Budući da je zadnjih nekoliko sati na redovnoj nastavi osmih razreda bilo riječi o Domovinskomu ratu, polaznici su se dodatne nastave iz povijesti uputili 7. lipnja 2016. godine u Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoga primorja s ciljem razgledavanja stalnoga postava naziva „U obrani domovine.“
Uz stručno vodstvo autora izložbe Ive Mileusnića mladi su se povjesničari imali prilike upoznati s doprinosom pripadnika policijskih i vojnih postrojbi iz Primorsko-goranske županije Domovinskomu ratu. Tijek se njihovih ratnih zbivanja mogao vidjeti kroz mnoštvo vojnih zemljovida, video materijala i fotografija ratnih reportera. No, ono što se je svih posebno dojmilo spomen je ploča s imenima 222 smrtno stradala hrvatska branitelja (među kojima je najmlađi imao svega osamnaest, a najstariji šezdeset sedam godina), ekran na kojemu se neprestano izmjenjuju fotografije smrtno stradalih hrvatskih branitelja te staklene ploče s popisima ratnih postrojbi o kojima je riječ i kratkim opisom njihova ratnog puta.
Iako grad Rijeka i njezina okolica nisu bili na direktan način zahvaćeni ratnim zbivanjima, ovi su krajevi uvelike sudjelovali u obrani i oslobađanju Domovine. Navedeno najbolje opisuju riječi koje vas dočekaju na samom početku postava: „... Područje Primorsko-goranske županije nije bilo izravno zahvaćeno ratnim sukobima, ali su Primorci, Gorani i otočani u iznimno velikom broju sudjelovali u obrani Domovine, braneći svoju zemlju na svim bojišnicima. Uz iznimno velik broj dragovljnih odlazaka u rat, odaziv mobilizaciji bio je među najvećima u Hrvatskoj. Snažna privreda i industrija na području Primorsko-goranske županije sa sjedištem u Rijeci odigrala je iznimno važnu ulogu u obrani Domovine, kao logistički centar, mjesto brige za ranjenike i prihvat brojnih prognanika s ratom zahvaćenih krajeva Hrvatske...“