JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Nositelj suradnje s Hrvatsko-američkim društvom Natalija Hranjec. Više o načinu rada saznajte ovdje.
Zahvaljujući posjetiteljima iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu učenici VI. osnovne škole Varaždin imali su priliku naučiti sve o zanimljivoj obuci i poslu koji obavljaju marinci u Veleposlanstvu.
U četvrtak 8. ožujka VI. OŠ imala je čast ugostiti direktoricu informacijskog centra iz Veleposlanstva SAD-a Maricu Bahlen te marinca koji je izazvao najveće zanimanje. Učenicima 6., 7. i 8. razreda predavanje je održao upravo on. Uz zanimljive priče i podijeljena iskustva sat vremena predavanja brzo je prošlo.
Glavna zadaća marinca jest zaštita svih ljudi i prostora Veleposlanstva te polažu prisegu kako bi za zaštitu dali i život. Većina mladića pristupa prijavi već s 18 godina. Na početku puta potrebno je prije svega položiti puno ispita i proći različita testiranja nakon čega imaju tešku obuku koja traje 3 mjeseca. Učenike je zanimalo kojom ocjenom do 10 bi procijenio težinu treninga. Marinac navodi kako je to na fizičkoj razini 7 ili 8, ali na mentalnoj 11. Naporna i zahtjevna obuka spremila ih je dobro na sve razine stresa i opasnosti koje nosi njihov posao. Moraju nositi i veliku količinu opreme te biti dostupni 24 sata svaki dan u tjednu. Kao motivaciju za rad ovoga posla navodi kako je to dio obiteljske tradicije, dok je drugima bitan faktor i uzbudljivost te ostale beneficije koje marinci imaju poput zdravstvenoga osiguranja ili besplatnoga studija. Naime, svaki marinac obavlja više poslova pa je tako on sam osim zaštite zadužen i za tehniku, radio i sl.
Bez obzira na sve zahtjevnosti i opasnosti, marinac smatra kako radi izrazito zanimljiv i uzbudljiv posao koji mu omogućava da putuje po cijelome svijetu zbog čega pomalo zna govoriti više jezika poput španjolskoga, njemačkoga, japanskoga, a sad i hrvatskoga. Učenike je zanimalo kako mu je u Hrvatskoj na što je odgovario kako mu je ovdje jako lijepo jer je riječ i o modernijoj državi u kojoj mu je sve dostupno, a najviše uživa u razgledavanju crkava i dvoraca. U slobodno vrijeme uživa i u ćevapima, ali ipak navodi kako ne bi mogao živjeti u Zagrebu jer bi mu previše nedostajalo more s obzirom na to da je rodom s Havaja.
Kao bitan faktor svoga posla navodi ljude. Smatra kako jako uživa na poslu jer se druži s prijateljima te je uvjeren kako je okružen ljudima koji bi dali život za njega te naravno i on za njih. U svakoj državi u kojoj se marinci nalaze važna im je suradnja s lokalnim stanovništvom. Važna im je i njihova zaštita te briga o njima. On osobno u Zagrebu volontira u jednom sirotištu. Glavna osobina marinaca jest vjernost te je njihov moto da moraju ostati vjerni sebi, marincima i državi. U situacijama u kojima pokazuju iznimnu hrabrost i nesebičnost imaju mogućnost dobiti medalju časti. U pozadini predavanja učenici su imali mogućnosti vidjeti fotografije s obuka ili iz različitih borbi zbog čega ih je zanimalo je li marince strah kada idu u neku borbu. Dobili su odgovor kako je strah normalna pojava, ali kako je važno naučiti ga kontrolirati te pozitivno usmjeriti u samoj borbi.
Predavanje je bila izvrsna prilika da učenici vježbaju engleski jezik te su postavili brojna pitanja. Puno toga ih je zanimalo pa su dobili odgovore i na neka privatna pitanja poput toga ima li kućne ljubimce, koliko se često čuje sa svojom obitelji, koji su mu hobiji, kakav je bio učenik u školi, kolika mu je plaća i sl. Međutim, nije bio u mogućnosti odgovoriti na sva zanimljiva pianja jer su neki odgovori ipak povjerljivi podatci. Posebno oduševljenje nastalo je kada je pokazao jednu od vježbi koje radi kako bi ostao u formi.
Nakon poučnog predavanja mnogi su učenici iskoristili priliku za fotografiranje te poželjeli još više ovakvih zanimljivih aktivnosti!