preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
ŠKOLSKE VIJESTI

Radionica Udruge "Krijesnica" - Malo svjetlo nade

Udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenima s malignim bolestima "Krijesnica" u sklopu projekta „Malo svjetlo nade“ 16. studenog 2016. godine posjetila je Osnovnu školu Veruda i održala radionicu za učenike i odgojno-obrazovne radnike. Ravnateljica škole Anita Mokorić Brščić pozdravila je predstavnike Udruge i zahvalila na posjetu i radionici.

Cilj projekta "Malo svjetlo nade" je stvaranje podržavajućih uvjeti za dijete ili mladu osobu oboljelu od maligne bolesti koja se nakon liječenja vraća u odgojno-obrazovnu ustanovu. Predstavnici Udruge educiraju odgojno-obrazovne djelatnike i obitelji kako bi povratak bio što lakši i bezbolniji za oboljelog, ali i za vršnjake, učitelje, roditelje.


Predstavnici Udruge Zoran Cipek i Zoran Mitrović prvo su se obratili učenicima 8.c razreda, koji dijele školske klupe s učenicom oboljelom od maligne bolesti. Učenici su s učiteljima pogledali američki dokumentarac "Back to shool" sa svjedočanstvima djece i mladih o povratku u školu nakon liječenja, njihovim očekivanjima i reakcijama školske sredine, a predstavnici Udruge objasnili su im da vladaju kriva uvjerenja o malignim bolestima, da je netočno da oboljelima nema spasa jer do ozdravljenja dolazi u 95% slučajeva, da nitko nije kriv za pojavu bolesti, da maligna bolest nije zarazna i da se ne može prenijeti pa je stoga besmisleno izbjegavati oboljelu djecu samo zato što su bez kose ili s maskicama na ustima i nosu (kosa otpada zbog vrlo agresivnog lijeka u kemoterapji). Naglasili su da socijalan kontakt zdravoj osobi ne može škoditi, a oboljeloj mnogo znači i djeluje ohrabrujuće u životnoj borbi koja nije nimalo laka. Škola ima vrlo važnu ulogu u resocijalizaciji oboljele djece jer je mjesto gdje su okruženi poznatim ljudima, gdje svakodnevne obaveze dobro dođu. Prihvaćanje osobe oboljele od maligne bolesti vrlo je pozitivno iskustvo jer postaješ tolerantniji prema svemu, usvajaš nove obrasce učenja i ponašanja i shvaćaš da granice ne postoje.

Predstavnici Udruge zahvalili su se učenicima i pohvalili ih što daju podršku kolegici. Darovali su svakom učeniku knjižicu Think pink punu pozitivnih, ohrabrujućih misli i CD s istoimenom pjesmom. Na dar su dobili i letak sa svjedočanstvima oboljele djece i upute za bolju komunikaciju s njima te privjeske za ključeve Udruge Krijesnica.

Drugi dio radionice bio jenamijenjem učiteljima i školskoj stručnoj službi, a prisutne su bile i razrednica i majka oboljele djevojčice. Prisutnima su objasnili na kojem prinicupu funkcionira Udruga i koju sve pomoć pruža oboljelima i obiteljima. Osim savjetodavnih akcija imaju i Centar gdje oboljeli s obiteljima mogu privremeno boraviti za vrijeme liječenja. Uz to imaju i grupe podrške, terapijskog psa i cijeli niz drugih aktivnosti kojima se nastoji pomoći oboljelima i obiteljima u teškoj situaciji. Jedan od predstavnik Udruge prenio je svoje životno iskustvo (izgubio je sina i suprugu, kćer je također oboljela, ali se izlječila) i objasnio koliko je važno prihvatiti oboljelu osobu, ponašati se prema njoj prirodno i ne uskraćivati obveze. "Djeca ustvari traže što više obaveza i aktivnosti koje ih povezuju s 'normalnim' svijetom i životom. Ne treba im niti u svemu popuštati jer se onda mogu osjetiti omalovaženima i drugačijima." 

Učiteljima i stručnim suradnicima ovo predavanje bilo je vrlo vrijedno iskustvo jer je otklonio dileme s kojima se svi susreću u radu ne samo s oboljelom djecom, nego svim učenicima u posebnim životnim okolnostima. Predstavnici Udruge Krijesnica ostavili su na dar didaktičke materijale (knjižice, brošure, CD s crtanim filmom) za dodatnu edukaciju i korištenje u nastavi. Istoga dana Udruga Krijesnica održala je predavanje i na Sveučilištu Jurja Dobrije u Puli namijenjeno budućim odgojno-obrazovnih djelatnicima.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 20. 11. 2015.




preskoči na navigaciju