Naša škola nosi ime vodećeg hrvatskog političara iz prve polovice 20. stoljeća Stjepana Radića, a kako se ove godine obilježava 80. obljetnica od njegove nasilne smrti, na našoj stranici smo mu odlučili posvetiti nekoliko redaka i upoznati sve naše čitatelje s najvažnijim crtama iz njegova života.
Stjepan Radić rođen je Trebarjevu Desnom, selu u blizini Siska. Već od rane mladosti iskazivao je zanimanje za politiku, pa je tako često dolazio u sukobe sa vlastima. Godine 1891. upisao je Pravni fakultet u Zagrebu, ali je s njega isključen 1895. godine jer je predvodio studentske prosvjede protiv bana Khuena koji su vrhunac doživjeli spaljivanjem mađarske zastave na Jelačićevu trgu. Radić je bio prisiljen studij nastaviti u Pragu, Pešti, da bi ga završio tek u Parizu jer je bio nepoželjan na svim sveučilištima u Austro-Ugarskoj. U Zagreb se vratio 1902. godine, a dvije godine kasnije zajedno s bratom Antunom osniva Hrvatsku pučku seljačku stranku. Do završetka 1. svjetskog rata 1918. godine Radić će se naći nekoliko puta u zatvoru jer je smatran neprijateljem monarhije i borcem za južnoslavensku državu. Međutim nakon rata suprostavio se stvaraju Kraljive Srba, Hrvata i Slovenaca jer je predvidio da će u novonastaloj državi Srbi preuzeti sve važnije funkcije i tada je izrekao vjerovatno svoju najpoznatiju rečenicu( „ne srljajte kao guske u maglu“).
Stjepan Radić bio žestoki kritičar vladajućih srpskih krugova, a po režim je postao opasan 1927. godine kada je zajedno sa Svetozarem Pribičevićem osnovao stranku udružene seljačko-demokratske oporbe. Zbog straha od gubitka vlasti na Stjepana Radića i njegove pristaše u Narodnoj skupštini je 20. lipnja 1928. izvršen atentat od strane zastupnika Puniše Račića. U napadu je Stjepan Radić ranjen, a dvoje zastupnika HSS-a je ubijeno. Međutim, posljedice ranjavanja bile su preteške pa je Stjepan Radić preminuo 8. kolovoza. 1928., a pokopan je na Miroguju četiri dana poslije. Stjepan Radić ostao je zapamćen kao hrabar vođa hrvatskog naroda u iznimno teškim vremenima u kojima je bio ugrožen njegov opstanak, a svom narodu poklonio je i ono najviše što je mogao, svoj život.