Generalna skupština UN-a je 1996. proglasila 21. studeni Svjetskim danom televizije s namjerom poticanja svjetskih televizija da programe posvete miru i sigurnosti.
Ujedinjeni narodi priznali su kako se televizija može koristiti za obrazovanje te je jedan od najutjecajnijih medija. Televizija je i dalje najpouzdaniji i najpopularniji medij za vijesti, sport, kulturu i zabavu, televizija donosi svijet u dnevni boravak, a kroz kvalitetu programa nas uči razumijevanju razlika diljem svijeta.
Televizija je u 70 godina postojanja postala najutjecajniji medij, a čak 98 posto domaćinstava u svijetu svakodnevno gleda programe na takozvanom "malom ekranu". Također, na našim prostorima se televizija dnevno gleda u prosjeku jedan sat više nego u Europi. Do 18. godine, prosječno dijete na našim prostorima osim gledanja u ekran više vremena provede samo spavajući, prenosi UN.
Tehnologija korisnicima komercijalno dostupna od 1928. godine, u posljednjih pet godina iz temelja se promijenila. Nakon šest desetljeća analognog, s početak novog milenija nastupio je digitalni prijenos. Gledateljima su ponuđene inovativne usluge o kakvima su do tada mogli samo sanjati.