JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
Učiteljica razredne nastave Alelsandra Oreški, profesorica kemije i biologije Mihaela Vrbnjak Grđan i profesorica hrvatskog jezika Ivana Canjuga sudjelovale su u projektu mobilnosti učitelja u Grazu.
Proučavanje austrijskog obrazovnog sustava u projektu mobilnosti učenika Erasmus+ (aktivnost KA1 – mobilnost u svrhu učenja za pojedince)
Projekt Erasmus+ (aktivnost KA1 – mobilnost u svrhu učenja za pojedince), mobilnost učitelja u Graz kako bi tri učiteljice proučile nove metode i vidjele sličnosti i razlike u autrijskom i hrvatskom obrazovnom sustavu, trajao je od 9. – 24. listopada 2016.
Bilingual Primary School „Volksschule BIPS-Krones“– dvojezična osnovna škola s učenicima doseljenim iz raznih krajeva svijeta
Učiteljice su prisustvovale radu „Volksschule BIPS-Krones“, matične škole u kojoj se odvijalo sve potrebno za projekt. U njoj radi pedesetak učitelja, pomagača u nastavi te raznih vanjskih suradnika, a pohađa ju oko 220 učenika. To je Bilingual Primary Shcool, tj. dvojezična osnovna škola koja sadrži deset razreda, s dva ili tri paralelna odjela po generaciji. Djeca su iz svih krajeva svijeta što se vidi i u rasponu jezika koji se u školi govore (tridesetak jezika-njemački, engleski, hrvatski, bosanski, srpski, kamerunski, japanski, egipatski itd.) Najveći broj učenika u razredu je, u austrijskom školskom sustavu, 25 i u učionici su po dva učitelja, posebno ako su u pitanju integrirani razredi, uključujući djecu s posebnim oblikom školovanja, čuli smo u samoj školi. Kako je to samo osnovna škola (Primary School), tj. u pitanju su prva četiri razreda, djeca su u školi četiri ili pet sati nastave, između kojih imaju odmor, obavezno vani na igralištu bez obzira na vremenske uvjete, a nakon toga odlaze kući ili imaju mogućnost cjelodnevnog boravka koji se plaća. Tu djeca napišu zadaću, igraju se i bave sportom ili nekih drugim aktivnostima. U sufinanciranje boravka uključuje se grad Graz tako da nije sve na trošku roditelja. Tako je i s nabavkom udžbenika za koje učenici dobivaju 100 E, a učitelji se onda trude u tom rasponu i odabrati iste za samu nastavu. U dogovoru s ravnateljicom Reginom Pock, koja se zajedno sa svojim kolegama svakodnevno trudila da učiteljice što više nauče i da se ugodno osjećaju za vrijeme svog boravka u Grazu, učiteljice su prisustvovale radu još dvije druge škole. Jedna je bila NMS (Neue Mittelschule) Algersdorf, a druga NMS (Neue Mittelschule Graz) St. Leonhard. U NMS nastava je organizirana za djecu po završenoj Primary School, tj. od desete do 14-te ili 15-te godine. Škola traje četiri godine, no djeca je imaju pravo završiti u razdoblju od pet godina. Poslije toga mogu upisati gimnaziju, neku drugu srednju školu ili ići raditi. U tamošnjem školskom sustavu posebno nam se svidio manji broj djece u razrednim odjeljenjima te dva ili više učitelja u razredu, a eventualni nedostatak, koji se sad reformom pokušava riješiti, je četverogodišnje trajanje osnovne škole gdje se djeca već s deset godina odlučuju za svoje daljnje školovanje po afinitetima svojih roditelja. Djeca u prvi razred kreću sa šest godina.
Osim što su učile i prikupljale nove spoznaje i proširivale vlastite vidike prisustvujući nastavi i obilazeći grad Graz i njegove znamenitosti, učiteljice su i prezentirale svoju domovinu Hrvatsku, grad Varaždin i VI. osnovnu školu Varaždin održavši „Croatian day“ i to dva puta. U prvom tjednu učiteljice su održale Power Point prezentaciju prikazavši djeci i učiteljima filmiće o gradu Varaždinu i VI. osnovnoj školi te animirani film „Profesor Baltazar“. Posebno su zanimljivi bili kemijski pokusi koje je profesorica Vrbnjak Grđan izvodila obučena u narodnu nošnju zagorskog kraja tako da je to bilo spoj modernog i tradicionalnog. Narodne nošnje učiteljice su imale obučene i drugi put u predstavljanju države i grada kad se prikazalo i hrvatsko tradicionalno jelo, štrukli, gibanica, klipići, kukuruzni kruh i još mnogo toga. Nošnje su učiteljice posudile iz KUD-a Ježek iz Beretinca u dogovoru s voditeljem Krešimirom Plantakom. Na obostrano zadovoljstvo austrijskih i hrvatskih partnera projekt je i više nego uspješno priveden kraju, a obje su strane izvukle najviše što su mogle, zaključili su ravnatelji obje škole nakon što je stigla i deveteročlana delegacija iz Varaždina predvođena ravnateljem VI. osnovne škole Marijom Stančićem. Moramo zahvaliti AC Prikratki koji je delegaciji posudio svoje vozilo kako bi isti sretno stigli na svoje odredište i natrag. Dogovorena je i daljnja suradnja naše i austrijskih škola tako da ovaj projekt ovdje ne završava, nego tek počinje, a prvi posjet austrijskih kolega očekujemo već u veljači ili ožujku u sklopu projekta „Zdravi tjedan“.