preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 3115763
Literarno-dramski kutak

Urednici Literarno-dramskog kutka su: Martina Špičko, Zdenka ŠoparAnita PerkovŽeljka Dugi, Rosana Štrocinger i Lovorka Draginić. Scenska na Njemačkom jeziku: Dajana Leich.
 
Vjeronaučna scenska grupa: Ljiljana Posavec Zavrtnik
 
Novinske članke možete pratiti u novinarskom kutku.
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Učenički radovi na Lidranu
Autor: Ivana Canjuga, 6. 3. 2016.

U nastavku možete pročitati dva učenička rada koja su se plasirala na Županijsku razinu Lidrana.


Dragi moj djede Franjo,

prošlo je pet godina otkako te nema. Znam da možda ne možeš pročitati ovo moje pismo, no osjećam kako ga ipak moram i želim napisati. Pišem ti kako bih ti se zahvalila na svemu

onome što si ostavio iza sebe, što si ostavio meni. Svi te pamte samo po dobru, svi te spominju u lijepom kontekstu, svi govore o tvojoj plemenitosti.

        Nedostaješ mi. Mnogo sam puta plakala u sebi kada bi moje prijateljice pričale o svojim djedovima. Nisam pustila suzu, no srce mi se iznutra mrvilo u komadiće stakla koji još i sad razdiru moju dušu. Mislim da nikada neće prestati lomiti ono što je u meni. Sjećam te se veoma jasno. Imao si toliko prekrasno srce. Uvijek si mazio i pazio mene i Vinku. Sjećam se vremena kada si čuvao Vinku i kada si glumio da sviraš klavir na njezinim rebarcima, a majka se branila kako je Vinka premršava jer ne želi jesti variva koja ona tako odlično i ažurno svakodnevno kuha. Znaš, Vinka više nije tolika mršavica. Sad trenira rukomet kako si ti oduvijek želio. Nisam mislila da ćeš tako brzo otići. Zanima me je li ti lijepo tamo gore. Nisi ovdje da vidiš kako pišem, ali vjerujem kako sigurno možeš vidjeti ovo pismo. Veoma nedostaješ baki. Sada je sama, jako je usamljena i znam kako živi za dane kad je dođemo vidjeti. Toliko je sretna da uvijek kad dođemo poskoči i zagrli mene i Vinku najjače što može. Mi joj tada pričamo o školi, uspjesima i mnogočemu. Tata Zvonko je prije nekoliko tjedana proslavio rođendan, no nije baš presretan kad ga pitamo koji mu je to. Ne želi pokazati svoju tugu za tobom pa plače samo kada nema nikog ili kad misli da ga ne vidimo. Jednom sam ga uhvatila u suzama, ali ne želim ti ni pričati o tome. Tvoja druga djeca, teta Vera, teta Mirjana i stric Feri, također su dobro, mnogo rade i sve manje ih viđamo, što me zna veoma rastužiti.

Nadam se da si sretan i da ti nije dosadno jer meni nije. Ove godine završavam osmi razred. To me također žalosti jer ću se morati rastati od svojih prijatelja koji su mi tek sada postali veoma dragi. A posebno on...

        Djede, polako se moje pisanje bliži kraju i želim ti još jednom reći koliko mi nedostaješ i kako nemam nikoga toliko bliskog kako smo bili ti i ja. Ne mogu ni s kime tako iskreno podijeliti sve svoje tajne, misli i osjećaje kako sam to mogla s tobom. Ponovo plačem. Sada u tišini svoje sobe mogu plakati. Djede, zašto si morao tako rano otići? Bila sam dijete i nisam mislila da je moja ljubav prema tebi tolika. Molim te, čekaj me negdje tamo gore i budi sretan, moj najbolji djede, moj najbolji prijatelju! Doći ću k tebi, samo budi strpljiv! Mnogo je još godina života preda mnom! Želim ih proživjeti zdravo, sretno i potpuno tako da ti možeš biti ponosan na mene, na svoju najstariju unuku!                

                                                Voli te tvoja Nina

                                               U Varaždinu 28. listopada 2015.

Nina Jagec

 

Premda je prošlo 40 godina od prvog objavljivanja, album A Night at the Opera nije nimalo izgubio na važnosti, baš kao ni cjelokupni glazbeni opus britanskog rock sastava Queen. 

                 Grandiozni uspjeh albuma  A Night at the Opera     

Godine 1975. poznata rock grupa Queen dolazi na sam vrhunac karijere. Album koji je izašao 2. prosinca te iste godine bio je presudan u karijeri sastava koji i danas ima status legende[1].

            Razlog pisanja ove recenzije su singlovi na albumu  A Night at the Opera, koji su i danas rado slušani. Od izdavanja albuma prošlo je 40 godina. No, upravo je ovaj album bio ključan za opstanak Queena na glazbenoj sceni. Sve je počelo hitom Freddiea Mercuryja, vokala grupe Queen, Bohemian Rhapsody,. Pjesmu je publika izvrsno prihvatila, no tadašnji menadžment grupe Queen smatrao je pjesmu nesuvremenom i neprihvatljivom. Predviđao se raspad i potpuni krah tada svjetski popularne grupe. Također, osobe poput Eltona Johna tvrdile su kako pjesma nikada neće doživjeti uspjeh. Iako svjesni situacije, Queenovci su vjerovali u svoju glazbu i svoje stvaralaštvo te su nastavili dovršavati album.

Zlatno doba sastava Queen

Mjesec dana nakon što su svijetu predstavili Bohemian Rhapsody, objavili su album koji je prodan u nekoliko desetaka milijuna primjeraka. Na albumu su bili hitovi poput Death on Two Legs, You are My Best Friend, Love of My Life i, naravno, Bohemian Rhapsody. Ime albuma sasvim je neobično za rock sastav. Naime, Freddie Mercury bio je veliki obožavatelj opere, što se može vidjeti u njegovu daljnjem radu. 80-ih godina 20. stoljeća odlučio je započeti suradnju s poznatom opernom divom Montserrat Caballe pjevajući hit Barcelona. Radeći na albumu na kojem je bilo dvanaest hitova, Queen je odlučio skladati pseudoklasične forme. To je za njih bio vrlo ambiciozni korak, ali im je osigurao uspjeh i put do svjetske slave.

            Ako se analizira tematika ovih singlova i njihovih tekstova, primijetit ćemo sasvim jednostavnu poeziju. No, brojni su se glazbeni kritičari i tekstopisci propitkivali što je to tako tajno i neshvatljivo iza tih stihova.

            Ako pogledamo razdoblje u kojem Queen nastupa i osvaja vrhove glazbenih ljestvica, reći ćemo da je to zlatno doba rock sastava, poput Guns N' Rosesa, The Doorsa, Nirvane. Također, na sceni su prisutni i samostalni glazbenici poput John Lennona, Paul McCartneyja, David Bowiea, Elvis Presleyja, a koji također predstavljaju veliku konkurenciju Queenu.

            Iako je to već četvrti album u nizu, Queen i dalje stvara povijest. Tako mnogi glazbeni suvremenici velik uzor nalaze baš u Queenu, pogotovo Freddieju Mercuryju i gitaristu Brianu Mayju, koji daje poseban zvuk albumu svojim raskošnim virtuozitetom na gitari. John Deacon, kao basist, i Roger Taylor, bubnjar, također su autori nekih singlova na albumu. „Kulminacija je šestominutna kompozicija "Bohemian Rhapsody": četiri (neki će reći čak pet ili šest) stavka (a capella uvod, klavirski spori dio, operni te hard rock dio, uz varijaciju klavirskog dijela na kraju) prilijepljena jedan na drugi koji međusobno nemaju veze, čine pjesmu koja im je obilježila karijeru“, smatra glazbeni kritičar Zoran Tučkar.

            Iako, tada još mladi glazbenici u razvoju, Queenovci pune stadione poput Wembleyja u Londonu i izvode svoje najnovije hitove s albuma. Izvrstan glazbeni aranžman i kvalitetan zvuk gitara te bubnjeva upotpunjuje glazbenu besprijekornost izvedbi.  Nevjerojatan vokal, Freddie, svojom zapanjujućom bojom i kontrolom glasa, svaku je pjesmu na albumu učinio legendarnom. Bio je i ostao rock zvijezda. Prilikom jednog intervjua rekao je da on neće biti rock zvijezda, nego legenda!

Bezvremenski album

            Iako Queen više ne djeluje kao sastav s vokalom Freddieja Mercuryja, koji je nažalost preminuo 1991. godine, njihove hitove, koncerte, ploče, svi pamte i poštuju. Ovim su se albumom približili bezvremenosti, ali su i svojom glazbom promijenili svijet. Ono što mene posebno nadahnjuje Freddiejevo je istinsko uživanje u glazbi. Primjer je to ne samo njegov, već i nedavno preminulog Davida Bowiea, koji je do posljednjeg trenutka svog života, bez obzira na otežavajuće okolnosti, odavao počast glazbi, a što se ne može reći za mnoge glazbenike današnjice.

Već je mnogo godina prošlo, no tajne koje stoje iza Queenove glazbe još se uvijek otkrivaju. Tako je ove godine potvrđeno da iza singla Bohemian Rhapsody stoji Mercuryjevo priznanje da je biseksualan (isti je podatak svojevremeno priznao i David Bowie).

            Iako rođen u Africi, a podrijetlom iz siromašne obitelji, Freddie Mercury postao je važna glazbena ikona za sva vremena, a najbolji dokaz za to su njegove pjesme koje, unatoč godinama, nisu izgubile na popularnosti i važnosti.  Mnogi živući glazbenici (Lady Gaga, Dave Grohl, Cee-Lo Green, Adam Lambert, Wiz Khalifa) navode ga kao uzor.

 A Night at the Opera jedan je od slušanijih i važnijih albuma u čitavoj diskografiji sastava Queen, u svemu po mnogočemu kvalitetniji i drugačiji od većine ondašnjih izvođača.

[1] Iste godine David Bowie objavljuje hvaljeni album Young Ameicans, Michael Jackson objavljuje četvrti studijski album Forever, Michael, a Elton John objavljuje deveti studijski album Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy koji je prožet autobiografskom  tematikom.

 

Lucija Brašnić

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju