preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Retfala" Osijek

 > Izdvajamo:
Novosti

___________________________________________________ (Ne)spavanje tinejdžera… MOŽE LI LOŠIJE?

Autor: Marinko Plazibat, 9. 2. 2012.

Napisala: Iva Škojo, 8.c

Kada će netko učiti ili ići spavati, pojedinačna je odluka svakoga od nas. No dobrom organizacijom vremena i tijekom dana može se mnogo stići: i učiti, i izaći van s prijateljima, i provjeriti notifikacije na Facebooku, i napisati zadaću. A noć jest duga, ali ju treba iskoristiti za spavanje!

Što smo stariji, kasniji odlazak na spavanje postaje normalna i uobičajena pojava. To se posebice odnosi na tinejdžere. Većina nas ide spavati poslije ponoći i ta nam je navika već uvučena pod kožu. Dokazano je da bi svaki tinejdžer trebao spavati barem 10 sati dnevno, a spavamo oko 5 sati. Ujutro smo umorni, a cijeli dan smo na nogama, i tako to već postaje klasika.

UČIM I ZABORAVLJAM

Zbog nedovoljno sna kasnimo na nastavu, zaboravljamo opremu za tjelesni, atlase, udžbenike,  preobuću i slično. Često nismo u stanju pratiti gradivo, a kamoli pisati, zapažati i dr. Neprestano smo nervozni i nemamo živaca slušati druge jer želimo samo natrag u krevet. Posljedice nespavanja ne se vide samo u našem raspoloženju i ponašanju, već su iznimno vidljive na našem tijelu.  Dok spavamo, rastemo; ako ne spavamo, ne rastemo. Osim toga, neki od nespavača dobivaju jako vidljive podočnjake. 

Neki učenici imaju uglavnom opravdane razloge za nedovoljno spavanje. Primjerice, oni koji imaju treninge do kasno navečer, do otprilike 23 sata.  Kad dođu kući, otuširaju se, pojedu nešto, spreme udžbenike za školu, kratko provjere ima li novih vijesti na internetu, ponove gradivo za sutra ... Minutu po minutu, već je 0,30 sati, a sutra je novi radni dan.

Drugi razlog zbog kojeg tinejdžeri idu prekasno spavati jest učenje noću. Neki učenici imaju više koncentracije za vrijeme kasnih noćnih sati; tišina je i imaju svoj mir. No takvo učenje često za posljedicu ima - nakon skoro cijele noći provedene u budnom stanju - zaboravljanje.

MOJ DRAGI PRIJATELJ

Međutim, najčešći razlog nespavanju je naše drago računalo. Facebook, MSN, Twitter, Skype i razne računalne igrice omiljena su zabava i za velik broj tinejdžera jedan od glavnih načina provođenja slobodnog vremena, kako tijekom dana, tako i prije spavanja. Netko na računalu planira provesti možda svega 10 minuta, kad pogleda na sat –  već je 1, a sutra ujutro mora u školu. Može li biti lošije? Slijedi nervoza  jer će opet biti spavanja na pola nastave i pisanja zadaće u školi. Utjehu pronađemo u čokoladi, čipsu, štapićima, keksima, ma bilo čemu! Samo da je za pojesti. U jedan ujutro, kad je to najlošije jesti.

Kada će netko učiti ili ići spavati, pojedinačna je odluka svakoga od nas. No dobrom organizacijom vremena i tijekom dana može se mnogo stići: i učiti, i izaći van s prijateljima, i provjeriti notifikacije na Facebooku, i napisati zadaću. A noć jest duga, ali ju treba iskoristiti za spavanje!




Pogledaj školski list
 
 
Produženi boravak

U prilogu možete pogledati što sve rade djeca u našim produženim boravcima zajedno s njihovim vrijednim učiteljicama.

Udžbenici
Zlostavljanje u školi

Svim roditeljima preporučujemo knjigu uvažene sveučilišne profesorice Majde Rijavec.

POMOĆI ĆE NAM

Zdravlje - o HPV-u

Humani papilomavirusi (HPV) virusi su koji uzrokuju bradavice i abnormalan rast tkiva. Postoji više od 100 tipova humanih papilomavirusa, od kojih su neki povezani s genitalnim karcinomima.

Priloženi dokumenti:
BudiMrak.html
o HPV-u.pdf

MEDIJSKI PORTALI
CMS za škole logo
Osnovna škola "Retfala" Osijek / Kapelska 51 A, HR-31000 Osijek / os-retfala-os.skole.hr / ured@os-retfala-os.skole.hr
preskoči na navigaciju