JELOVNIK
RASPORED SATI I SATNICA
ŠKOLSKI DOKUMENTI
POLICA OSIGURANJA CROATIA OSIGURANJE
ZAKONI I PRAVILNICI
UDŽBENICI
Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.
27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj.
Drugi svjetski rat bit će pamćen po brojnim zločinima protiv čovječnosti. Među njima se po svojim razmerima i okrutnosti ističe holokaust. Holokaust je prouzročio smrt više od 6 milijuna Židova diljem Europe.
Holokaust se temeljio na nacističkim idejama rasizma i antisemitizma. Nacisti su Židove gledali kao na nižu rasu i smatrali su ih biološkom prijetnjom za za čistoću njemačkog naroda (arijske rase). Počeli su razvijati sustav koji bi u kratkom razdoblju omogućio uništenje velikog broja ljudi. Nacisti su započeli s progonima Židova diljem Europe te ih zatvarali u psotojeće koncentracijske logore i desetke novnoosnovanih logora. Da bi ubrzali provođenje konačnog rješenja, osnovali su i šest logora za istrebljenje (logora smrti) koji su bili opremljeni plinskim komorama. To su bili Belzec, Sobibor, Treblinka, Chelmo, Majdanek i Auschwitz-Birkenau (najveći logor).
Kako bi se spriječilo ponavljanje ili poricanje takvih događaja, europski ministri obrazovanja donijeli su odluku da se u zemljama članicama Europske unije dana 27. siječnja obilježava Dan sjećanja na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti. Republika Hrvatska također je prihvatila ovu odluku te se od 2004.godine u hrvatskim školama, pa tako i u našoj, na satovima razrednika i satovima povijesti u 8. razredima obilježava ovaj dan kao spomen na oslobođenje koncentracijskog logora Auschwitz 1945. godine.