III. OSNOVNA ŠKOLA VARAŽDIN

~°~ ® © 2024. Sva prava pridržana © ® ~°~

Književni susret u knjižnici

Autor: Antonia Pantelić, 17. 2. 2024.

Projekt Naša mala knjižnica u našoj se školi provodi već sedam godina.

Namijenjen je promicanju čitanja i upoznavanju učenika s hrvatskom i europskom književnošću jer u njemu sudjeluju autori iz Belgije, Makedonije, Italije, Poljske, Litve, Turske, Slovenije, Finske, Češke i Hrvatske, nudeći pritom razne vanknjiževne sadržaje, interkulturalne aktivnosti te upoznavanje zajedničke europske baštine.

U projekt su se prije sedam godina uključile učiteljice Nataša Dolenc i Suzana Kućar sa svojim učenicima koji se svake godine raduju novopristiglim knjigama iz izdavačke kuće Ibis grafika koja je i pokretač projekta u Hrvatskoj.

Uz uobičajene aktivnosti u projektu, ove smo godine, u srijedu 14. veljače bili domaćini književniku Stefanu Boonenu i ilustratoru Woutu Schildermansu Melvinu, autorima dječjih knjiga Kamp Bravo i Ono s Leom.

Književni je susret održan u našoj školskoj knjižnici i prisustvovali su mu svi učenici trećeg i četvrtog b razreda te po dva predstavnika svih razreda iz razredne nastave.

Gostima su najprije dobrodošlicu zaželjele učiteljice Ivana Fiket i Nataša Dolenc, a zatim ih je pozdravila ravnateljica škole Anica Vragović te im zaželjela da se kod nas ugodno osjećaju.

Pisca, ilustratora i prevoditeljicu nizozemskog jezika Svetlanu Grubić Samaržija u goste su nam doveli Krešo i Saša Krnic, izdavači, predstavnici Ibis grafike iz Zagreba.

Druženje je započelo tako da su djeca trebala naučiti pet riječi na nizozemskom, a nakon toga su predložili deset pojmova koje je Melvin nacrtao te je svojim crtežima odmah oduševio djecu.

Družeći se s djecom, književnik Stefan Boonen ispričao je kako dobiva inspiraciju za pisanje, kako provodi istraživanje prije svakog započetog romana te kako promišlja i razvija sadržaj romana kojem treba oko godinu dana kako bi prošao put od ideje do izlaska iz knjižare.

Obojica autora pričali su o svojoj suradnji pisca i ilustratora te dijeljenju ideja.

Također su naglasili da im je najljepši dio posla kada knjige predstavljaju djeci u školama diljem Europe i dijele s njima radost čitanja.

Svojim ljubaznim, mudrim i jednostavnim pristupom nasmijali su učenike te stvorili ugodno ozračje.

Stefan je pročitao dijelove knjige Ono s Leom te je s djecom poveo razgovor o dječaku Leu i njegovim osjećajima.

Autor je s djecom razgovarao kako se nositi s tugom, a učenici su pročitali svoje poruke Leu i pokazali da suosjećaju s njim i razumiju njegovu tugu. Piscu su se njihove poruke jako svidjele i bio je ugodno iznenađen njihovim razmišljanjem i pohvalio ih.

Učenicima je također predstavljena nova knjiga Mamut u kojoj se nastavljaju avanture dječaka Tea iz učenicima poznate knjige Kamp Bravo.

Učenici su također postavljali vrlo zanimljiva pitanja autorima, sudjelovali u zabavnom kvizu te saznali da oba autora vole putovati Italijom, da jednom godišnje organiziraju dvodnevni dječji festival književnosti u Belgiji, saznali su koja su im omiljena jela te još neke zanimljivosti iz njihova života.

Druženje je bilo inspirativno, ugodno, poticajno i motivirajuće za čitanje novih naslova te su neki učenici kupili neke od ponuđenih knjiga i dobili autograme uz originalne Melvinove ilustracije.

Učenici su zaključili da bi voljeli češće ugostiti neke od hrvatskih ili europskih pisaca ili spisateljica te ćemo se potruditi nastaviti sa sličnim aktivnostima.

Dragom Stefanu i Melvinu zaželjeli smo sretan povratak u Belgiju i neko novo druženje u budućnosti!

Više u fotogaleriji.

Virtualna šetnja

Šetnja

Video

Prošećite našom školom sa svog pametnog mobilnog uređaja, računala, tableta, neovisno o vašoj lokaciji.

ŠKOLSKI LIST

Misija, vizija...
Logo škole
Virtualna učionica

Poveznice na
virtualne učionice 2023./2024.

1. a 1. b 1. c

2. a 2. b

3. a 3. b

4. a 4. b 4. c

5. a 5. b 5. c

6. a 6. b

7. a 7. b 7. c

8. a 8. b 8. c

« Lipanj 2024 »

Krenula je ponovo nastava... kako vam se čini koja je bolja?

> Drvo znanja
 > Enter
 > BUG

Ispis statistike od 17. 11. 2010.

III. OSNOVNA ŠKOLA VARAŽDIN / Trg Ivana Perkovca 35, HR-42000 Varaždin / os-treca-vz.skole.hr / ured@os-treca-vz.skole.hr