su odgovarali slično – „Meteorologija se bavi proučavanjem meteora“. Iščitavanjem literature i diskusijom, učenici su doznali pravo značenje navedenih pojmova. Nakon toga, podijelili smo se u četiri skupine te je svaka skupina kreirala svoj tjedni kalendar za praćenje vremenske prognoze koji su učenici svakodnevno samostalno ažurirali.

Sljedeći pojam koji smo proučavali bio je pojam oblaka i kiše. Kroz traženje informacija iz knjiga, učenici su pokušali otkriti što je to oblak i kako voda kruži u prirodi. Aktivnost smo popratili Hokus-pokus radionicom – izradom oblaka u čaši. Pomoću vode, pjene za brijanje i prehrambene boje, imitirali smo prodiranje i padanje kiše iz oblaka.

 

U srijedu smo spojili Svjetski dan kazališta s našim Tjednom meteorologije. U tu svrhu, učenici 2.razreda produženog boravka smislili su malu predstavu za prvašiće, temeljenu na slikovnici „Kišna kap“ autorice Đurđice Stuhlreiter. Važno je napomenuti da su drugašići odlično odradili čitav posao, i to bez pomoći učiteljice, od podjele uloga, izrade rekvizita i scenografije te same izvedbe.

 

U četvrtak i petak istraživali smo vjetar i vrste vjetrova. Ovaj put uposlili smo i roditelje učenika te je njihov zadatak bio kod kuće napraviti vjetrenjaču, koju smo sljedeći dan isprobali u prirodi. Nakon biranja najbolje vjetrenjače produženog boravka, zadnji dan Tjedna meteorologije proveli smo u izradi vjetrulje i tornada u boci. Vjetrulja ili vjetrokaz je meteorološko pomagalo za određivanje smjera vjetra. Naša dječja verzija vjetrulje izrađena je pomoću olovke, pribadače, slamke te papirnate podloge s određenim stranama svijeta.
Tornado smo stvorili vrtnjom pjenušave vode u zatvorenoj boci, promatrajući proces njegova nastanka.

Tjedan meteorologije pokazao se iznimno uspješnim projektom u kojem su učenici uživali i proširili svoje znanje o vremenu i prirodnim pojavama. Dani su nam bili ispunjeni zanimljivim istraživačkim aktivnostima, pokusima i praktičnim radom. Boravkaši su odlično reagirali na sve radionice, a najviše su im se svidjeli pokusi i predstava 2.razreda.

Učiteljica Lucija Stepanić



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 1. 4. 2019.

Tražilica

Sadržaji za roditelje

Korisni sadržaji

Online izvori koje možete koristiti u izradi svojih plakata i prezentacija:

Hrvatska enciklopedija

Proleksis enciklopedija

Hrvatski biografski leksikon

Hrv-eng ili eng-hrv rječnik

Izvori na internetu za djecu

https://i.pinimg.com/564x/b5/49/9d/b5499d6ac0fb6cb9d0d0d15b1eedc63d.jpg

Pri pisanju sastavaka i referata potrebno je ispravno koristiti citiranje i napraviti popis korištene literature.

Više informacija o citiranju pronađite ovdje.

 

Provjerite pravopis i ispravnost teksta koji ste napisali ili koristili u prezentaciji!

Hrvatski jezični portal

Rječnik.hr

Pravopis.hr

Ispravi.me


Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


E-dnevnik





preskoči na navigaciju