Posjet Vukovaru
Učenici 8. razreda OŠ Stjepan Radić, njihova razrednica Marija Kalpić i učitelj povijesti Nikša Radan su od 30. ožujka do 1. travnja 2017. godine bili na terenskoj nastavi u Vukovaru.
Cilj projekta u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar jest učenike osmih razreda kroz dvodnevne posjete Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i bitke za Vukovar, upoznavanje s bogatom kulturnom baštinom Vukovara i okolice, obilazak memorijalnih mjesta sjećanja te prenošenje poruke mira kroz Školu mira i kviz Živjeti Vukovar.
Učenici i njihova pratnja bili su smješteni skupa sa još nekoliko škola u hostel Dubrovnik koji se nalazi u prostorima Memorijalnog centra Domovinskog rata (bivšoj vojarni 204. vukovarske brigade).
Tijekom posjeta Vukovaru posjetili su Muzej vučedolske kulture gdje su imali priliku saznati kakav je bio geološki položaj Vučedola, kada i kako su živjeli Vučedolci te razgledati primjerke bogate vučedolske kulture.
Sljedeća postaja bio je Gradski muzej Vukovar smješten u obnovljenom dvorcu Eltz koji je tijekom Domovinskog rata pretrpio velika oštećenja kad je i dio zbirke muzeja nepovratno stradao. Kustosica muzeja upoznala je učenike s poviješću muzeja, zatim su razgledali Zbirku Bauer i Zavičajni muzej.
Nakon razgleda muzeja osmaši su obišli Križ na ušću Vuke u Dunav , spomenik svim žrtvama za slobodnu Hrvatsku. Zanimljivo je da je spomenik napravljen od paškog i bračkog kamena. Na središnjem mjestu spomenika uklesani su stihovi Fran Krste Frankopana pisani glagoljicom: “ Navik živi ki zgine pošteno.”
Poslije ručka učenici su poslušali dva predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar koja su sadržajno vezana za Nastavni plan i program osmog razreda iz Povijesti. Slobodno popodne su iskoristili za šetnju i razgledavanje stare barokne jezgre grada. Nakon večere bio je organiziran odlazak u diskoteku Quo Vadis za sve osmaše smještene u hostelu.
Sljedeći dan učenici su obišli mjesta sjećanja: Memorijalno groblje žrtvama Domovinskog rata, Masovnu grobnicu Ovčara, Spomen-dom Ovčara, Mjesto sjećanja - Vukovarsku bolnicu 91., Vodotoranj, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti (zvanoj i Groblje tenkova), Kukuruzni put - Put spasa. Svi lokaliteti ostavili su na učenike i učitelje snažan dojam, suosjećanje i nevjericu što su sve proživjeli Vukovarci tijekom 87 dana bitke za svoj grad i domovinu. Dostojanstveno i u tišini predstavnici osmaša položili su vijenac i zapalili svijeće na Memorijalnom groblju u počast svim žrtvama Domovinskog rata.
U prostorima MCDR Vukovar učenike je kroz izložbeni vanjski i unutarnji prostor proveo veteran Domovinskog rata pokazavši im postavljenu izložbu ranjenih branitelja, izložbu Sjećanje na Domovinski rat, pješačko naoružanje i minsko- eksplozivna sredstva te prikaz srpskih logora Stojićevo i Begejci. Nakon ručka realiziran je kviz Živjeti Vukovar u Školi mira za sve sudionike projekta (ukupno 300 učenika), nakon kojeg smo krenuli natrag prema Tijarici.