Iako sve vrste knjižnica provode kontinuirano svoje programe tijekom godine, od 15. listopada do 15. studenog svi nekako intenzivnije dišu i žive knjižnice – i oni koji rade u njima i njihovi korisnici.
S obzirom da je 2022. godina posvećena mladima, i naša je knjižnica ove godine osmislila sadržaj za starije učenike kojima se održala radionica medijske pismenosti na satu hrvatskoga jezika na temu Ovisnost o internetu – istina ili mit. Za učenike 5. i 6. razreda trebalo se održati gostovanje poznate pripovjedačice bajki/priča Margarete Peršić, no zbog njezina gusto popunjenog rasporeda, susret smo morali odgoditi za prosinac.
A nije se zaboravilo niti na najmlađe jer oni stalno ispituju i očekuju neko druženje u Mjesecu knjige pa smo im pripremili nešto s čim se, pretpostavili smo, nisu susreli – barem većina. Radi se o upoznavanju s tzv. tihom knjigom (silente book), slikovnicom bez teksta, tj. slikovnicom koja potiče čitatelje da sami postanu aktivni sudionici i stvaraoci priče. U uvodnome se dijelu podsjetilo na samu strukturu slikovnice, omjer i podjednaku važnost slike i teksta, a onda se krenulo stvaralačkim putovima u paru – usmeno, a potom i pismeno stvaranje priče po uzoru na slikovnicu „Dječak i kuća“ slovenske autorice Maje Kastelic. S velikim interesom i zanimanjem pristupili su pisanju priče, a neki su rekli da će čak i oslikati svoju slikovnicu.
17. 10. gostovali su nam i mladi, samoborski glumci s predstavom "Ah, ta lektira ne da mi mira", također za učenike od 1. do 4. razreda.
Veselimo novom Mjesecu knjige koji uvijek bude inspirativan za sve njegove sudionike!