Studijsko putovanje učitelja i ravnatelja OŠ Sveti Đurđ, Ludbreg i Veliki Bukovec u Norvešku
Od 19. – 21. 2. 2024. ravnatelj Mario Bontek i učiteljice naše škole Elena Kovačić, Lidija Pokos, Andreja Kišiček-Pepelko i Melita Bontek boravili su zajedno s učiteljima i ravnateljima OŠ Ludbreg i Veliki Bukovec te djelatnicima Međimurskog veleučilišta (MEV) u gradu Ålesundu u Norveškoj. Ovo studijsko putovanje još je jedno u nizu studijskih putovanja koja se organiziraju u sklopu ludbreškog projekta Lori.
Za ovaj pitoreskni grad na zapadu Norveške mnogi tvrde da je najljepši grad u Norveškoj, a nazivaju ga i norveškom Venecijom. Stoga nije ni čudo da je Ålesund oduševio sve sudionike ovog studijskog putovanja svojom bajkovitom arhitekturom i prekrasnim krajolicima koji ga okružuju. Grad se nalazi na zapadnoj obali Norveške, smješten je u predivnim norveškim fjordovima i ima oko 50 000 stanovnika.
Prvi je dan obilježen višesatnim putovanjem zrakoplovom s presjedanjem u nizozemskom glavnom gradu Amsterdamu. Budući da smo na sljedeći let trebali čekati nekoliko sati, ovo je bila prilika skoknuti i do glavnog grada Nizozemske, Amsterdama. Većina nas se odlučila na brzinsko razgledavanje centra Amsterdama, bez obzira na to što smo ponovno morali prolaziti stroge nizozemske kontrole u zračnoj luci. U Ålesund smo stigli u kasnim popodnevnim satima, smjestili se u hotel i krenuli u razgledavanje grada koji ima posebnu draž u večernjim satima.
Sljedeći dan vrijeme nas nije poslužilo pa smo se cijeli dan borili s kišobranima i naletima hladnog vjetra. U prijepodnevnim satima posjetili smo sveučilište NTNU (Norwegian University of Science and Technology). Uz stručno vodstvo prošli smo više odjela, posjetili mehaničke radionice koje studenti svakodnevno koriste za svoje projekte, radionice za 3D printanje, smart laboratorij u kojem studenti zajedno sa svojim profesorima odrađuju projekte primjenjujući znanja iz mehanike, programiranja, robotike, 3D printanja, rješavaju manje i više zahtjevne projekte koje implementiraju u industrijske pogone. Saznali smo ponešto i o podvodnim dronovima, testiranju plovila u kontroliranim uvjetima, objasnili su nam na koji način dolaze do potrebnih materijala za projekte i kako ih naposlijetku recikliraju. Poslije stručnog vođenja po sveučilištu, upoznali su nas ukratko s kampusom i tamošnjim studentskim životom.
Budući da se u neposrednoj blizini sveučilšta nalazi muzej Sunnmøre Museum, iskoristili smo priliku posjetiti ovaj jedinstven etnografski muzej na otvorenom s bogatom zbirkom kuća i brodova te upoznali tradiciju gradnje i nekadašnji način života lokalnog stanovništva.
Posljednji dan posjetili smo atraktivan akvarij Atlanterhavsparken (Atlantic Sea Park), najveći slani akvarij u skandinavskim zemljama i jednu od vodećih turističkih atrakcija na tom području. Akvarij nas je oduševio raznovrsnim stanovnicima mora i multimedijalnim popratnim sadržajima koji djeci i odraslima omogućavaju uvid u suživot, anatomiju, stanište životinja.
Vrijeme do polaska u zračnu luku neki su skratili vožnjom lokalnim trajektom koji povezuje grad Ålesund s obližnjim otocima. Tijekom jednosatne mirne plovidbe uživali smo u prekrasnim snježnim krajolicima okupanim sunčevim zrakama.
Tijekom povratka kući razmjenjivali smo svježe dojmove i fotografije s putovanja. Svi smo se složili da bismo svakako preporučili putovanje u ovu prekrasnu zemlju i posjet prekrasnom Ålesundu.
Andreja Kišiček-Pepelko, prof.
Školstvo |
Časopisi |
• Bug |
Propisi |