Program obilježavanje Dana sjećanja započeli smo dostojanstveno i svečano okupivši se u miru i tišini ispred škole. Učenici naše škole Ana Prskalo, Lea Gavran i Ivan Korparić, članovi Odreda izviđača CHVOR, s voditeljima Majom i Danijelom Aladrovićem svečano su podigli zastavu Republike Hrvatske pjevajući hrvatsku himnu zajedno s ostalim učenicima i učiteljima. Minutom šutnje odali smo počast svim poginulim i nestalim braniteljima i civilima. Klara Gavran, Marta Galić i Ilan Holjevac krasnoslovili su stihove pjesme „Minuta šutnje“, a Andro Katinić emotivno je pročitao pjesmu „Samo jednu domovinu imaš“.
Učitelji i učenici matične škole od 1. do 8. razreda donijeli su lampione, a učenica Klara Japundžić simbolično je položila prvu zapaljenu svijeću na natpis „Vukovar“. Ostali učenici su svjetlošću svijeća ispisali ime Grada Heroja tijekom dana te su poslali poruku sjećanja, zahvale i mira Vukovaru i Škabrnji.
Predvorje škole prigodno smo uredili postavivši izložbu likovnih i literarnih učeničkih radova kao simbol sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te na sve žrtve iz Domovinskoga rata. Radove obogaćene domoljubnim motivima izradili su učenici razredne nastave pod mentorstvom učiteljica Lidije Kevo, Ružice Kopić, Gordane Grgurević, Antonije Wurzberg, Matee Šesto, Franciske Vidošević, učitelja Vanje Majetića te učenici Likovne skupine pod vodstvom učiteljice Kristine Milković. Na središnji pano položili smo cvijeće – simbol prolaznosti i žaljenja, svijeću – simbol svjetla i uskrsnuća, vojničku kapu – simbol hrabrosti hrvatskih branitelja te krunicu – simbol vjere i nade. Izložba je obogaćena tradicionalnim slavonskim motivima i predstavlja spoj starije i novije povijesti hrvatskoga naroda, a ujedno i podsjećanje na važnost čuvanja uspomena te zahvalnost onima koji su svoje živote dali za našu slobodu.
Navečer je održana Virtualna večer poezije i proze o Vukovaru, ujedno i završna svečana aktivnost eTwinning projekta „Naša priča o GRADU“ koji je međuškolski projekt šesnaest osnovnih škola Republike Hrvatske. Učenici 5. b, 6. a, 6. b, 8. a i 8. c razreda pod mentorstvom Marije Alerić uključeni su u projekt, a četiri su učenika sudjelovala kazivanjem stihova. Večeri poezije nazočili su učenici, učitelji i sumještani. Učenice Ana Prskalo i Klara Japundžić prigodno su uredile i pripremile prostor za videokonferenciju.
Nakon Večeri poezije položili smo svijeće na spomenik poginulim braniteljima u centru sela.
Spomenute aktivnosti pridonose očuvanju povijesnih vrijednosti i hrvatskog nacionalnog identiteta, poticanju istinoljubivosti i suosjećanja, razvijanju etičkih načela te njegovanju sloge i zajedništva. Predanim radom, nošeni poštovanjem, ljubavlju i zahvalnošću prema svima koji su dali svoj život za mir i slobodu, a njegujući duh zajedništva u našoj školi, oživotvorili smo dio projekta „Hrvatski nacionalni i kulturni identitet u kontekstu suvremene povijesti“ čije su voditeljice Marija Alerić, Maja Živić i Lidija Kevo, a njihovi suradnici su Vanja Majetić, Kristina Milković, Ružica Kopić, Marijana Šušnjara, Marina Špehar, Snježana Martić i Betina Domazet.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje fotografijom su zabilježili učenice sudionice projekta te učitelj Vanja Majetić koji je ujedno, uz nastavnicu Mateju Paradžik, i tehnička podrška.
Neka nas svjetlost svijeća podsjeti na žrtvu onih koji su vjerovali u ljubav, slobodu i istinu, toliko snažno da su žrtvovali svoj život.
Marija Alerić, prof.