JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Povodom Mjeseca hrvatske knjige posvećenog prevoditeljima, učenici 5.a i 5.c razreda imali su priliku sudjelovati u izuzetno kreativnoj i inspirativnoj radionici u školskoj knjižnici. Pod vodstvom knjižničarke Nataše Narančić i učiteljice hrvatskoga jezika Zdenke Šopar učenici su istraživali čudesan svijet slikovnice Fantastične leteće knjige gospodina Morrisa Lessmorea te su izrađivali vlastite leteće knjige.
Radionica je započela razgovorom o važnosti prevoditelja u književnosti. Knjižničarka Narančić i učiteljica Šopar potaknule su učenike da razmisle o izazovima s kojima se prevoditelji susreću te su ih podsjetile da su i prevoditelji u svojoj srži književnici. Razgovor je bio uvod u daljnje aktivnosti koje su poticale učeničku maštu.
Nakon uvodnog razgovora učenici su dobili zadatak izraditi vlastitu leteću knjigu. Najprije su presavili A4 papir kako bi napravili osnovu svoje knjige. Svaka knjiga dobila je ime koje najbolje opisuje priču koju učenik želi ispričati, a učenici su se potrudili osmisliti kreativne naslovnice koje bi privukle potencijalne čitatelje.
Na prvoj stranici ilustrirali su i predstavili glavnoga lika - sebe. Sljedeća stranica bila je rezervirana za početak njihove priče. Mogli su odabrati žele li pisati o nečemu što ih je posljednje razveselilo ili rastužilo, podijeliti zanimljivost iz obitelji ili bilo koju istinitu priču iz svojega života. Cilj je bio da priča bude osobna i autentična.
Preostale stranice ostavljene su prazne, ali uz zadatak da do kraja mjeseca još koji put posjete knjižnicu, pronađu svoju knjigu i zabilježe još pokoju zanimljivu priču.
Prije nego što su završili svoje knjige, učenici su ih zamijenili sa svojim susjedima. Ova aktivnost potaknula ih je da razmisle o važnosti dijeljenja svojih priča s drugima. Pitanja koja su trebali razmotriti uključivala su razloge za dijeljenje priča, osjećaje koje su imali dok su pisali o sebi te razlike između njihove knjige i knjige njihovog susjeda.
Da bi knjige mogle "letjeti", učenici su izrezali krila iz papira i zalijepili ih na svoje knjige. Nakon toga sve su knjige postavljene na pano, uz ilustraciju letećeg Morrisa Lessmorea kojeg knjige nose u nebeske visine. Pano je tijekom cijelog Mjeseca hrvatske knjige krasio školsku knjižnicu izazivajući divljenje svih posjetitelja.
Radionica Fantastične leteće knjige petih razreda bila je izuzetno uspješna u poticanju kreativnosti među učenicima. Izradom vlastitih letećih knjiga učenici su se upoznali s izazovima prevoditeljskog rada, razmišljali o važnosti dijeljenja svojih priča i uživali u stvaranju literarnih djela. Pano s letećim knjigama u knjižnicu je privukao brojne posjetitelje.