Dan sigurnijeg interneta 2021. u Osnovnoj školi „Retfala“
Autor: Marinko Plazibat, 20. 2. 2021.
Iako su Danu sigurnijeg interneta prethodile brojne aktivnosti, vrhunac ovogodišnjih aktivnosti povodom Dana sigurnijeg interneta 2021. je održan u utorak 9.veljače. Evo i kratkog programa aktivnosti toga dana: 1. Sudjelovanje učenika i učenica u nagradnom kvizu od 9 do 19 sati. 2. Izrada učeničkih pisanih radova na temu sigurnosti na internetu. 3. Igranje edukativne društvene igre i radne bilježnice iz edukacijskog paketa. 4. 11:00 - ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“ u organizaciji Centra za sigurniji Internet. 5. 13:00 - ZOOM - webinar za stručnjake, na temu „Jačanju kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju”, u organizaciji Centra za sigurniji Internet. 6. 19:00 - ZOOM sastanak sudionika (učitelja i učiteljica i učenika i učenica) Erasmus+ KA2 Eco Herit@ge Matters projekta iz Portugala, Italije, Rumunjske i Grčke uz zajednički forum, raspravu i edukativne igre.
1. Sudjelovanje učenika i učenica u nagradnom kvizu od 9 do 19 sati.
Svi učenici i učenice škole bili su upoznati s održavanjem igre. Procjenjujemo da se između 70 i 100 učenika i učenica aktivno uključilo u nju. Bila je to tema o kojoj se zaista mnogo pričalo tih dana pa je efekt bio zaista velik, a tema sigurnosti na internetu sveprisutna.
2. Izrada učeničkih literarnih radova na temu sigurnosti na internetu.
Pod vodstvom učiteljice vjeronauka Ljiljane Mandurić učenici i učenice prvo su istražili i raspravljali, a zatim izrađivali pisane radove na temu „Kako ti možeš internet učiniti boljim mjestom?“ i „Internet-dobre ili loše strane“. Učiteljica je odabrala prikazati dva posebna rada koja dostavljamo u prilogu.
3. Igranje edukativne društvene igre i radne bilježnice iz edukacijskog paketa.
Po vodstvom učiteljica Ivane Dolaček i Božice Kovačević, razrednica petih razreda, te učiteljice vjeronauka Ljiljane Mandurić učenici i učenice su se, među ostalim, uključili u igranje edukativne društvene igre i radne bilježnice iz edukacijskog paketa. Kako bi zamisao bila zaokružena, pogledali su i edukativne video sadržaje PU osječko- baranjske.
4. 11:00 - ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“ u organizaciji Centra za sigurniji Internet.
Budući da je predmetna nastava za učenike i učenice tog 9.2.20201. bila organizirana od 7:30 do 12:00, webinaru se nije mogao priključiti broj učenika i učenica koliki bismo htjeli, ali su webinaru ipak nazočili učenici i učenice petih razreda pod vodstvom razrednice Ivane Dolaček.
5. 13:00 ZOOM - webinar za stručnjake na temu „Jačanju kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju”, u organizaciji Centra za sigurniji Internet.
Učitelji i učiteljice OŠ „Retfala“ su se uključili i u gore navedeni webinar koji su ocijenili korisnim posebno u kontekstu nastave na daljinu.
6. 19:00 - ZOOM sastanak/radionica sudionika (učitelja i učiteljica i učenika i učenica) Erasmus+ KA2 Eco Herit@ge Matters projekta iz Portugala, Italije, Rumunjske i Grčke uz zajednički forum, raspravu i edukativne igre.
Putem Zoom platforme čak 89 učenika i učenica te učitelja i učiteljica iz 5 europskih država i 6 škola dva su sata aktivno, predano i korisno raspravljali o problemima sigurnosti na internetu. Prije samoga sastanka sudionici i sudionice pogledali su kratki film „I'm trully sorry“ (film o vršnjačkom nasilju putem društvenih mreža), te svoja zapažanja ostavili na forumu TwinSpacea (stranica projekta unutar eTwinning platforme). Okosnica sastanka/radionice bilo je 6 pitanja (svaka škola osmislila je po jedno) koje su učenike i učenice ponukale na raspravu i analizu pogledanog filma. Iskrena angažiranost i uključenost učenika i učenica iznenadila je voditelje i voditeljice (sastanak je produžen na inicijativu učenika i učenica) što samo svjedoči o aktualnosti ove teme među mladima. Iskrena svjedočanstva nasilja i stvarni primjeri učenika i učenika dali su poseban pečat cijelom događaju. Na samom kraju, učenici i učenice međusobno su se natjecali u poznavanju sigurnosti na internetu putem kviza Kahoot koji je izvrsno kombinirao obrazovni i ležerni pristup.
Na sastanku je sudjelovalo 19 učenika i učenica OŠ „Retfala“ te učiteljica povijesti Maja Holoker i učitelj geografije Mirko Andrić (voditelji ovog Erasmus+ projekta na razini škole).
Nakon sastanka učenici i učenice su dobili zadatak da pomoću mrežnog alata „Canva“ izrade plakate na temu Dana sigurnijeg interneta. Poveznica na organizirani događaj na eTwinning platformi
https://live.etwinning.net/events/event/175195
Poveznica na kratki film:
https://www.youtube.com/watch?v=4pU8OoNFZfU
Iako se Osnovna škola „Retfala“ tek prošle godine aktivno uključila u obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, već smo ove godine zabilježili velik broj aktivnosti koje su obuhvatile čitavu školu i šire. Kombinacija aktivnosti u školi te onih na mreži pokazala se izvrsnom jer je na različite načine pristupljeno učenicima i učenicama koji su se uključili u velikom broju. Da sumiramo - bilo je tu pisanih radova, izrade videouradaka, radionica s bogatim video prilozima, izrade analognih i digitalnih plakata, rješavanja radnih bilježnica, igranje edukativnih analognih i digitalnih igara, sudjelovanja na webinarima, rasprava, međunarodne suradnje itd.
Koordinator na razini škole bio je učitelj geografije i voditelj Tima za projekte Mirko Andrić, no ovakav uspjeh ne bio postignut bez aktivnog i predanog rada velikog broja učitelja i učiteljica koji su se iskreno i rado priključili.
Koordinator Dana sigurnijeg interneta u OŠ „Retfala
Mirko Andrić, prof.
U prilogu možete pogledati što sve rade djeca u našim produženim boravcima zajedno s njihovim vrijednim učiteljicama.
Popis udžbenika
za 2024./2025. šk. god.
Odabir udzbenika 2024-2025.pdf
Uporaba udzbenika prema odabiru iz 2023-2024.xlsx
POPIS UDZBENIKA 1.-4.pdf
POPIS UDZBENIKA 5.-8..pdf
ODLUKA O ODABIRU UDZBENIKA 23-24 (1).pdf
ODLUKAO O ODABIRU DOM 2023.-2024..pdf
POPIS DODATNIH MATERIJALA 2023.-2024..docx
Osnovni likovni pribor za rad 5 do 8 razred.docx
Humani papilomavirusi (HPV) virusi su koji uzrokuju bradavice i abnormalan rast tkiva. Postoji više od 100 tipova humanih papilomavirusa, od kojih su neki povezani s genitalnim karcinomima.
MEDIJI |
> Večernji list |
> Jutarnji list |
> Glas Slavonije |
> Novi list |
> Slobodna Dalmacija |
> HRT |
> RTL |
> Dnevnik.hr |
> Index.hr |
> net.hr |