Fantastične Djevojčice u STEM-u
Autor: Anita Balažinec Zdelar, 25. 5. 2023.
Djevojčice u STEM-u naziv je za e-twinning projekt u kojem učenice naše škole, Helena Horvat i Paola Rutić iz 8.a razreda te Marta Balažinec i Viktorija Filipović iz 7.a razreda sudjeluju od listopada ove godine. Mentori učenicima bili su Vedrana Cerovec (matematika), Ana – Maria Beatrice Šikić (biologija i kemija), Katarina Zorko Zadravec (informatika) i Miroslav Žemlić (fizika).
Projekt je pokrenut s ciljem osvješćivanja važnosti STEM sadržaja za razvoj djevojčica jer sukladno istraživanjima sljedeći čimbenici u velikoj mjeri određuju hoće li djevojke imati zanimanje za STEM područje:
-pronalaženje ženskih uzora u STEM područjima
-stjecanje praktičnih iskustava i praktičnih vježbi u STEM predmetima
-rad s nastavnicima koji djevojke potiču da se interesiraju za STEM
-učenje o stvarnim životnim primjerima koji pokazuju što djevojke mogu postići sa STEM vještinama.
Tijekom projekta sudjelovale su u brojnim aktivnostima, a glavna aktivnost bila je izrada plakata o znanstvenicama koje su značajno doprinijele razvoju STEM-a kod žena i djevojaka. Konkretno, njihova tema bila je znanstvenica Maria Mitchell koja je začetnica obrazovanja djevojaka u prirodoslovno – matematičkom području.
U veljači su imale priliku upoznati četiri mlade hrvatske znanstvenice s kojima su sudjelovale u intervjuu. To su bile:
Vesna Gulin Beljak s biološkog odsjeka PMF-a;
Iva Šarić Janković iz Centra za mikro- i nanoznanosti u Rijeci;
Nina Stipetić s Fakulteta elektrotehnike i računalstva te
Ivona Cetinić, biologija iz NASA-e.
Budući da su uspješne u svojem poslu, i našim djevojčicama bile su inspiracija.
Sudjelovalu smo i u dva ekipna natjecanja. Prvo je bilo Djevojčice u STEM-u, i ono se održalo na Međunarodni dan žena, a to je bilo natjecanje iz biologije, kemije, matematike i fizike na kojem su osvojile treće mjesto od ukupno 192 ekipe djevojčica iz cijele Hrvatske. Drugo je bilo natjecanje Djevojčice u informatici koje se održalo na Dan žena u informatici, a na njemu su osvojile drugo mjesto od ukupno 66 ekipa djevojčica iz cijele Hrvatske. Na njihovom fantastičnom uspjehu im od srca čestitamo!
Koje su sve aktivnosti provodile, možete vidjeti u videu kojeg smo pripremili, a svakako pročitajte plakat o Marii Mitchell koji su napravile.
Ana – Maria Beatrice Šikić,
učiteljica prirode, biologije i kemije
Poštovani roditelji budućih prvašića (školska godina 2024./2025.)!
22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine. U prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2024./2025. upisuju se djeca koja do 1. travnja 2024. imaju navršenih šest godina života (djeca rođena od 1.travnja 2017. godine do 31.ožujka 2018. godine), kao i djeca kojoj je prošle godine odgođen upis, a školski su obveznici.
U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Napominjemo, prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.
Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole (zahtjev se podnosi Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije).
Ukoliko Vaše dijete nije na popisu djece koja su s našeg upisnog područja, upis u našu školu također je moguć uz podnošenje zahtjeva Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.
S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.
Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece Stručno povjerenstvo škole planira tijekom travnja, a točni datumi biti će naknadno objavljeni na mrežnim stranicama škole.