preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Tražilica
Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Olakšajte djeci stres...
Autor: Ivana Ćulav, 2. 6. 2011.

 

Olakšajte djeci stres kraja školske godine

 

Kraj školske godine donosi  glavobolje djeci i roditeljima. Roditelji inzistiraju na pojačanom učenju, a djeca osjećaju pritisak zbog učestalih ispitivanja i pisanja testova u školi i očekivanja roditelja vezana uz školski uspjeh.

 


 

Zbog svega toga  djeca osjećaju strah,  uzbuđenje, uznemirenost i tjeskobu. Svi navedeni osjećaji definiraju se kao stres, koji je svojstven odraslima, ali i djeci. Budući da stres ne bira godine, jednako ga mogu osjećati djeca u prvom, petom ili osmom razredu, kao i u srednjoj školi.

Izloženost stresu jednako je rizična za njihovo zdravlje kao i za zdravlje odraslih. Zato im je potrebna podrška i razumijevanje obitelji i okoline. Važno je da roditelji u takvim situacijama puno razgovaraju s njima i pokušaju im pomoći riješiti se pritiska ohrabrivanjem, optimizmom, ali i konkretnim potezima poput pomoći u planiranju vremena, organizaciji obaveza i traženju optimalnih rješenja.

Nasuprot uvriježenim scenarijima kraja školske godine kada roditelji i okolina savjetuju djecu da je 'sada zadnji tren kada treba zapeti' i da sve aktivnosti koje 'oduzimaju' vrijeme – poput igre i odmora, treba svesti na minimum, jer, 'za to će biti vremena cijelo ljeto', izuzetno je važno za djecu da u stresnim razdobljima, imaju vremena za opuštanje, igru i druženje s prijateljima.

Realnost je ta da, ako dijete nije 'zapelo' tijekom cijele godine, malo će moći učiniti na samom kraju školske godine. U takvim slučajevima su djeca izložena najvećem stresu. Okolina ih vidi samo kao učenike, a ne i kao djecu koja imaju pravo na opuštanje, igru i odmor.

Što učiniti u posljednjih pet minuta?

  • Kazne i predbacivanja neće pomoći u situacijama kada je i dijete samo frustrirano svojim neuspjehom. Prije svega, treba pokazati razumijevanje, podršku i pružiti pomoć.

  • Pokušajte smiriti dijete i uvjeriti ga da nije sve izgubljeno i da svaki problem ima svoje rješenje. Zajedno s djetetom dogovorite vrijeme učenja, ovisno o sklonostima i navikama kada je dijete najkoncentriranije (jutarnji, večernji tip) te pronađite i odaberite neku od metoda za pomoć u učenju.
  • Mentalne mape mogu biti vrlo korisne u razvijanju samostalnosti kod učenja, a posredno i uspjeh u učenju. Organizirajući informacije na ovaj način djeca stječu dragocjena iskustva o važnosti specifičnog vizualnog predstavljanja gradiva koje žele naučiti.
  • Učenje u društvu s prijateljicom ili prijateljem koji ima bolju ocjenu može također pomoći.
  • Svaki dan ispitajte znanje stečeno toga dana. Djetetu će to pomoći jer će uočiti svoj napredak na dnevnoj bazi i tako steći volju i samopouzdanje za dalje.
  • Ako dijete ne uspije ispraviti lošu ocjenu do kraja školske godine, nemojte pribjegavati kaznama već se usredotočite na pripreme za popravni ispit.

 

izvor: http://www.skole.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju