preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 3115736
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Odvažna i hrabra mlada učenica čipke
Autor: Karmen Holenda, 23. 11. 2022.

Njeno ime je Elizabeta Canjuga i učenica je 5.b razreda. Evo kako ide priča…..


Prilikom obiteljskog ljetovanja Elizabeta je promatrala izradu čipke na otoku Pagu i …zaljubila se u to umijeće. No, kako je problem naći učiteljicu čipke, jedno što se sada i ovdje može ponuditi je tečaj Lepoglavske čipke, koji je Elizabeta hrabro došla pogledati...i ostala.

„Što reći? Pravi talent! Već dugo nismo vidjeli mladu osobu koja je u roku pola sata shvatila bit rada i za kratko vrijeme prvog sata tečaja već samostalno izradila prve centimetre čipke.“ Ove riječi bi bile kratki sažetak njezine učiteljice čipke, majstorice Lepoglavske čipke, gospođe Ivanke Divjak.

Elizabeti želim puno uspjeha u učenju ove stare kulturne baštine koja će joj donijeti brojne radosti u životu, a sve druge ljubitelje ručnih radova pozivam da nam se pridružite. Ovo se kulturno bogatstvo može učiti samo u živo, jedan na jedan - a tako je i zabavnije.

U prilogu pogledajte neke slike i pročitajte kratki sažetak o Lepoglavskoj čipki.

 

Čudesna čipka – ljepota i čarolija, za koju se vjeruje da su pred više stoljeća u Hrvatsku donijeli pavlini posebnost je Lepoglave i njezine okolice.

Čipkarsko umijeće postupno je prihvaćeno među seoskim stanovništvom i ostaje tradicija koja nikada nije potpuno prekinuta.

Lepoglavska je čipka svoj pravi procvat doživjela s kraja 19. stoljeća i u prvoj polovici 20. stoljeća zahvaljujući Zlati pl. Šufflay koja prva organizira izradu čipaka i oplemenjuje narodnim ornamentom, a iznimno uspješno njezin rad nastavlja Danica Brossler poslije 1. svjetskog rata. Lepoglavska čipka osvaja i odličja na svjetskim izložbama: 1937. u Parizu zlatnu i brončanu 1939. u Berlinu.

Nakon više od 70 godina ponovno u Lepoglavi djeluje Srednja čipkarska škola zahvaljujući Gradu koji u tome vidi mogućnost rada i zarade, što je prihvaćeno i od strane Varaždinske županije te Ministarstva obrta, malog i srednjeg poduzetništva.

Višestoljetna tradicija izrade čipke na batiće u lepoglavskom kraju iznjedrila je i do danas očuvala osebujan oblik čipkarstva, koji u prvom redu zahvaljujemo nadarenosti Danice Brossler. Njezinu nadarenost slijedi velik broj vrijednih žena – čipkarica koje su njezine zamisli znale pretočiti u gotov proizvod – koji danas prepoznajemo pod nazivom LEPOGLAVSKA ČIPKA

Kratke crtice o povijesti Lepoglavske čipke.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju