Terenska nastava – Kuterevo, NP Sjeverni Velebit, Novi Vinodolski
Autor: Anita Balažinec Zdelar, 14. 6. 2023.
https://carnet-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/ana-maria-beatrice_sikic_skole_hr/EuRjFjvrvylPmz3L-WMZndAB-7nFw7H29-1s7EjUXlcOoQ?e=Y5oXSe Ana – Maria Beatrice Šikić,
Učenici 5.a, 5.b, 6.a razreda te dio učenika 8.a razreda, prošlu je srijedu, 7. lipnja
provelo na živopisnoj terenskoj nastavi. U sklopu terenske nastave posjetili su utočište za mlade medvjede u Kutrevu, Nacionalni park Sjeverni Velebit te grad Novi Vinodolski. U utočištu za mlade medvjede u Kuterevu smješteni su medvjedići koji su nastradali u prometu ili zbog drugih okolnosti izgubili roditelje te se nisu sposobni brinuti sami za sebe. Smješteni su u ograđenim prostorima, a o njima skrbe volonteri uglavnom stranci. Naši su ih učenici promatrali kako se igraju, istražuju svoj okoliš i odmaraju, a iskoristili su priliku da ih nahrane jabukama i fotografiraju se s njima. Iako su medvjedići pod nadzorom i imaju sve uvjete za preživljavanje, neke je naše učenike rastužila činjenica da su oni tamo, ipak zatočeni.
Nakon Kutereva zaputili smo se u selo Krasno u kojem se nalazi Kuća Velebita, interaktivni muzej o Parku prirode Velebit i Nacionalnom Parku Sjeverni Velebit. U pratnji stručnih vodiča razgledali su eksponate, naučili o geomorfologiji, flori i fauni Velebita, ali i čuli o životu ljudi na Velebitu. Posebno ih se dojmio virtualni let, gdje su uz pomoć VR naočala mogli promatrati Velebit iz ptičje perspektive, kao što ga ptica gleda kada leti. Na kraju obilaska učenici su iskusili spuštanje dizalom kao simulaciju Lukine jame – Trojame, najdublje jame na Velebitu. Najviše su učenici uživali u buri, umjetno proizvedenom strujanju zraka u prostoru ispred muzeja koji simulira refule bure, vjetra karakterističnog za Podvelebitski kanal. Poslije kuće Velebita krenuli smo put planinarskog doma na Zavižanu. Uz stručno Vodstvo rendžera Vedrana obišli smo planinarski dom i meteorološku postaju Zavižan koja neprekidno već sedamdeset godina provodi mjerenja o vremenskim prilikama. Učenici su osvojili i vrh Velika kosa na nadmorskoj visini od 1620 metara, a potom se spustili u Balinovačku ponikvu gdje je smješten Botanički vrt Velebit koji je dom autohtonim vrstama Velebita pa tako i endemu Velebitskoj degeniji.
Nakon ručka u Lici, zaputili smo se prema Hrvatskom primorju te smo vozeći se Jadranskom magistralom i uz uživanje u prekrasnim pejzažima stigli do grada Novog Vinodolskog gdje smo proveli vrijeme uz odmor i zabavu uz kupanje.
Nakon terenske nastave učenici su riješili anketu kojom su iskazali svoje zadovoljstvo i dali sugestije s ciljem poboljšanja terenskih nastava u budućnosti. Posjet utočištu u Kuterevu ocijenili su ocjenom 4,43, Nacionalnom parku ocjenom 4,43 i posjet Novom Vinodolskom i kupanje 4,71. Cjelokupni dojam terenske nastave je pozitivan, učenici bi rado povećali vrijeme provedeno na plaži i kupanju, a smanjili teže tjelesne aktivnosti poput pješačenja kroz NP Sjeverni Velebit, a u potpunosti izbacili odlazak u restoran brze prehrane.
Fotografije i videa s terenske nastave, koje su učenici podijelili pogledajte na poveznici.
učiteljica prirode, biologije i kemije
Poštovani roditelji budućih prvašića (školska godina 2024./2025.)!
22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine. U prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2024./2025. upisuju se djeca koja do 1. travnja 2024. imaju navršenih šest godina života (djeca rođena od 1.travnja 2017. godine do 31.ožujka 2018. godine), kao i djeca kojoj je prošle godine odgođen upis, a školski su obveznici.
U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Napominjemo, prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.
Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole (zahtjev se podnosi Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije).
Ukoliko Vaše dijete nije na popisu djece koja su s našeg upisnog područja, upis u našu školu također je moguć uz podnošenje zahtjeva Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.
S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.
Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece Stručno povjerenstvo škole planira tijekom travnja, a točni datumi biti će naknadno objavljeni na mrežnim stranicama škole.