JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Voditelji međunarodnih projekata na školi su: Tina Ivčić. i Mario Stančić
Više o Međunarodnim projektima i partnerskim školama možete pronaći listajući objedinjene vijesti u nastavku ili pratiti izdvojeno kroz Erasmus+, eTwinning, CAS-HAD, YeC, Partnerske škole.
Prezentacija škole
Prezentacija Varaždina i Hrvatske
Projects eTwinning TwinSpaces
Plesovi
55. obljetnica
Božićni plesnjak
U VI. osnovnoj školi Varaždin započeo je novi krug europskih projekata.
Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila projektni prijedlog VI. osnovne škole Varaždin za program Erasmus+ (aktivnost KA1 – mobilnost u svrhu učenja za pojedince) te je 1. lipnja započeo projekt „Svladavanje izazova istraživačkom i projektnom nastavom u digitalnom okruženju“.
Cilj projekta je unapređenje i razvoj digitalnih kompetencija učitelja i učenika, provođenje projektne i istraživačke nastave, uvođenje inovativnih nastavnih metoda poučavanja učenika s posebnim potrebama te veća internacionalizacija djelovanja škole. Projekt je usmjeren na razvoj kritičkoga mišljenja, uspješnije rješavanje problema, učenje kroz igru i razvoj komunikacijskih sposobnosti. Voditeljica projekta je učiteljica Martina Špičko. Tijekom projekta koji traje godinu dana, od 1. lipnja. 2019. do 31. svibnja 2020. godine, bit će organizirane ukupno 4 mobilnosti za 8 sudionika iz VI. osnovne škole Varaždin. Nakon mobilnosti planirana je primjena novih znanja, vještina i primjera dobre prakse u radu s učenicima.
U mobilnostima će sudjelovati ravnatelj škole Mario Stančić i još sedam učitelja. Putovat će u Finsku, Irsku, Njemačku i Italiju gdje će provesti tjedan dana u parterskim školama u sklopu aktivnosti job shadowing. Job shadowing je oblik stručnoga usavršavanja koji se odvija promatranjem rada kolega iz partnerske ustanove. Ravnatelj i učitelji pratit će nastavu europskih kolega, surađivati s njima te se upoznati s novim metodama rada, a naglasak će biti na korištenju IKT-a u nastavi te projektnim i istraživačkim oblicima rada. Upoznat će se i s obrazovnim sustavima europskih zemalja, posebnostima partnerskih škola, planiranjem nastave i izvannastavnih aktivnosti te načinima vrednovanja. Svoje znanje sudionici mobilnosti prenijet će ostalim učiteljima i stručnim suradnicima VI. osnovne škole. Kompetencije stečene kroz praćenje rada europskih kolega unaprijedit će nastavu i izvannastavne aktivnosti, a nove metode bit će implementirane u školski kurikulum. Važno je spomenuti da je ovo već treći Erasmus KA1 projekt u kojemu škola sudjeluje.
VI. osnovna škola partner je u projektu „Mali vrt za održivo sutra“ koji provodi Udruga za promicanje održivog načina življenja „Gredica“. Projekt je započeo 1. ožujka 2019. i trajat će do 29. veljače 2020. godine. Voditeljica projekta je gospođa Rusalka Majer, a koordinatorica na razini škole je Margareta Živković. U projektu sudjeluju učenici 1. i 2. razreda te njihove učiteljice. Donatori projekta su Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Švicarsko-hrvatski program suradnje i Grad Varaždin. Ovim projektom učenicima prvih i drugih razreda pruža se mogućnost da stvore i održavaju školski vrt kako bi kroz proces uzgoja vlastite hrane i bilja u vrtu naučili o okolišu, ekosustavima i njihovoj ravnoteži, važnosti biološke raznolikosti te važnosti odgovorne upotrebe prirodnih resursa.
Učenici 5. a razreda VI. osnovne škole sudjelovali su u eTwinning projektu „Explosion of feeligs“. Projekt je započeo u listopadu 2018. godine i trajao je do završetka ove nastavne godine. Partneri u projektu bile su škole iz Švedske, Španjolske, Portugala i Slovačke. Projekt se temeljio na istraživanju ljudskih osjećaja. Učenici su kroz projekt učili kako prepoznati svoje i tuđe osjećaje te kako upravljati njima u različitim situacijama. Razvijali su socijalne vještine, koristili različite digitalne alate, izrađivali digitalne knjige, pripremali prezentacije, pisali priče na engleskom jeziku i komunicirali s vršnjacima iz Europe putem digitalne platforme eTwinning.
Tijekom školske godine 2018./2019. provodio se još jedan zanimljiv projekt – „(D)oživi folklor na drukčiji način“. Nositelj projekta je Centar tradicijske kulture, a VI. osnovna škola Varaždin bila je jedan od partnera u projektu, uz udrugu SVIMA, Osnovnu školu Andrije Kačića Miošića iz Donje Voće i Osnovnu škola grofa Janka Draškovića iz Klenovnika. Projekt je financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja na temelju rezultata natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih. Osnovni cilj ovoga projekta je unaprjeđenje raznolikosti izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja, neformalnoga obrazovanja i organiziranoga korištenja slobodnog vremena te
povećanje znanja o važnosti folklora, kao tradicionalnoga i kolektivnoga umjetničkog stvaralaštva.
Trenutno se s nestrpljenjem čekaju rezultati za prijavljene projekte „Breaking Barriers“ i „S.H.A.R.E cultures“ u sklopu aktivnosti KA2 – strateška školska partnerstva. U oba projekta VI. osnovna škola Varaždin uključena je kao partner, a u pisanju projektnih prijava sudjelovala je učiteljica Martina Špičko. Projekt „Breaking barriers“ usmjeren je na razvoj socijalnih vještina, upoznavanje učenika s različitim oblicima diskriminacije i vršnjačkoga nasilja te otkrivanje načina rješavanja tih problema kroz različite radionice, predavanja i istraživačke oblike rada. Partneri u projektu su škole iz Švedske, Portugala, Španjolske i Slovačke. U projektu „S.H.A.R.E cultures“ partneri VI. osnovnoj školi bit će škole iz Portugala, Njemačke i Italije. Cilj projekta je istraživanje kulturne baštine i bogatstva Europe te poticanje zajedništva i osjećaja pripadnosti europskom kulturnom krugu.
Svi djelatnici škole iznimno su ponosni na provedene projekte te motivirani za što uspješniju provedbu novih europskih projekata u nadolazećoj školskoj godini.
Martina Špičko