Niža pučka škola u Lupoglavu osnovana je 22. rujna 1830. godine, a spadala je pod političku općinu Dugo Selo. Prvi je djecu poučavao Josip Celinić (orguljaš) u takozvanom gospodskom „Kaštelu“. Na zemljištu Mije Benešića 1931. godine otpočela je gradnja stare škole koju je financirao zagrebački biskup Aleksandar Alagović. Od dana 12. travnja 1832. škola postaje javna ustanova. Sastojala se od tri razreda takozvane svagdanje škole i dva razreda takozvane večernje škole. Broj polaznika varirao je od 40 do 60, a predmeti koje su djeca poučavala bili su: molitva, vjeronauk, čitanje, pisanje i računstvo. Godine 1857. školska je zgrada dograđena.
Učitelji su bili imenovani od strane biskupa zagrebačkog, kasnije od strane nadbiskupskog stola, sve do godine 1875., kada je imenovan Mijo Pužar.
Dana 15. travnja 1893. godine ustrojena je u Lupoglavu samostalna općina.
Školu i učitelje uzdržavala je općina Lupoglav, a od 1875. godine učitelje je uzdržavala i biskupska gospoštija «Prečec» i to, primjerice, tako da je svaka kuća davala učitelju jednu četvrtinu vagona žita i pet groša u novcu.
Dana 30. listopada 1897. godine jednorazredna niža pučka škola u Lupoglavu širi se u dvorazrednu pučku školu. Dana 7. studenog 1897. godine raspisan je natječaj za drugo učiteljsko mjesto i 22. studenog 1897. godine zapošljava se prva učiteljica Olga Ribić.
Godine je 1909. u Lupoglavu, na prvom katu zgrade trgovca V. Borovčaka, otvorena privremena zidarska škola kao posve samostalni učioni zavod. Nastava iz računstva, geometrije, krasopisa i obrtne korespodencije povjerena je mjesnom učitelju. Zidarska je škola zatvorena u proljeće 1913. godine zbog premalog broja upisanih.
Godine 1912. na školskom se odboru jasno izražava potreba za gradnjom jednokatne, dvorazredne školske zgrade s dvije školske sobe na prvom katu i s dva učiteljska stana u prizemlju. Taj je zahtjev usvojen 12. studenog iste godine.
Od 1913. godine do 1928. godine od mjesnog se stanovništva ubire namet za izgradnju nove jednokatne školske zgrade. Ideja o gradnji nove dvorazredne škole nastala je još 1897. godine.
Od osnutka škole 1830. godine pa do 1930. godine u školi je službovalo 23 učitelja i njiihovih zamjenika (Josip Celinić – 1830., Ivan Kovačić, Mijo Kebel, Jakov Levatić, Đuro Rožica, Mijo Blaho, Jakov Tkalec, Miroslav Cugšvert, Stjepan Šargert, Skender Denk, Mijo Pužar, Stjepan Fröhlich, Stjepan Canki, Vjekoslav Kanceljak, Miroslav Posavac, Đuro Karašić, Stjepan Benkek, Mijo Fundak, Dragutin Laškarin, Dragan Horvatin, Vatroslav Dolenc). Od uspostavljanja dvorazredne škole 1897. godine do 1930. službovalo je pet učiteljica i njihovih zamjenica (Herta pl. Šoštarić, Olga Ribić, Krunoslava Tomić, Ivka Denk, Anđela Kralj).
Dana 16. lipnja 1929. godine provedena je doprinosbena rasprava za gradnju nove škole i zaključeno je da će se školska zgrada graditi u sredini školskog zemljišta na kojem se nalazi i staara škola i vrt. Nadalje, 23. svibnja 1931. godine općinski odbor u Lupoglavu zaključuje da gradnja nove škole može otpočeti. U kolovozu 1933. godine nova je školska zgrada dovršena do te mjere da je 9. kolovoza iste godine započelo rušenje stare školske zgrade. Tadašnji mjesni upravitelj Dragan Horvatin preselio je u dovršeni stan nove školske zgrade, a 1. rujna 1933. godine započela je i redovita školska obuka u trećem i četvrtom razredu u školskoj sobi. Dana 15. srpnja 1934. u novu se školsku zgradu preselilo i odjeljenje prvog i drugog razreda. Dana 30. srpnja 1934. godine preselila se i mjesna učiteljica Krunoslava Tomić.
Tridesetih godina (od školske godine 1931./32. do školske godine 1939./40.) škola ima četiri razreda, a broj učenika varira od 86 do 121.
Dana 25. svibnja 1940. školu je posjetio zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac.
Tijekom Drugog svjetskog rata nastava se izvodi redovito u sva četiri razreda, a broj učenika oscilira od 53 do 128. Međutim školske se godine 1945./46. zbog svega 53 polaznika ukida jedno odjeljenje. No, već školske godine 1946./1947., u skladu sa zakonom o sedmogodišnjem osnovnom školovanju, osnovan je i peti razred. Nastava se izvodila u prijepodnevnom i poslijepodnevnom turnusu, a đaka je bilo svega 67. Školske je godine 1947./48. organizirano i obučavanje za šeste razrede, ali se nastava, zbog nedostatka učiteljskog kadra, izvodila samo jednom tjedno u skladu s minimalnim nastavnim planom.
Škola je koncem četrdesetih godina i prve polovine pedesetih brojila šest razreda, a broj je učenika oscilirao od 94 do 53. Školske godine 1956./57. nastava je bila organizirana kao sedmogodišnja, a sljedeće će se školske godine, pa sve do školske godine 1963./64. nastavni plan i program održavati u okvirima osmogodišnje osnovne škole.
Dana 1. rujna 1963. škola u Lupoglavu prestaje biti centralna samostalna osnovna škola, već se sjedinjuje (fuzionira) sa školom u Dugom Selu koju pohađaju polaznici viših razreda (5.-8.). U Lupoglavu kao područnoj školi škole u Dugom selu ostaju niži razredi (1.-4.). Iste se godine zatvara škola u Prečecu, koja je do tada bila područna škola centralne škole u Lupoglavu. U školi te godine radi tri učiteljice (Nada Vučić, Ivka Radja, Zdenka Grundler i jedan učitelj Luka Juričev.
Dakle, šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina škola normalno funkcionira, kao područna škola škole u Dugom Selu, u izvođenju nastave za niže razrede.
Od 1990. škola u Lupoglavu postaje područna škola Osnovne škole «Stjepan Radić» u Božjakovini, a nastava se također izvodi samo za niže razrede.
Školu u Lupoglavu polazi 107 učenika nižih razreda osnovne škole u 7 razrednih odjela. Učitelji koji održavaju razrednu nastavu su: Slavko Čolić, Vera Kuzmanović, Ivica Duvnjak, Renata Jelečki, Snježana Prevolnik Galić, Martina Švajghart i Danijela Knežević. Nastavu engleskog jezika održava Ivan Perić, a vjeronauka Tadijana Marčinković.
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.
U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.
RODITELJSKI PRO
Roditeljski sastanak posebnog razrednog odjela održat će se u ponedjeljak, 27. 5. 2024. s početkom u 18.00 sati. razrednica Katarina Ivša
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 7.B
Poštovani roditelji, obavještavam vas kako će se roditeljski sastanak 7. B razreda održati u UTORAK, 28.5. s početkom u 19.00 sati. razrednica Sanja Ivanović
24.05.2024. 15:27
RODITELJSKI 8. razreda
Zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda održat će se u utorak, 4.6. u 18 h. Tema je upis u srednju školu. Razrednice osmih razreda
22.05.2024. 09:58
RODITELJSKI 7. A
Poditeljski sastanak 7.a održat će se u utorak, 28.5.2024. u 19h. razrednica Ivana Skočić
ZDRAVE PREHRAMBENE NAVIKE U 1.A
Ove nastavne godine, 2023./2024., učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav, zajedno s učiteljicom Danijelom Knežević, priključili su se međunarodnom eTwinning projektu “ Zdrave prehrambene navike“. Prvašići su realizirali mnoge aktivnosti; što se sve može napraviti od jabuka, izrađivali zdrave jelovnike, obilježili Medni dan i promociju meda kao zdrave zamjene za šećer, istraživali voće i povrće te vitamine koje sadrže i za što su najbolji, računali pomoću zdravih namirnica, obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, dramatizirali igrokaze, izrađivali voćne salate i služili je drugim učenicima te još mnoge druge aktivnosti. Cilj ovog projekta jest razvijanje zdravih prehrambenih navika u kojima je želja osvijestiti važnost zdrave i raznolike prehrane od najranije životne dobi te konzumiranje namirnica bogatih vitaminima, mineralima, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama. Kod učenika se razvijalo i odgovorno ponašanje prema tradicionalnom nasljeđu i blagdanima koji su dio našeg tradicionalnog kulturnog nasljeđa. Učenici su tijekom realizacije projekta upoznati i s utjecajem određene vrste hrane na njihovo zdravlje te su kroz različita istraživanja proširiti znanje o povezanosti hrane sa zdravljem. Tijekom trajanja projekta, surađivano je u raznim aktivnostima s ostalim projektnim partnerima, a za uspješnu realizaciju projekta, razred je nagrađen potvrdom i zahvalnicom od strane autorica i stručnog tima. Učenicima je sudjelovanje u projektu bilo zanimljivo te planiramo nastaviti rad na projektu i u drugom razredu. Sve projektne aktivnosti učenika 1. a razreda dostupne su u Wakelet kolekciji na poveznici https://wakelet.com/wake/1icXGInmx3tYzrnzShDFD
01.03.2024. 15:07
VRLO GLADNA GUSJENICA U 1. A
Kako naučiti dane u tjednu bez muke i stresa? Putem zanimljivog štiva koje učenike poučava o prirodnom fenomenu transformacije gusjenice u leptira, uči djecu dane u tjednu, ali i nazive raznih namirnica i hrane. Učenici 1. a razreda područne škole Lupoglav poslušali su priču „Vrlo gladna gusjenica“ Erica Carlea. Nakon zajedničkog razgovora uslijedio je stvaralački rad. Svaki dan u tjednu nešto se događalo s našom gladnom gusjenicom koja se na kraju priče pretvorila u predivnog lektira. Učenici su ilustrirali dijelove priče koje su izvukli iz čarobnog šešira priča, a svaki ilustrirani dio dobio je i svoj zvučni zapis - svaki učenik čitao je dio priče koji je i ilustrirao. Učenici su se susreli i s izradom digitalne slikovnice u digitalnom alatu Bookcreator, a na svoj su rad jako ponosni kao i njihovi roditelji koji putem linka u svojim domovima čitaju slikovnicu koja je nastala u našoj maloj učionici. Slikovnicu možete pročitati / poslušati i vi! https://read.bookcreator.com/IoWmkxZpgY1tPRBlWzYt_36_5i0ko6oVwez59XdxTZk/V9il-zCfTwSTQBmcXwaGew
ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA
IZRADU SKULPTURE IGRA
U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.