JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
magistra edukacije fizike i informatike
Predmet: Fizika (7.a, 7.b, 7.c, 7.d, 8.a, 8.b, 8.c, 8.d), Informatika (2.a)
Vodim DOD iz fizike za učenike 7. i 8. razreda, Rano učenje fizike za učenike 5. i 6. razreda, te DOP za učenike kojima teže ide svladavanje gradiva.
Već 2 godine zaredom u suradnji s kolegama pratim naše učenike na međunarodnu Matematičko-fizičku olimpijadu u Poljsku, gdje naši učenici postižu dobre rezultate. Pripremam učenike za natjecanje iz fizike (školsko, županijsko, državno) gdje uvijek postižemo dobre rezultate.
Volim šetnje prirodom s obitelji i trčanje.
7.10.1885.godine rodio se Niels Bohr, jedan od utemeljitelja moderne atomske fizike.
Niels Bohr je pomoću jednostavnog modela uspio 1913. izračunati energiju vodika te objasniti atomske spektre sa svoja čuvena dva postulata. Treba naglasiti da ovaj model nije točan u potpunosti, no još uvijek dobro služi za razumijevanje procesa u atomu.
Elektron ne može kružiti oko jezgre po bilo kojim stazama, već samo po onima s točno određenim kvantiziranim stanjima. To su tzv. dopuštene ili stacionarne staze; gibajući se po njima elektron se nalazi u stacionarnom stanju, ne gubi energiju zračenjem elektromagnetskih valova.
Atom apsorbira (upije) zračenje samo kada primi određeni kvant energije i emitira određeni kvant energije kada prelazi iz jednog stacionarnog stanja u drugo (tj. kada prelazi iz stanja više energije u stanje niže).
Atom ne može sponatno prijeći iz stanja niže u stanje više energije, nego tek kada biva pogođen sa određenim kvantom energije (fotonom). Prelazak iz višeg stanja u niže je spontan događaj, uokviren statističkom prirodom, pri čemu se emitira kvant energija (foton).
Za svoj rad na strukturi atoma odlikovan je Nobelovom nagradom za fiziku, 1922.