PROJEKTNI DAN
U sklopu školskog godišnjeg projekta R.O.J.C.- održivi razvoj, 12.04.2024. u OŠ Petrijanec održan je projektni dan. Brojni učenici i roditelji prisustvovali su zanimljivim i kreativnim radionicama koje su za njih pripremili učitelji, stručni suradnici i tehničko osoblje.
Radionice projektnog dana:
1. Kuhanje kompota od jabuka
Učenici, roditelji i učitelji ogulili su i narezali jabuke od kojih su kuharice skuhale kompot od jabuka, koji se na kraju projektnog dana degustirao.
Cilj aktivnosti je razvijati svijest učenika o važnosti uzgoja i zaštite autohtonih voćaka, dobrobiti jabuka za naše zdravlje i stvaranje pozitivnog odnosa prema prirodi.
Nositelji ove radionice su kuharice OŠ Petrijanec, svi prisutni učenici i roditelji ovog projektnog dana.
2. Nakit od reciklirane odjeće
Učenici i roditelji su osobnim iskustvom i angažmanom u radionici upoznali specifičan način recikliranja tekstila od kojeg su izrađivali nakit ( ogrlice, broševe, ukosnice). Razvijali su kreativne vještine izrade raznih zanimljivih rukotvorina prilikom čega su se povezali sa ostalim učenicima, roditeljima i učiteljima čime su osvijestili važnost zajedništva i međusobnog pomaganja. Učenici su uvidjeli nove mogućnosti korištenja odjeće koja im više ne treba, a na osobnom primjeru vanjske suradnice razvili su želju i inicijativu za stvaranjem vlastitih hobija u slobodno vrijeme.
Nositelji ove radionice su učiteljice Petra Milinković i Marina Stolnik, učenici i roditelji uz stručno vodstvo vanjske suradnice Kristine Stolnik.
3. Eko bojanka
Učenici osmih razreda i učitelj likovne kulture su izradili prigodne ilustracije izvedene crnim linijama. Te ilustracije su se skenirale i printale u više primjeraka te su se izradile bojanke koje su učenici bojali na radionici.
Cilj ove radionice je razvijanje kreativnosti i poticanje brige te odgovornosti prema okolišu.
Nositelji radionice su učitelj Mihael Bađun, učenici i roditelji.
4. Recikliranje papira
Učenici i roditelji upoznati su s postupkom izrade novog papira od iskorištenog papira (recikliranje papira). Cilj ove radionice bio je skrenuti pažnju na potrebu pravilnog zbrinjavanja otpada i stvarati naviku recikliranja kod djece i roditelja na način da ih se pouči kako tzv. „otpadne materijale“ ponovno možemo upotrijebiti u igri i stvaranju.
Nositelji ove radionice su učiteljice Marija Požgajec i Tihana Sokolić, učenici i roditelji.
5. Izrada društvenih igara od otpadnih materijala
Učenici i roditelji izrađivali su društvene igre od plastičnih čepova, kartona i papira. Na taj su način razvijali svoju kreativnost te osvijestili mogućnosti korištenja otpada za stvaranje originalnih uporabnih predmeta.
Nositelji ove radionice su učiteljice Nada Kaniški, Emina Pečatnik, Brigita Mesek i Maja Koprek, učenici I roditelji.
6. Izrada mirisnih vrećica
Na radionici učenici i roditelji izrađivali su mirisne jastučiće sa lavandom i bazgom. Učenici su naučili raditi iglom i koncem, raditi završni bod, iskoristiti suho mirišljavo bilje, iskoristiti dijelove stare tkanine, te uvidjeti dobrobiti ručnog rada za mentalno zdravlje.
Nositelji radionice su bile voditeljice sekcije "Vezilje" Grozdana Bilić- Erić i Mirjana Brlek, učenici i roditelji.
7. Novo ruho starog kruha
Učenici i roditelji samljeli su prikupljeni stari i osušeni kruh te tako izradili krušne mrvica. Mljevene krušne mrvice pakirali su u papirnate vrećice, koje su oslikali. Cilj radionice je osvijestiti učenike kolika je važnost hrane, te da se prema njoj moramo odnositi s poštovanjem.
Nositelji ove radionice su učiteljica Marija Kramarić, učenici i roditelji.
ReCDkliramo ( Valentina Hosnjak)
Učenici i roditelji su od starih CD-a izrađivali i prenamijenili razne predmete (držači zavjesa, podmetači, visuljci…).
Cilj radionice je osmisliti i primjenjivati inovativna i kreativna rješenja upotrebom EE otpada s naglaskom na održivosti.
Nositelji radionice su učiteljice informatike Valentina Hosnjak, Mislava Jonjić i Jasminka Belšćak te učenici i roditelji.
Završetkom radionica učenici su izložili te zajedno razgledali svoje radove stvorene na radionicama.
Projektom R.O.J.C.- održivi razvoj, a tako i održanim projektnim danom, potičemo roditelje i učenike na razmišljanje prema budućnosti, razvijanje kreativnosti i osobne odgovornosti prema cjelokupnom životnom okružju.
Kroz zajedništvo i stvaralaštvo, te radosno ozračje, pokazali smo da Rastemo, Održavamo, Jačamo i Cijenimo djelovanje u skladu s načelima održivosti.
Eko patrola koja je bila zadužena pratiti potrošnju vode u našoj školi redovito je uz pomoć i podršku naših domara- Igor Presečki i Valentino Šepši- kontrolirala koliko je vode potrošeno na mjesečnoj razini. Učenici su svaki mjesec zapisali količinu potrošene vode i pratili potrošnju izrađujuči grafički prikaz.
Dana 18. rujna 2023. učenici PŠ Nova Ves posjetili su OPG Majhen s ciljem usvajanja načina vađenja koštica iz bundeva. Učenike je dočekala cijela obitelj Majhen koja je pripremila mjesto rada i već prepolovljene bundeve.
Gazdarica Marija je prezentirala način rada i učenici su brzo prionuli na posao. Svi su marljivo vadili koštice, stavljali ih u kante, a očišćene polovice tikvi nosili su svinjama za hranu. U veselom okruženju naučili su vaditi koštice (slijemati) te shvatili važnost bundeva (tikvi) za prehranu ljudi i životinja.
Dana 23.10.2023. godine, učenici PŠ Nova Ves su u sklopu godišnjeg projekta R.O.J.C.- održivi razvoj, posjetili OPG Moravec. Obitelj Moravec, koja se bavi uzgojem koza te preradom mlijeka u mliječne proizvode, dočekala je učenike i uvela ih u farmu. Učenici su najprije hranili koze mješavinom žitarica, a zatim sijenom. Nakon toga domaćini su ih uveli u siranu i ukratko upoznali s proizvodnjom mliječnih proizvoda. Budući da je došao kupac, učenici su sudjelovali u točenju mlijeka, lijepljenju etiketa te pakiranju sireva i prodaji. Posjet su završili za stolom gdje su degustirali sireve, kefir i slatkiše. Tako su učenici doživjeli i spoznali duh poduzetništva – od polja do stola.
Učenici Područne škole Nova Ves tjedan su započeli u duhu održivog razvoja što je nit vodilja ovogodišnjeg školskog godišnjeg projekta R.O.J.C. Dana, 6. studenog 2023. učenici su zajedno s učiteljicama posjetili OPG Šipek kako bi se upoznali s njihovom djelatnosti. Gostoljubivi domaćini upoznali su ih s kulturama rada te pokazali i objasnili kako izgleda cijeli proces od sjemenke do gotovog ekološkog povrća. Učenici su se uključili u rad oko čišćenja salate od korova i ostalih pomoćnih poslova. Na kraju su bili počašćeni zakuskom, kolačem od domaćih proizvoda.
Kompostiranje je važno! Zašto, kako, što kompostirati, gdje i kako izraditi komposter? Samo su neka pitanja na koja su prvašići PŠ Strmec pronašli odgovore i u sklopu školskog godišnjeg projekta R.O.J.C.- održivi razvoj, bacili se na posao. Komposter smo, uz donaciju OPG Majhen i vrijedne ruke našeg domara Matije, izradili od paleta. Nacrtali smo što smijemo a što ne smijemo bacati u komposter. Uz budno oko naše kuharice Verice, sada već redovito odlažemo biootpad i nadamo se da ćemo dobivenim kompostom nagnojiti zemlju u školskom vrtu koji već polako pripremamo.
Mali ekolozi PŠ Nova Ves su 2.polugodište započeli njegom ranije zasađenog cvijeća. Usitnili su suhe ljuske od jaja i njima dohranili zasađeno cvijeće. U okviru školskog godišnjeg projekta R.O.J.C. učili su kako korisno iskoristiti otpad od hrane za dohranu i bolji rast biljaka. Naučili su da biljke možemo dohraniti i kompostom koji nastaje truljenjem i raspadanjem otpada od hrane i uvenulih biljaka.
Svake godine 23. studenoga, obilježava se Međunarodni humanitarni dan.
Humanitarni rad jača zajedničke vrijednosti i solidarnost u zajednici te predstavlja put do razvoja humanijega i ravnopravnijeg društva. Povezuje ljude različitih interesa s ciljem pružanja pomoći drugim ljudima, kako bi se svijet u kojem živimo učinio boljim.
Povodom tog dana učiteljice Jasmina Zver i Andreja Hrženjak pokrenule su humanitarnu akciju skupljanja plastičnih čepova koji su donirani u UOLL (Udruga oboljelih od leukemije i limfoma). Prihodom od plastičnih čepova UOLL pomaže u kupnji lijekova i/ili terapije za oboljele u slučaju kada to ne financira HZZO ili lijeka trenutno nema na našem tržištu ( npr. za jedan lijek moraju odvojiti oko 8.000 kg plastičnih čepova).
U humanitarnoj akciji sudjelovali su svi učenici, učitelji i djelatnici OŠ Petrijanec te područnih škola Nova Ves i Strmec Podravski.
Pozivamo vas da i dalje skupljate plastične čepove jer naša akcija se nastavlja.
ZAHVALJUJEMO SE SVIMA OD SRCA!!!
Često se kaže: ruke koje pomažu mogu promijeniti svijet jer najveći dar koji čovjek čovjeku može dati je dio sebe kako bi nekome spasio život!
I ove godine obilježili smo Dan kravate (18. listopada). Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom. Poznata je diljem svijeta kao odjevni predmet koji potječe od Hrvata. Kroz predavanja i razne radionice učenici su učili o povijesti kravate i njezinoj važnosti te su na različite načine izrađivali svoje kravate.
Volonterska akcija u našoj školi!!!
Svjetski dan hrane 16.10. i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva 17.10. i ove smo godine obilježili u našoj školi pod okriljem projekta "Misionarimo u zajednici". Prikupljali smo prehrambene proizvode i higijenske potrepštine za potrebe Socijalne samoposluge koja pomaže brojnim korisnicima u njihovoj svakodnevoj borbi za život na rubu egzistencije. Naši učenici i roditelji i ovaj su se put iskazali brojnim donacijama u brizi za one kojima je pomoć najpotrebnija. Hvala svima koji su se na bilo koji način uključili u akciju!
Međunarodni dan zaštite životinja, obilježava se svake godine 4. listopada. Povodom tog dana učenice Natali Molnar, Marija Kišić, Gabrijela Bogdan i Helena Drožđek sa učiteljicom Petrom Milinković uredile su pano u holu naše škole.
To je dan posvećen pravima životinja i njihovu blagostanju, s posebnim naglaskom na odnosu čovjeka prema ostalim životinjama i važnosti svih životinja za život na Zemlji. Udruge za zaštitu životinja globalno obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama.
Međunarodni dan zaštite životinja obilježen je i u 3.a edukativnim predavanjem gospodina Danijela Patrčevića, člana Hrvatskog lovačkog saveza. Učenici su sa zanimanjem pratili izlaganje, postavljali pitanja, donosili zaključke.
"Životinje su živa bića prema kojima moramo biti odgovorni kako bi se održala biološka ravnoteža."
U petak, 29. rujna, učenici 1. b razreda obilježili su Međunarodni dan osviještenosti o otpadu od hrane. Na poklon su od Ministarstva poljoprivrede dobili slikovnicu pod nazivom „ Kako su Dora i Mario spasili hranu“, koja im je na prihvatljiv, zanimljiv i edukativan način pojasnila što je to otpad od hrane i kako se treba ponašati da ga smanjimo. Odlučili su da će poslušati savjete koje im u slikovnici daje mala vila Pia: „ Hrana nije otpad, nije smeće, za nju imamo planove veće. Pojedi, podijeli, spremi i štedi, nauči da ona tako, više vrijedi.“
Učenici produženog boravaka su ovog četvrtka, 14. rujna, obilježili Svjetski dan prašuma! Naučili smo da su to vrlo stare šume, a kroz kratku prezentaciju upoznali smo neke od čudesnih biljaka i životinja koje u njoj žive! Saznali smo ponešto o čovjekovom djelovanju na prašume i zašto ih trebamo čuvati od sječe i požara. Na kraju dana smo izradili šarene zmije od papira, a u petak smo se i opustili uz prigodan crtani film - Knjigu o džungli.
Dom zdravlja Varaždinske županije provodi projekt „Zdravi zubi za sve“ u kojem se promovira oralno zdravlje svih dobnih skupina. 13. rujna 2023. je u sklopu tog projekta učenicima PŠ Nova Ves, stomatolog Tomislav Benjak održao predavanje. Na zanimljiv način predočio je kako održavati higijenu zubi. Učenici su naučili imena zubi, dijelove zuba, koliko često prati zube i mijenjati četkice, kako prehrana utječe na zdrave zube, kada otići k zubaru i niz korisnih savjeta. U vrlo opuštenoj atmosferi shvatili su da se zubara ne treba bojati.
Na kraju svi su učenici dobili brošuru „Oralno zdravlje za sve“, blokić i olovku.
Danas je Hrvatski olimpijski dan.
Tko može brže, više i jače - zajedno? Mi!
Ususret Hrvatskom olimpijskom danu, učenici PŠ Strmec i PŠ Nova Ves, u petak su odjenuli bijele majice kao simbol mira i prijateljstva, bojali olimpijske krugove, vježbali i natjecali se u štafetnim igrama. Sva igrališta uokolo škole ispunili su osmijehom. Zaključili su da je važno baviti se sportom, poštivati pravila igre te da nije najvažnija pobjeda već sudjelovanje i zabava. Vježbali su, igrali se, družili, natjecali se, uglavnom, puno se kretali. Na kraju su prilično umorni, ali veoma zadovoljni i sretni pošli kući...bravo za učenike, bravo za učiteljice, u zdravom tijelu, zdrav duh danas počiva.
« Listopad 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |