JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Učiteljica razredne nastave
Predmet: Razredna nastava, 3. b
Učenici trećeg razreda su posljednjih nekoliko tjedana posvetili proučavanju prošlosti grada Varaždina. Saznali su u kojem se dokumentu i kada grad prvi puta spominje, koji je bio uzrok velikog požara zbog kojeg je Varaždin izgubio status glavnog grada, koje su znamenite ličnosti proslavile grad …
No u srijedu, 21. ožujka 2018. godine, svoje su znanje zaokružili daškom prošlosti koji je zakoračio u njihove učionice. Naime, učenike je posjetio pripadnik Varaždinske garde, zapovjednik Dražen Loparić.
U sat vremena učenici su saznali gotovo sve o purgarima, Varaždinskoj građanskoj gardi. Njihova je zadaća u prošlosti prvenstveno bila čuvanje grada, no u slučaju rata su vrlo često morali ratovati za tuđe interese. Tako purgari kroz povijest nisu mijenjali samo ime i odore već i ratišta.
Ono što je učenike najviše privuklo bila je uniforma purgara. Naš im je gost podrobno objasnio svaki dio uniforme koja je napravljena po uzoru na uniformu grenadira iz 19. stoljeća. Naime, u prošlosti je bilo vrlo važno kako su vojnici bili odjeveni, posebno grenadiri čiji je zadatak bilo bacanje granata odnosno borba iz blizine. Zbog toga su htjeli izgledati moćno kako bi već i svojim izgledom impresionirali protivnike. Iz tog su razloga nosili visoke kape koje su odavale dojam visine i epolete, široke naramenice na ramenima, kako bi izgledali čim krupniji. Na kapama su kao oznaku imali simbol granate u eksploziji te upečatljivo pero za elegantniji i ljepši izgled.
Još jedna od posebnosti grenadirske uniforme je i „Medvedova capa“, simbol na rukavu uniforme koji označava odnos snaga Napoleona i Varaždinske građanske garde na ratištu kod grada Koblenza u Njemačkoj (šest Napoleonovih postrojbi protiv jedne čete Varaždinske građanske garde). Iako je francuska vojska bila šest puta jača nisu uspjeli pobijediti purgare, te je „Medvedova capa“ simbol pobjede nad nadmoćnijim neprijateljem.
Učenicima je posebno bila zanimljiva i sablja za koju su saznali da je dio uniforme, ali se danas koristi samo za davanje komandi i svečane pozdrave. Na sablji su otisnuti inicijali osobe kojoj pripada sablja, a kad je naslijedi drugi purgar, u nju se otiskuju inicijali novog vlasnika.
Na samom kraju sata koji je prebrzo prošao, saznali smo i koji uvjeti moraju biti ispunjeni da bi netko mogao postati purgar. Osim što moraju biti rođeni Varaždinci i uzorno se ponašati, ne smiju biti mlađi od 18 godina, tako da će naši budući kandidati morati još malo pričekati na prijave u Varaždinsku građansku gardu.
Trenutno Varaždinska građanska garda ima 19 članova u odori te petoricu časnika, a 2017. godine proglašena je nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. Fotografije.