JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
NASTAVNICA GLAZBENE KULTURE
(UČITELJICA SAVJETNICA, MAESTRA MENTORICA HUZ-a)
U okviru Tjedna glazbe za mlade, Hrvatska glazbena mladež organizirala je 10. travnja 2014.g u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu koncert Zagrebačke filharmonije pod nazivom „Od Lisinskog do Olivera“.
Kako je koncert bio namijenjen učenicima osnovnih škola iz (cijele Hrvatske), program je izborom djela prilagođen mladoj publici te imao edukativni karakter: upoznavanje sa simfonijskim orkestrom i različitim instrumentima te skladbama hrvatskih skladatelja.
Već tradicionalno, koncertu su uz pratnju učiteljice glazbene kulture Ružice Kapitan, razrednika sedmih razreda Tine Čerpinko, Verice Hlapčić, Daria Mijača, Andreje Remar Vidrač te učitelja likovne kulture Ivana Duića, prisustvovali učenici sedmih razreda VI. OŠ Varaždin.
Tjedan glazbe za mlade održan je pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića, Ministarstva kulture Republike Hrvatske te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, a u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu, Hrvatskim društvom skladatelja te Muzičkom akademijom Sveučilišta u Zagrebu.
Već prije samog početka koncerta uslijedilo je ugodno iznenađenje, kada se na radost prisutnih u dvorani pojavio predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović, te i kao skladatelj obratio mladima:
„Dragi mladi prijatelji glazbe!
Pozdravljam vas uoči prvog koncerta u nizu priredbi kojima će se obilježiti šezdeseta obljetnica Hrvatske glazbene mladeži. To je organizacija koja okuplja mlade, željne što ranije ući u svijet glazbene umjetnosti te prepoznati i doživjeti njen smisao. Želim i ovom prigodom podsjetiti da je glazba duhovna blagodat, umjetnost koja oplemenjuje na poseban način i otvara uvijek nove obzore ljepote.
Hrvatska je glazbena mladež, odnosno, Muzička omladina Hrvatske, kako se prije zvala, mnoge generacije mladih uputila u čudesni svijet glazbe. Muzika je mnogima bila nezaboravan doživljaj, nekada i podrška u važnim životnim trenucima.
U aktivnostima Hrvatske glazbene mladeži, uvijek je posebno mjesto imalo domaće glazbeno stvaralaštvo. Ono mora biti u centru kulturne politike i interesa naše javnosti.
Zato sa zadovoljstvom pozdravljam to što će svečanosti obilježavanja 60-te obljetnice Hrvatske glazbene mladeži i 45-te obljetnice Međunarodnog kulturnog centra HGM u Grožnjanu započeti upravo hrvatskom glazbom.
Iznimno cijenim rad Hrvatske glazbene mladeži. Kao učenik-posjetitelj njenih priredbi, ali i kao glazbenik, jedan od nekadašnjih čelnika Muzičke omladine Hrvatske i potpredsjednik Svjetske federacije MO, znam s koliko su ljubavi nastavnici, glazbenici i roditelji djeci otvarali vrata čarobnog svijeta glazbe. Nekim je klincima Glazbena mladež pomogla da muziku prihvate kao profesiju, drugima da, kao redoviti posjetitelji koncerata, budu profinjeni ljubitelji glazbe. Neka nam svima glazbena umjetnost bude istinski izvor duhovnog bogatstva i ljepote.“
U izvedbama na koncertu su uz orkestar Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem mladog dirigenta Krešimira Batinića, u koreografiji Pia i Pine Mlakar, Svebora Sečaka, baletnog majstora Andreja Izmetjeva te skladatelja – komentatora Berislava Šipuša, nastupili vokalni solisti Martina Gojčeta Silić (mezzosopran), Vanda Winter (glumica), Mykolas Gorodiski (baletni plesač) te vokalni sastav Muzičke akademije u Zagrebu.
Izvedena su djela poznatih hrvatskih skladatelja, počevši s Uvertirom iz opere Porin Vatroslava Lisinskog te ulomkom iz opere Nikola Šubić Zrinski U boj, u boj skladatelja Ivana Zajca. Slijedila je izvedba ulomka iz baleta Đavo u selu (varijacija Đavla) Frana Lhotke, Hommage á Bach za simfonijski orkestar Borisa Papandopula, 2. klasični koncert za gudače (završna fuga) Stjepana Šuleka, Konstelacije za komorni orkestar (3. stavak) Milka Kelemena, Šum krila, šum vode – kantata za sopran i orkestar (2. stavak) Stanka Horvata te Ave Maria iz rock opere Gubec beg Ivice Krajača, Karla Metikoša i Miljenka Prohaske.
Slijedeća skladba bila je Samba brevis skladatelja Ive Josipovića, čija je izvedba pobudila izrazito velik interes kod mlade publike.
Na kraju koncerta izvedena je skladba Obsidienne mladog skladatelja Tomislava Olivera.
Zanimljivo predstavljen program biranih djela iz hrvatske glazbene baštine izazvao je zanimanje i oduševljenje publike, koja je dugotrajnim pljeskom nagradila izvođače.