
U svojoj odluci, Opća konferencija potiče države članice da poduzmu aktivnosti kako bi proslavili ovaj dan, kako na lokalnoj tako i na nacionalnoj razini, uz sudjelovanje nacionalnih komisija, nevladinih organizacija, javnost i različitih institucija (škola, sveučilišta, općina, gradova, medija, novinara, strukovnih udruga, muzeja, kulturnih).
Petnaestog svibnja 1926. u 20:30 sati, samo šest godina nakon prve radiopostaje u svijetu, u eteru se javio Radio-Zagreb kao prvi u ovom dijelu Europe. “Halo, halo, ovdje Radio-Zagreb. Molimo sve koji nas čuju nek’ nam to pismeno ili telefonski jave”, rekla je u prostorijama na Markovu trgu 9, gdje će Radio-Zagreb ostati sve do 1940., Božena Begović nakon što je skladatelj Krsto Odak na klaviru odsvirao “Lijepu našu”.

Odašiljač Radio Zagreba, 1926.
Te su večeri slušatelji mogli čuti ozbiljnu glazbu i 15-minutne službene novosti, a na kraju opet hrvatsku himnu.
Antena na Markovu trgu bila je oko 60 metara i podignuta na dva drvena stupa od 50 metara. U početku se radio mogao slušati samo pomoću slušalica, a kasnije su došli i zvučnici.
Na 30. obljetnicu Radio-Zagreba, 15. svibnja 1956., počela je emitirati i Televizija Zagreb - opet prva u bivšoj državi...
Mi vam stoga predlažemo da Svjetski dan radija obilježite slušanjem istog, naročito dramskog programa Hrvatskog radija, čiji ćete detaljan program pronaći ovdje!