Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna. Prilika je to da se upozori na i dalje velik problem nepismenosti u većem dijelu svijeta. Prema podacima UNESCO-a, nepismeno je oko 774 milijuna ljudi, odnosno 16,1 % stanovništva starijeg od 15 godina. Među njima, dvije trećine su žene. Najviše ih je u Indiji - oko 28 milijuna, zatim u Pakistanu, Etiopiji, Bangladešu te Egiptu.
U Hrvatskoj je nepismeno 0,8 posto ljudi, odnosno 32.302. Gotovo polovina ih je starija od 75 godina, a među njima je gotovo 90 posto žena. Zanimljivo je da je u dobnim skupinama od 10 do 14 godina pa sve do onih u dobi od 35 do 39 godina manje nepismenih žena nego muškaraca. Nakon tog razdoblja trend se mijenja, pa je u skupinama iznad 39 godina više nepismenih žena. Ti podaci pokazuju da je početkom 60-ih godina ženama u Hrvatskoj obrazovanje postalo dostupnije.
U povodu Međunarodnog dana pismenosti, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Ministarstvo pravosuđa organizirali su tribinu 'Važnost pismenosti i razvoj ključnih kompetencija osoba na izdržavanju kazne zatvora'. Podsjetimo da je kroz projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta 'Desetljeće pismenosti - put do poželjne budućnosti' od 2003. do 2012. osnovno obrazovanje pohađalo 7165 odraslih. Njih 60 posto završilo je osmi razred. Od toga ih se oko 20 posto poslije osposobilo za prvo zanimanje.