III. OSNOVNA ŠKOLA VARAŽDIN

~°~ ® © 2024. Sva prava pridržana © ® ~°~

Učenici III. osnovne škole Varaždin u nezaboravnom iskustvu na Madeiri - ERASMUS+ projekt

Autor: Tomislav Leček, 5. 6. 2024.

U razdoblju od 27. svibnja do 31. svibnja 2024. godine, učenici III. osnovne škole Varaždin, Jan Dilber, Paulina Tomašković, Eva Kočet, Matija Belošević, Ana Marija Dreven, Kiara Črnila, Irina Rogina, Petra Tržec i Andrej Levačić, zajedno s učiteljicama Željkom Hutinski, Ivanom Sukačić i Anom Plantak, sudjelovali su na mobilnosti u sklopu ERASMUS+ projekta "To bee or not to bee - development of ecological competences". Ova mobilnost bila je usmjerena na razvoj ekoloških kompetencija, a održala se u osnovnoj školi Escola Básica do 1º Ciclo com Pré-Escolar da Nazaré na otoku Madeiri.

Tijekom boravka, učenici su imali priliku sudjelovati u raznim aktivnostima zajedno s učenicima  iz Madeire i Poljske, točnije iz grada Przyszowa. Radionice, zajedničke igre i ekološke aktivnosti obogatile su njihovo znanje i pružile novo iskustvo učenja koje je znatno drugačije od onoga na što su navikli u Hrvatskoj.

Posebno zanimljiva bila je aktivnost na otvorenom nazvana "Cultural Paddy Paper", koja je spojila kulturno istraživanje glavnog grada Funchala s edukacijom na zabavan način. Učenici su također imali priliku predstaviti svoju školu i domovinu te se upoznati s kulturnim znamenitostima Madeire. Posjetili su fascinantne vrtove Monta Palace, povijesna mjesta Machico i Canical, slikoviti Porto da Cruz, tradicionalnu Santanu i predivni Ribeiro Frio. Osim toga, plovili su katamaranom po oceanu, što je bilo posebno uzbudljivo iskustvo.

Jedan od najzanimljivijih dijelova putovanja bio je posjet ekološkom parku gdje su se učenici upoznali s posebnim biljnim i životinjskim vrstama koje žive na Madeiri. Ovaj posjet omogućio im je da nauče više o jedinstvenoj flori i fauni otoka, kao i o važnosti očuvanja okoliša i bioraznolikosti. Učenici su imali priliku vidjeti rijetke vrste koje su specifične za Madeiru, što je dodatno obogatilo njihovo ekološko znanje i svijest.

Posebno iskustvo bilo je i istraživanje Levade dos Balcões, jednog od najpoznatijih kanala za navodnjavanje na Madeiri. Levada dos Balcões pruža spektakularan pogled na dolinu Ribeira da Metade i okolne planine. Učenici su uživali u šetnji ovom predivnom stazom, okruženi bujnom vegetacijom i svježim planinskim zrakom. Na kraju staze, s vidikovca Balcões, pruža se veličanstven pogled na prirodne ljepote Madeire, što je učenicima ostavilo nezaboravan dojam i dodatno ih inspiriralo za očuvanje prirode.

Ova mobilnost nije bila samo prilika za učenje već i za upoznavanje s različitim kulturama te stvaranje novih prijateljstava. Učenici su se vratili puni dojmova i s puno novih ideja kako primijeniti naučeno u svojoj zajednici.

Održavanje ove mobilnosti ne bi bilo moguće bez velikodušnih donacija tvrtki Aquacity, Evolva, Vizor, Orbis, Poliklinike Galeković i KTC Varaždin. Zahvaljujući njihovoj podršci, učenici su imali priliku sudjelovati u ovom nezaboravnom projektu. Veliko hvala svim donatorima što su doprinijeli da učenici steknu ovako vrijedno iskustvo.

Ovo putovanje zasigurno će ostati u trajnom sjećanju svim sudionicima, a stečena znanja i iskustva koristit će im u daljnjem školovanju i životu. ERASMUS+ projekt "To bee or not to bee - development of ecological competences" pokazao je kako međunarodna suradnja može obogatiti obrazovni proces i doprinijeti razvoju ekološke svijesti među mladima.

Više u fotogaleriji.

Koordinatorica projekta Željka Hutinski

Virtualna šetnja

Šetnja

Video

Prošećite našom školom sa svog pametnog mobilnog uređaja, računala, tableta, neovisno o vašoj lokaciji.

ŠKOLSKI LIST

Misija, vizija...
Logo škole
Virtualna učionica

Poveznice na
virtualne učionice 2023./2024.

1. a 1. b 1. c

2. a 2. b

3. a 3. b

4. a 4. b 4. c

5. a 5. b 5. c

6. a 6. b

7. a 7. b 7. c

8. a 8. b 8. c

« Lipanj 2024 »

Krenula je ponovo nastava... kako vam se čini koja je bolja?

> Drvo znanja
 > Enter
 > BUG

Ispis statistike od 17. 11. 2010.

III. OSNOVNA ŠKOLA VARAŽDIN / Trg Ivana Perkovca 35, HR-42000 Varaždin / os-treca-vz.skole.hr / ured@os-treca-vz.skole.hr