preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Citati

GIF

Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 3115714
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Roman Cvikeri i Cinkeri predstavljen u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“
Autor: Nataša Narančić, 19. 4. 2024.

Na Odjelu za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin 16. travnja 2024. predstavljen je posmrtno objavljen roman Cvikeri i Cinkeri Miroslava Cmuka, dugogodišnjeg knjižničara u VI. osnovnoj školi Varaždin te autora brojnih slikovnica, eseja i tekstova na portalima za književnost, glazbu i film. U prostoru knjižnice ispunjenom do posljednjeg mjesta roman je predstavio ilustrator Mihael Bađun, učitelj likovne kulture u Osnovnoj školi Petrijanec i strip-autor koji je s Miroslavom često i rado surađivao. S njim je razgovarala i promociju moderirala knjižničarka VI. osnovne škole Varaždin Nataša Narančić.


Miroslav Cmuk autor je brojnih slikovnica među kojima su: Strašni Piki i Strašljivi Riki, Smotani Piki i Sveznajući Riki, Zimogrozni zrikavac Zrinko, Nasmijani san, Zmaj u krošnji kruške, Oton Smoton, Knjiški vampir, Ljubav na drugi pogled te Stric koji nikada nije mahao, koja se prošle godine našla i na Listi dobrih knjiga za djecu, mlade i roditelje Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva. Pisao je i eseje o glazbi, knjigama, stripovima i filmovima objedinjene u zbirkama Zvučna čitanka i Zvučna čitanka 2, autor je Lektirizma, zbirki tekstova o lektiri koji su objavljivani na portalu Magazin Gradske knjižnice Rijeka, Stripizma, poluautobiografskog romana Zagorland, u kojemu je dijelom pripovijedao i o svojem odrastanju uz stripove. Dječji roman Cvikeri i cinkeri posljednji mu je roman, objavljen nakon što je preminuo od posljedica duge i teške bolesti. No, ono po čemu ga svi pamte, osobito njegovi učenici koje je oblikovao u ljubitelje pisane riječi i empatične ljude, njegov je poseban smisao za humor, optimizam i prijateljski pristup.

Radnja romana Cvikeri i cinkeri prati dogodovštine desetogodišnjeg dječaka Frana koji se jako voli družiti sa svojim mrzovoljnim djedom s kojim dijeli mnoge osobine. Dok djed Antun teško podnosi svoje ćudljive susjede, Fran slične osjećaje gaji prema djeci iz svoje škole. Pripovjedač je sam dječak Fran iz čijih se duhovitih izjava doznaje puno toga o mentalitetu ljudi njegova kraja i njihovim životnim pričama.

Za organizaciju ove uspješne promocije zaslužna je prije svega Miroslavova obitelj koja je uz ilustratora romana Mihaela Bađuna i podršku izdavača Vjekoslava Đaniša iz Ogranka Matice hrvatske u Bizovcu, uspješno pokazala značaj ovoga romana za hrvatsku dječju književnost. Miroslav u njemu vješto spaja motive poznate iz mnogih klasika dječje književnosti: tajne poruke, kiosk-stripove, praćku kao glavno oružje u dječjoj igri s autentičnim likovima čije osobine i suvremeni čitatelji mogu prepoznati u ljudima koji ih okružuju. Sve je to začinjeno domišljatim jezičnim igrama, prenesenim značenjima i novotvorenicama kojima u djelu gradi humor.

Mihael, ilustrator Cvikera i cinkera, ilustrirao je ranije i Miroslavovu Zvučnu čitanku, Zvučnu čitanku 2, roman Zagorland te slikovnicu Zmaj u krošnji kruške. S romanom Cvikeri i cinkeri je, kako ističe, imao težak zadatak jer je morao raditi sam. Svoj je likovni izričaj pokušao prilagoditi Miroslavovu stilu pisanja prenoseći ilustracijama glavne motive romana onako kako ih doživljava sam pripovjedač i glavni lik – desetogodišnjak Fran. Rezultat su toga dojmljive crno-bijele ilustracije koje savršeno nadopunjuju radnju i ugođaj romana.

O prethodnim suradnjama s Miroslavom Mihael ima samo riječi hvale.

-S njim je bilo fantastično surađivati jer su prijateljska i poslovna razina bile isprepletene, što je bilo jako ugodno. Uvijek sam od njega dobivao povratnu informaciju i zato je ta suradnja bila tako plodonosna. - ističe Mihael.

Promociji su prisustvovali i brojni Miroslavovi prijatelji, poznanici te kolege iz škola u kojima je radio. Svi su se rado prisjetili dogodovština koje su s njim doživjeli, a zatim su požurili nabaviti svoj primjerak romana u kojem se, možda ponajviše od svih njegovih djela, ocrtava njegova jedinstvena osobnost. Tako je u samo dvije minute rasprodano i drugo izdanje ovog, kako ga je ilustrator Mihael nazvao, dječjeg klasika u nastajanju.

Učenica 5. razreda Aurora Hajdin za ovaj je roman čula na promociji u VI. osnovnoj školi Varaždin, a sada je došla i po vlastiti primjerak.

- Jedva ga čekam pročitati, djeluje mi jako zabavno. Čak je i moja mlađa sestra rekla da bi voljela da joj ga pročitam kad sam joj pričala o njemu. – izjavila je Aurora.

Prisutne je posebno dirnuo učenik 6. razreda VI. osnovne škole Stjepan Canjuga koji je pročitao nekoliko najdražih ulomaka iz prvog poglavlja romana i tako dodatno potaknuo prisutne da ga i sami pročitaju.

Promocija je završila mišlju da čovjek živi dok se izgovara njegovo ime, a bogato Miroslavovo književno naslijeđe i njegova osobnost koja ga je među svima koji su ga poznavali učinila jedinstvenim i nezaboravnim, zasigurno će učiniti da njegovo ime živi još jako dugo.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju