JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Ovdje možete saznati o projektima u kulturi kao i o aktivnostima naših učenika.
Dan kulture | Mojih 6 minuta | Knjižnica | |
Ples generacije | Božićni plesnjak | Maškare |
Dana 15. siječnja obilježava se 25 godina otkako je Republika Hrvatska stekla međunarodno priznanje.
Postupak odvajanja Hrvatske od Jugoslavije i njezinog međunarodnog priznanja započeo je 25. lipnja 1991. godine, kada je Hrvatski sabor proglasio samostalnu i suverenu Republiku Hrvatsku. Nadajući se mirnom rješenju jugoslavenske krize, europska zajednica zatražila je od Hrvatske (i Slovenije) da odgode provođenje odluke o neovisnosti na tri mjeseca. Ali umjesto mirnog rješenja krize i sprječavanja rata, napadima JNA i srpskih paravojnih postrojbi, on se u Hrvatskoj još više razbuktao. Kako u dogovorenom tromjesečnom roku nije postignut mir, Hrvatski sabor je objavio da odluka o samostalnosti i suverenosti Hrvatske stupa na snagu 8. listopada 1991. godine. Nezavisnost je proglasila i Slovenija, a poslije i BiH te Makedonija. Jugoslavije je zapravo time raspala.
Hrvatskoj je bilo osobito važno da dobije priznanje međunarodne zajednice. Takvo priznanje potvrdilo bi hrvatsku vlast nad cijelim teritorijem republike, dakle i na područjima koja su se nalazila pod srpskom okupacijom. Prve zemlje koje su priznale Hrvatsku bile su zemlje koje i same tada nisu bile međunarodno priznate – Slovenija, Litva, Ukrajina i Letonija.
Potkraj 1991. godine Republiku Hrvatsku kao samostalnu i suverenu državu priznao je Island, kao prva međunarodno priznata država. Priznanje je najavila i Njemačka, no njezina je odluka stupila na snagu kada i priznanje ostalih članica Europske zajednice. Uskoro je stiglo priznanje Vatikana (Svete Stolice) i to 13. siječnja 1992. Ggdine. Vatikan i Njemačka odigrale su ključnu ulogu u međunarodnom priznanju Hrvatske.
Svakako najvažniji datum u stjecanju priznanja bio je 15. siječnja kada su sve zemlje članice tadašnje Europske zajednice (EZ) priznale Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu: Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Velika Britanija. Ovim državama istoga dana istom odlukom pridružile su se Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Poljska i Švicarska. Ovaj se datum u suvremenoj Hrvatskoj obilježava kao spomendan.
Nakon njih slijedile su i ostale države. Bio je to velik uspjeh za mladu hrvatsku državu. Kruna međunarodnoga priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992. godine.