JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
U četvrtak, 9. studenog obilježava se Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije u spomen na događaj poznat kao Kristalna noć (Noć pogroma).
Tijekom listopada na satovima povijesti učenici osmih razreda učili su o totalitarnim sustavima u Europi u razdoblju između dva svjetska rata. Jedna od tema bila je i nacizam u Njemačkoj (Trećem Reichu). Prema zamislima nacista, iz njemačke narodne zajednice trebalo je isključiti sve koji su proglašeni nepoćudnima. Radilo se ponajprije o Židovima, Romima, Jehovinim svjedocima, ljudima druge boje kože itd. Mržnju prema strancima nazivamo ksenofobija, a ona je bila najviše usmjerena prema Židovima (antisemitizam).
Nürnberškim zakonima (1935.) Židovi su izgubili sva građanska prava. Žešći napadi na Židove započeli su nakon Kristalne noći (Kristallnacht). Kristalna noć je događaj u noći s 9. na 10. studenog 1938., kada su diljem Njemačke izbili neredi usmjereni protiv Židova. Zapaljene su sinagoge, porazbijani i opljačkani brojni židovski dućani, a više desetaka Židova je ubijeno. Oko 30 000 Židova odvedeno je u koncentracijske logore. Zbog velike količine razbijenog stakla na izlozima događaj je nazvan Kristalna noć. Događaj je izazvao snažnu osudu u inozemstvu, no u Trećem Reichu je potaknuo nove mjere protiv Židova.
Židovska zajednica predlaže da se za spomenuti događaj koristi naziv Noć pogroma, umjesto, dosad uobičajenog (nacističkog) naziva Kristalna noć. U spomen na taj događaj, 9. studenog obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije.