preskoči na sadržaj

Osnovna škola Svibovec

 > Naslovnica
Vijesti

INTERVJU NAŠIH UČENIKA S KNJIŽEVNICOM NADOM MIHOKOVIĆ - KUMRIĆ!!!

Autor: Mirna Perec, 21. 5. 2013.

PROČITAJTE... :-)

 

INTERVJU NAŠIH UČENIKA S POZNATOM KNJIŽEVNICOM NADOM MIHOKOVIĆ – KUMRIĆ

 

        Nada Mihoković – Kumrić je poznata hrvatska književnica za djecu i    odrasle. 14.5.2013. godine je posjetila OŠ Svibovec pa smo iskoristili priliku da saznamo nešto više o njoj, o pisanju, o njezinom životu...

 

U: Poznata ste hrvatska književnica za djecu i odrasle, no saznali smo da ste studirali na Farmaceutsko-biokemijskom i Medicinskom fakultetu. Kako ste se počeli baviti pisanjem i s koliko godina?

K: U sedmom razredu osnovne škole počela sam pisati i „odlučila“ da ću

 se baviti pisanjem...

 

U: Za svoj roman „Lastin rep“ primili ste nagradu za najbolji dječji roman 1995. godine. Kako ste se osjećali kad ste primili nagradu i što vam ona znači?

K: Uvijek je ugodan osjećaj kad vam ljudi iz struke priznaju da ste nešto dobro napravili i da to zaslužuje nagradu.

 

U: Kako ste osmislili u svom nagrađenom romanu glavni lik dječaka Viktora, koji se već u ranoj dobi susreće s obiteljskim problemima? Što ste djeci željeli poručiti kroz njegov lik?

K: Puno je sličnih sudbina dječaka objedinjeno u liku Viktora s čijim sam obiteljskim problemima bila osobno upoznata ili sam o njihovim problemima slušala od drugih osoba. 

 

U: Koje vam se vaše djelo najviše sviđa i zašto? Jeste li se kada našli u situaciji da ste nakon nekog vremena opet pročitali svoju knjigu i nije vam se baš svidjela, pa ste poželjeli promijeniti neke dijelove?

K: Teško je autoru govoriti o sviđanju ili nesviđanju njegovih djela. Rekla bih radije da je meni moje najdraže djelo roman Tko vjeruje u rode još, jer je roman autobiografski, posvećen mojoj obitelji, prvenstveno mojim kćerima i podravskom zavičaju.  

 

U: Kada imate najviše inspiracije za pisanje? U koje doba dana pišete? Kako ste raspoloženi kada pišete?

K: Budim se s pijetlima, dakle, ranom zorom. U pet sati ujutro već sam za računalom, ozbiljna glazba svira, a ja maštam i konstruiram priču...

 

U: Družite li se kada s drugim kolegama književnicima, razmjenjujete li mišljenja i kritike?

K: Da, najčešće s  Božidarom Prosenjakom i Jadrankom Čunčić Bandov.

 

U: Koja vam je najdraža knjiga i najdraži pisac?

K: Nemam najdraže pisce. Imam najdraže knjige kojima se često vraćam. Evo ih nekoliko. Mali princ  Antoine de Saint-Exupéryja, Starac i more Ernesta Hemingwaya, Zločin i kazna Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, Životinjska farma i 1984 Georgea  Orwella, Proces  i Preobražaj Franza Kafke, Galeb Jonathan Livingston Richarda Bacha, Čudnovatu pripovijest o Peteru Schlemihlu, čovjeku koji je izgubio svoju sjenu Adalberta von Chamissoa, Alkemičar Paula Coelha  i svakako sve knjige  suvremene belgijske spisateljice Amélie Nothomb...

 

U: Što mislite kakva bi trebala biti dječja književnost danas? Bi li trebala poučavati, a i istovremeno biti zabavna i zanimljiva mladim čitateljima?

K: Trebala bi poučavati i zabavljati istovremeno. Dakle, poučavati kroz zabavu ili zabavljati kroz pouku. Ima takvih knjiga, ali treba otkriti magiju koja će djecu uvjeriti da se potrebno više družiti s ukoričenom pisanom riječi.

 

U: Što mislite o navici čitanja danas? Mislite li da su knjige danas zamijenjene kompjuterskim igricama i popularnim društvenim mrežama, pa se knjigama i čitanju posvećuje premalo pažnje?

K: Nažalost jesu, a ne bi smjele biti. Neka bude i računalnih igara i „četanja“ na društvenim mrežama, ali i za dvije-tri knjige mjesečno trebalo bi odvojiti vremena.

 

U: Što čitate i radite u svoje slobodno vrijeme?

K: Svaštar sam po prirodi što se čitanja tiče. U prosjeku pročitan tri-četiri knjige mjesečno. Volim otići u kazalište, na izložbu, pogledati film, slušati glazbu. Inače u slobodno vrijeme redovito šetam, a ljeti često vozim bicikl.

 

U: Imate li još koji hobi osim pisanja knjiga?

K: Ako pisanju dodate sve navedeno u prethodnom pitanju i dodate moje obavezno radno vrijeme kao farmaceuta, dan mi je već ionako prekratak.

 

U: I na kraju, kako vam se svidjelo u našoj školi?

K: Svaki susret s učenicima je jedna šansa za pisca da učenike potakne na čitanje i ne samo njegovih knjiga, a one koji osjećaju poziv da bi mogli pisati da „propišu“ i pozovu me jednog dana na promociju svoje nove knjige...

 

U: Zahvaljujemo se na ovom zanimljivom razgovoru, iz kojeg smo i nešto naučili te se nadamo da ćemo se susresti još kojom prilikom!

 

Učenici i učenice 7. A  i 7. B razreda:

Barbara Parabić

Martin Petrić

Veronika Petrić

Veronika Pecik

Marta Stepan

Elizabeta Novosel

 

 

 

 

 

 




UPISI U 1. RAZRED

Poštovani roditelji budućih prvašića (školska godina 2024./2025.)!

 

22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine. U prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2024./2025. upisuju se djeca koja do 1. travnja 2024. imaju navršenih šest godina života (djeca rođena od 1.travnja 2017. godine do 31.ožujka 2018. godine), kao i djeca kojoj je prošle godine odgođen upis, a školski su obveznici.

 

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

 

Napominjemo, prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

 

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole (zahtjev se podnosi Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije).

 

Ukoliko Vaše dijete nije na popisu djece koja su s našeg upisnog područja, upis u našu školu također je moguć uz podnošenje zahtjeva Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.

 

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

 

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece Stručno povjerenstvo škole planira tijekom travnja, a točni datumi biti će naknadno objavljeni na mrežnim stranicama škole.

 


Školski list

Naš prvi broj možete preuzeti i pogledati OVDJE

SATNICA, RASPORED SATI, VOZNI RED
UPISI U 1. RAZRED

Sve o upisima...

METEOROLOŠKA POSTAJA
Meteorološka postaja Svibovec-OŠ Svibovec | Neverin.hr

https://www.neverin.hr/postaja/svibovec/

PROJEKTI

DODIR SUNCA

Anketa
Koje od zabavnih događanja u školi biste odabrali i u njima sudjelovali?







KORISNI LINKOVI

 

Upisi.hr

 

CARNet e-knjižnica

 

Nacionalni portal za učenje Nikola Tesla

 

CARNet webmail

 

 

 

 

Kvizovi i igre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
CMS za škole logo
Osnovna škola Svibovec / Braće Radića 4, HR-42223 Svibovec / os-svibovec.skole.hr / tajnistvo@os-svibovec.skole.hr
preskoči na navigaciju