preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 3115736
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Eratostenov eksperiment
Autor: Bojana Perko, 3. 5. 2018.

U sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta i Carneta, učenici VI. osnovne škole Varaždin već su nekoliko puta sudjelovali u provedbi Eratostenovog eksperimenta. 


Riječ je o globalnom eksperimentu u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu na dane proljetnog ili jesenskog ekvinocija, a za koji je potreban samo štap i Sunčeva sjena. U sklopu eksperimenta, učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje, onako kako je to učinio veliki znanstvenik Eratosten.

Na dan proljetnog ekvinocija, u srijedu 21. ožujka, učenici su izašli na školsko dvorište i u suradnji sa učiteljicama geografije Alenkom Bađun i Bojanom Perko nastojali izmjeriti dužinu sjene. Kako je taj dan nebo bilo dosta prekriveno oblacima, morali su hvatali zrake Sunca, pa su i mjerenja nešto manje pouzdana. Sjena je mjerena pet puta u vremenu od 11:54 i 12:01 (vrijeme eksperimenta prethodno su odredili uz pomoć web alata NOAA Solar Calculator). Pomoću tih podataka izračunali su srednju duljinu sjene od 101,6 cm. Zatim su na milimetarskom papiru konstruirali pravokutni trokut i pomoću kutomjera izmjerili odgovarajući kut. Veličina kuta bila je 45°. Radi provjere točnosti, učiteljica matematike Nina Prašnjak unijela je dobivene rezultate mjerenja u program Geogebra te izračunala nešto točniju vrijednost kuta od 45,37°.

Članovi Astronomske grupe su na sljedećim satovima pomoću programa Google Earth izmjerili udaljenost između naše škole i ekvatora te naše i partnerske škole. Nažalost, zbog lošeg vremena, mjerenja u OŠ Kamen-Šine Split te OŠ Manuš Split nisu provedena. Podatke smo dobili jedino od škole u Wroclawu (Primary School no. 26). Pomoću formule izračunali su da opseg Zemlje po meridijanu iznosi 38 637 km. Radi provjere točnosti, izmjerili su udaljenost naše škole ekvatora te uz pomoć tog podatka izračunali da je opseg 40 205 km. Usporedimo li to sa suvremenim mjerenjima (opseg 40 000 km), naše vrijednosti su zadovoljavajuće. Podaci bi bili točniji da nas je vrijeme poslužilo…

Vrijednost ovog eksperimenta je u tome što pokazuje da se i u današnje vrijeme satelita i tehničkih dostignuća, takvo zahtjevno mjerenje može izvesti na vrlo jednostavan način. Također, potiče učenike na istraživačko učenje kao i suradnju s učenicima iz partnerskih škola, što je i glavni cilj ovog eksperimenta.

  





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju