preskoči na sadržaj

VI. osnovna škola Varaždin

Login

 

Školska obilježja

Himna škole (mp3)

Vizija, misija, vrijednosti

Vision, mission, values


CD dječjeg zbora "Varaždinski Slavuji"
BiH

Tražilica

Citati

GIF

Web stranicu i društvene mreže su u 2023./24. uređivali: Mario Stančić, Margareta Živković, Nataša Narančić, Monika Injić, Ana Obradović i Ema Štrocinger.

Brojač posjeta...

Ispis statistike od 22. 10. 2013.

Ukupno: 3115763
Znanost

Ovdje možete saznati više o projektima naših mladih znanstvenika te pratiti njihove aktivnosti.

Dan škole (pod Generacije) Dan darovitih učenika Dan informatike
       
Kemijski dan Matematički dan Festival matematike Klub mladih tehničara
Faust Vrančić

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Eratostenov eksperiment
Autor: Alenka Bađun, 22. 3. 2016.

U sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta i Carneta, učenici VI. osnovne škole Varaždin uključili su se u provedbu Eratostenovog eksperimenta. 


Riječ je o globalnom eksperimentu u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. U sklopu eksperimenta, učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje, onako kako je to učinio veliki znanstvenik Eratosten.

Cilj eksperimenta je, između ostalog, i poticanje istraživačkog učenja.

Budući da ove godine proljetni ekvinocij pada u vrijeme proljetnih praznika, učenici su u petak, 18. 3.  izašli na svoje školsko dvorište i u suradnji sa svojim učiteljima: Ninom Prašnjak, prof. matematike, Marijanom Buhin, prof. fizike, te Bojanom Perko i Alenkom Bađun, prof. geografije točno u 11:54 izmjerili dužinu sjene koju „baca“ štap visine 1 m.

Slavni je Eratosten slučajno opazio da je u Syeni, gradu blizu Aleksandrije, Sunce u vrijeme ljetnog solsticija u potpunosti okomito nad bunarom te da sunčeve zrake ne stvaraju sjenu, dok je u isto vrijeme na obelisku u Aleksandriji bacalo samo malu sjenu. Po uzoru na njega, rezultate koje su učenici dobili  u Varaždinu usporedili su sa rezultatima partnerskih škola iz Šibenika, Splita i Novigrada. Na temelju zajedničkog istraživanja, dokazano je da se i u današnje vrijeme satelita i tehničkih dostignuća, takvo zahtjevno mjerenje može izvesti na vrlo jednostavan način. 

Fotogalerija





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju