preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vežica" Rijeka

Login
Tražilica
NATJEČAJI
KAKO SE ZAŠTITITI NA INTERNETU

  

 

 

KUTAK PSIHOLOGA

Psihologinja: Katja Ćorić

E-mail adresa: katja.coric@skole.hr

Uredovno radno vrijeme za učenike i roditelje:

  • ponedjeljak - petak: od 8:30 do 14:30 sati
  • popodne: po potrebi i prema prethodnom dogovoru
Obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako umiriti dijete s obzirom na aktualnu ratnu krizu u Ukrajini
Autor: Katja Ćorić, 9. 3. 2022.

Dragi roditelji,
posljednjih nekoliko dana svjedočimo uznemirujućim događajima te prizorima nasilja i patnje u Ukrajini. Takve vijesti mogu izazivati tjeskobu, tugu i osjećaj bespomoćnosti, kako kod odraslih, tako i kod djece. Ako niste sigurni kako umiriti dijete, prenosimo teskt sa službene stranice Hrabrog telefona o tome što možete učiniti. 
 
🔵 Razlikujte činjenice od strahova i dezinformacija
Poželjno je pustiti djecu da prva govore. Pitajte ih što su već čuli o ratu, što misle da će se sljedeće dogoditi i boje li se nečega. 
▪️ S obzirom na brzinu i lakoću širenja informacija na društvenim mrežama, neka djeca nailaze na uznemirujuće prikaze nasilja koji nisu primjereni njihovoj dobi, a neka dolaze u doticaj s lažnim vijestima. Usto, gotovo sva djeca izložena su “memovima” koji najavljuju početak novog svjetskog rata ili prijetnju nuklearnim oružjem. 
▪️ Mlađa djeca mogu preozbiljno ili doslovno shvatiti ono što čuju u medijima, stoga je važno propitati što je dijete dosad čulo i ispraviti eventualne neistine. Mala djeca mogu biti zabrinuta za vlastitu sigurnost i potrebno ih je umiriti. Objasnite im da se rat događa daleko od nas, pri čemu možete koristiti kartu i pokažite im kako mnogi odrasli djeluju na terenu u ulozi pomagača. Za nešto stariju djecu ovo može biti dobar povod za učenje medijske pismenosti i kritičkog mišljenja o medijskom sadržaju. 
▪️ Zajedno se informirajte o tome kako prepoznati dezinformacije i vjerodostojne izvore vijesti. 
 
🟡 Usmjerite pažnju na ono što je u vašoj kontroli
Kad se suočavamo s uznemirujućim situacijama, možemo utjecati na dva aspekta svojih reakcija: na misli i na ponašanje. 
▪️ Djetetu možete pomoći nositi se s uznemirujućim mislima tako da objasnite kako su svi osjećaji koje osjeća prirodni i da ste tu da ga/nju saslušate, no i razjasnite koje su informacije u medijima istinite, a koje nisu. 
▪️ Kad govorimo o ponašanju, fokusirajte se na ono što možete napraviti da pomognete. Raspitajte se u svojoj lokalnoj zajednici kako i gdje možete donirati humanitarnu pomoć ili potražite miran prosvjed protiv rata. Time dajete djetetu osjećaj korisnosti i kontrole u krizi. 
▪️ Usto, mnoga ukrajinska djeca već su postala ili će postati izbjeglice, a možda će netko od njih doći baš u školu Vašeg djeteta. Razgovarajte s djetetom o tome kako može biti podrška vršnjacima u toj situaciji. 
 
🔵 Postavite granice u vezi izloženosti medijima
Iako je važno biti informiran, konstantno upaljen televizor i listanje novinskih portala može pogoršati anksioznost i zabrinutost. 
▪️ Dogovorite s djetetom vrijeme u danu bez medija i pokušajte ograničiti izloženost sadržajima koji ne prikazuju konkretne informacije, nego tužne i tragične prizore. 
▪️ Mnogim roditeljima situaciju dodatno otežava to što im aktualne vijesti bude uspomene iz rata na ovim prostorima. Ako primjećujete da Vam je teško skrenuti misli s teme rata ili da Vas neugodne emocije ometaju u funkcioniranju, potražite podršku i pomoć stručnjaka. Nitko se ne treba sam nositi sa svojim brigama!
 
Ako biste htjeli još razgovarati o ovoj temi, možete nazvati besplatnu savjetodanu liniju Hrabrog telefona na broj 0800 0800 radnim danom od 9 do 20 sati ili pišite na savjet@hrabritelefon.hr 💛 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju