preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vijenac

Login
e-Dnevnik

        

e-Dnevnik za učenike i roditelje od sada i kao mobilna aplikacija

Tražilica
Kalendar
« Travanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

 

 

U okviru međunarodnog projekta Biosigurnost i biozaštita održana je 1. proljetna škola od 8. do 10. svibnja 2024. godine. U okviru projektnih aktivnosti u šk. god. 2023./2024. održane su višednevne edukativno-rekreativne radionice u Crikvenici, hotel Vila Ružica. Sudjelovala su 23 učenika naše škole i razrednice D. Brkić i T. Paris. Prijava na Javni poziv AZOO za sudjelovanje u radionicama obuhvaćala je puni pansion, putovanje autobusom licenciranim za prijevoz učenika do Crikvenice i povratak u Osijek te materijale za radionice, promotivne majice, pisaći pribor, užine i okrijepu. Za učenike su predviđeni i zabavni sadržaji. Tijekom boravka osigurana je liječnička skrb i pratnja.

Prvi dan nakon dolaska učenici su prisustvovali svečanom otvaranju 1. proljetne škole Biosigurnosti i biozaštite. Nazočne su pozdravile: doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, dr. sc. Verica Jovanovski, viša savjetnica za fiziku i viša savjetnica za poduzetništvo u Agenciji za odgoj i obrazovanje, podružnica Osijek i mr. sc. Majom Kassa, iz OŠ Vijenac iz Osijeka, autorica međunarodnog projekta Biosigurnost i biozaštita. U igrama upoznavanja, osim učenika naše škole, sudjelovali su učenici OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka, OŠ Darda iz Darde i OŠ fra Kaje Adžića iz Pleternice. Zadacima skitamo i k znanju hitamo po Crikvenici provele su učenike Andreja Dorić, prof. biologije i kemije i Nataša Mesić Muharemi, dipl. knjižničar iz OŠ Darda. Radeći u heterogenim timovima učenici su usvajali i obrazlagali pojmove te predlagali nova kreativna i inovativna rješenja iz područja biosigurnosti i biozaštite koristeći se pri tome digitalnim alatima.
Drugi dan održane su radionice:
1. IZRADA PREPARATA i MIKROSKOPIRANJE UZROČNIKA ZARAZNIH
BOLESTI – doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, prim. dr. med i Ana Gverić Grginić, prim. dr.
med. Učenici su promatrali pripremu preparata bakterijskih uzročnika bolesti zaraznih bolesti, opisali različita bojanja u bakteriologiji te osobito bojanja po Gram-u, opisali princip rada laboratorijskim mikroskopom, naveli važnost mikroskopije u prepoznavanju i razvrstavanju bakterijskih uzročnika te raspoznavanja raznih bakterijskih uzročnika.

2. ŠIRENJE ZARAZE KAPLJIČNIM PUTEM- OBLAČENJE I SVLAČENJE
ZAŠTITNE OPREME – doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, prim. dr. med i Ana Gverić
Grginić, prim. dr. med. Učenici su spoznali načine širenja zaraznih bolesti kapljičnim putem kroz vizualizaciju širenja kapljica fluorescentne boje pod UV lampom, naveli način zaštite te pravilno oblačenje i svlačenje zaštitne opreme te pranje ruku.

3. KOMARCI I KRPELJI KAO PRIJENOSNICI ZARAZNIH BOLESTI izv. prof. dr.
sc. Tatjana Vilibić Čavlek, prim. dr. med. Učenici su upoznati s najčešćim vrstama komaraca i krpelja, njihovom ulogom u prijenosu zaraznih bolesti te metodama prevencije bolesti koje prenose vektori.

Po završetku radionica, sudjelovali su u kvizu znanja koji su vodile Sanja Grbeš, prof. biologije i kemije i Vesna Lerinc, prof. biologije i kemije. Na ovaj način provjerena je usvojenost ishoda učenja zadanih kurikulumom izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita, uz korelaciju s predmetima priroda, biologija i kemija povezujući međupredmetne teme: Zdravlje, Učiti kako učiti, Osobni rast i razvoj i IKT. Igre bez granica na plaži vodile su na prelijepoj crikveničkoj gradskoj plaži ravnateljica naše škole, Vesna Vrbošić, prof. pedagogije i mr.sc. Maja Kassa, prof. geografije. Učenici su usvojena kineziološka znanja i vještine i primijenili u sportsko-rekreativnim aktivnostima. Na taj način razvijali su dobre komunikacije u vršnjačkim odnosima te osvijestili važnost
tjelesnog vježbanja za očuvanje i unaprjeđivanje fizičkog i mentalnog zdravlja. Treći dan učenici su posjetili Astronomski centar u Rijeci. „Do Mjeseca i dalje“ u digitalnom planetariju predstavljen je show posvećen čovjekovom odlasku na Mjesec te pripremama i tehnološkim postignućima koja su predvodila velikom pothvatu čovječanstva - prvom slijetanju čovjeka na Mjesec. Show obuhvaća sve Apollo misije (od 1 do 17), spominje
dosadašnja istraživanja Mjeseca, planove za buduće misije s ljudskom posadom, gradnju budućih baza (naselja) na Mjesecu i želja za odlaskom još dalje.
1.proljetna škola za učenike osnovnih škola ujedno je bila i interdisciplinarni državni stručni skup za učitelje u osnovnim školama pod nazivom Biosigurnost u svakodnevnom životu. Izlaganje Pandemija i stres održala je prof. dr. sc. Martina Rojnić Kuzman. Upoznala je učitelje s konceptom stresa te s čimbenicima i prezentacijom stresa tijekom pandemije kao i s metodama nošenja sa stresom. Ana Gverić Grginić, prim. dr. med. govorila je o Znanstvenim
istraživanjima u školama, vrstama i odabirom uzoraka, postupcima i mjernim instrumentima, etičkim pitanjima, načinima postupanja s infektivnim materijalom tijekom istraživanja. Prof. dr.sc. Tatjana Vilibić Čavlek istaknula je najčešće vrste komaraca i krpelja te uzročnike koji
se prenose vektorima, epidemiološkim značajkama (proširenost na području Hrvatske, sezona prijenosa), načinom zaražavanja, kliničkom slikom te prevencijom bolesti koje prenose komarci i krpelji.
Organizatori ovog edukativno-rekreativnog programa su Hrvatski liječnički zbor – Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatska akademija medicinskih znanosti te Klinika "Dr. Fran Mihaljević" u suorganizaciji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja. 

Danira Brkić, Maja Kassa, Vesna Vrbošić i Tanja Paris

Fotografije:

http://os-vijenac-os.skole.hr/upload/os-vijenac-os/images/static3/2505/attachment/Fotke_za_pano.pdf


Javni poziv za sudjelovanje u međunarodnom projektu Biosigurnost i biozaštita - školska godina 2023./2024.

Rok za prijavu je 15. srpnja  2023. u 23:59.

Maja Kassa / datum: 3. 7. 2023. 08:44
Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovoga projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora, Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatska akademija medicinskih znanosti Hrvatske  i OŠ Vijenac, Osijek. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić, dr. med., a mr. sc. Maja Kassa je nacionalni koordinator, dok je za provedbu projekta u osnovnim školama zadužena Andreja Dorić iz Osnovne škole Darda, a za srednje  Karmela Brčić Đapić iz Nadbiskupske klasične gimnazije Zagreb. Stručni suradnici u projektu su: dr. sc. Ivan Christian Kurolt, mag. mol. bio., Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Luna Jelavić studentica Medicinskog fakulteta u Rijeci,  izv. prof. dr. sc. Tatjana Vilibić-Čavlek,  Ana Gverić Grginić, KBC Sestre milosrdnice, Marina Ništ, prof., viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje,  Vesna Vrbošić, prof. iz OŠ Vijenac i  Dinko Kralik, dr. vet. med. iz Poljoprivredno-veterinarske škole, Osijek.

Tijekom školske godine 2022./2023.  projekt je uspješno proveden u 309 osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Glavni ciljevi projekta su upoznavanje učenika s važnošću stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti; upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja; usvajanje odgovornoga ponašanja prema vlastitome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu; analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije; osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru; popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području kroz učenički istraživački rad; razvijanje interesa za znanost i istraživanje; razvijanje suradničkoga odnosa među učenicima te učenicima i mentorima; razvijanje i usavršavanje digitalnih kompetencija kroz izradu digitalnih video i audiomaterijala; poticanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina; stručno usavršavanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika. Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj u okviru izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita sa planiranih 35 nastavnih sati godišnje. Namijenjen je kombiniranim skupinama učenika od 5.-8. razreda osnovne škole s fondom sati od 35 ili 70. Učenici pod mentorstvom svojih učitelja mentora obrađuju sadržaje učenja i ostvaruju ishode učenja planirane Kurikulumom  Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama.

Planirane ishode učenici ostvaruju istraživačkim radom, problemskom nastavom,  rješavanjem problema, praktičnim radom, unoseći, obrađujući i analizirajući podatke dobivene istraživanjem, izrađujući plakate i prezentacije, sudjelovanjem u raspravama kreativno se izražavajući, rješavanjem kvizova i ostalim metodičkim postupcima i aktivnostima kojima se ostvaruje aktivno učenje.

Smotra Biosigurnost i biozaštita se nalazi su sklopu službenih natjecanja i smotri u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Stručna usavršavanja učitelja i nastavnika uvrštena su Katalog stručnog usavršavanja Agencije za odgoj i obrazovanje.

Na digitalnoj platformi su za svaki nastavni sat pripremljeni i ponuđeni nastavni sadržaji i materijali potrebni za rad učenika, učitelja i nastavnika, a u pripremi su i tiskani priručnici za sve tri razine poučavanja.

Pozivamo učitelje i nastavnike Prirode i Biologije te učitelje i nastavnike ostalih predmeta koji pripadaju STEM području kao i zainteresirane stručne suradnike koji žele sudjelovati u projektu Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama da se jave na navedeni javni poziv.

Projekt ima suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za provođenje u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj i pozitivno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje.

Webinar o projektu Biosigurnost i biozaštita će se održati 29. lipnja u 10.00 sati.

Prijavu za webinar je potrebno izvršiti na poveznici.
Za sudjelovanje na webinaru se mogu prijaviti i sudionici iz drugih zemalja.

Termin edukacija tijekom kolovoza u Bosni i Hercegovini će biti naknadno objavljen.
Mrežna stranica projekta je www.biosigurnost.eu

Dodatna pitanja možete uputiti na adresu elektroničke pošte: biosigurnost@gmail.com.

Prijava na Javni poziv dostupna je na poveznici:

Osnovne škole:
Prijavni obrazac

Srednje škole:
Prijavni obrazac

NAPOMENA:
Osobni podatci učitelja i stručnih suradnika obradit će se isključivo u svrhu provedbe Javnoga poziva za sudjelovanje u pilot-projektu Biosigurnost i biozaštita kao izvannastavne aktivnosti u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj u školskoj godini 2021./2022.  sukladno Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka („Narodne novine“ br. 42/18) i Uredbe (EU) 2016/679).

Akademkinja Alemka Markotić, dr. med.                                                  
Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“,                                                                               
Hrvatska akademija medicinskih znanosti Hrvatske
Voditeljica projekta

mr. sc. Maja Kassa, prof.
Osnovna škola Vijenac, Osijek
Koordinator projekta

doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, dr. med.
Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu
Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Karmela Đapić, prof.
Nadbiskupska klasična gimnazija s pravom javnosti, Zagreb
Koordinator za srednje škole

Andreja Dorić, prof.
OŠ Darda, Darda
Koordinator za osnovne škole

 

Izložba učeničkih radova u sklopu projekta Biosigurnost i biozaštita
Maja Kassa / datum: 31. 5. 2023. 08:44

Agencija za odgoj i obrazovanje već drugu godinu zajedno s Hrvatskim društvom za biosigurnost i biozaštitu organizira Nacionalnu izložbu učeničkih radova izloženih na međužupanijskoj i državnoj smotri 26. svibnja 2023. Domaćin ovogodišnje izložbe je bila 5. gimnazija iz Zagreba. Izložbu je otvorila ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać istaknuvši važnost učeničkih istraživačkih projekata u sklopu hrvatskog obrazovnog sustava čiji veliki doprinos daje i ovaj projekt. Ravnateljica Agencije je naglasila kako izrada ovakvih postera i prezentiranje istraživačkih radova koji su  po svom konceptu znanstveni posteri prilagođeni dobi učenika,  osposobljavaju naše učenike za budući znanstveni rad  u STEM području, ali i u području društveno-humanističkih znanosti. U svom obraćanju ravnateljica je istaknula zadovoljstvo provođenjem ovoga projekta u okviru Agencije te spomenula doprinos mr. sc. Maje Kassa iz Osnovne škole Vijenac iz Osijeka u provođenju ovoga projekta i više savjetnice za Prirodu i Biologiju Marine Ništ. 
Na izložbi su u ime partnerskih institucija govorili prof. dr. sc. Alemka Markotić ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "dr. Fran Mihaljević" i predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske i  doc. dr. sc. Ljiljana Žmak predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu te mr. sc. Maja Kassa, nacionalna koordinatorica projekta. Izložbi su prisustvovali domaći i strani sudionici 2. hrvatskog kongresa o biosigurnosti i biozaštiti s međunarodnim sudjelovanjem.

Osim organizacije ove izložbe, Agencija za odgoj i obrazovanje provodi s institucijama partnerima Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Klinikom za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević, Hrvatskim društvom za biosigurnost i biozaštitu te Akademijom medicinskih znanosti Hrvatske edukacije učitelja i nastavnika kroz državne i međužupanijske stručne skupove te organizira smotru Biosigurnost i biozaštita.  Do sada su izložbe organizirale Osnovna škola Vijenac te Nadbiskupska klasična gimnazija iz Zagreba. 

  

 
 

 

3. Državna smotra biosigurnost-biozaštita
Maja Kassa / datum: 15. 5. 2023. 08:55

Učenici naše škole Leon Majača, Petar Marton Macan, Loris Pejakić i Ema Vidaković su zajedno sa svojom mentoricom mr. sc. Majom Kassa sudjelovali na 3. Državnoj smotri biosigurnosti-biozaštite u Omišu od 8. do 10. svibnja u Osnovnoj školi Josip Pupačić Učenici su uspješno predstavili svoje istraživačke projekte na temu Cjepivo kao važan izum u mikrobiologiji i Dezinficijensi - vlastita izrada i njihova učinkovitost. Učenici su u organizaciji škole domaćina obišli i grad Omiš i Poljičku Republiku. U radu državnog povjerenstva smotre osim Maje Kassa kao predsjednice povjerenstva sudjelovala je i ravnateljica naše škole Vesna Vrbošić. Sljedeće školske godine domaćin državne smotre je 7. osnovna škola iz Varaždina. 

www.biosigurnost.eu
 

 


Nova internetska stranica projekta Biosigurnost i biozaštita dostupna je na poveznici 

www.biosigurnost.eu 


MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA BIOSIGURNOSTI I BIOZAŠTITE
Zrinka Radanović / datum: 1. 3. 2023. 08:57

OŠ Vijenac, Osijek, 2. ožujka 2023. godine

Osnovna škola Vijenac iz Osijeka bit će domaćin Međužupanijske smotre Biosigurnosti i biozaštite u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Svečano otvaranje 3. međužupanijske smotre Biosigurnost i biozaštita održat će se u OŠ Vijenac u Osijeku 2. ožujka 2023. godine s početkom u 10.00 sati.

Predviđeno je obraćanje ravnateljice OŠ Vijenac Vesne Vrbošić, predsjednice Državnog povjerenstva i nacionalne koordinatorice projekta mr. sc. Maje Kassa, predsjednice Međužupanijskog povjerenstva profesorice Andreje Dorić, virtualno će se uključiti prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, voditeljica odjela za mikrobiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo docentica Ljiljana Žmak predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu te predstavnici Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.

Međužupanijske smotre održavaju se u tri grada u Republici Hrvatskoj u Osijeku, Zagrebu i Imotskom. Za međužupanijsko natjecanje u Osijeku prijavljeno je 36 timova iz 6 županija - Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske i Požeško-slavonske. U kategoriji 5. i 6. razred prijavljeno je 7 timova, u kategoriji 7. i 8. razred 13 timova i u kategoriji srednje škole 16 timova.

Ove godine učenici 5. i 6. razreda istraživali su sljedeće teme: Zarazne bolest ljeti – zarazne bolesti zimi; Kako vlastite odluke utječu na prijenos zaraznih bolesti; te Najvažniji izumi u mikrobiologiji.

Učenici 7. i 8. razreda istraživali su sljedeće teme: Trovanja hranom - koje su namirnice najčešći krivci?; Dezinficijensi - vlastita izrada i njihova učinkovitost; te Klimatske promjene i pojava zaraznih bolesti.

Učenici srednje škole istraživali su sljedeće teme: Prirodne i ratne katastrofe i zarazne bolesti; Antimikrobna sredstva iz prirode; te Utjecaj pandemije COVID-19 na pojavnost drugih zaraznih bolesti.

Dva najuspješnija tima iz svake kategorije sudjelovat će na državnoj smotri koja će biti održana u svibnju u Omišu.

O PROJEKTU BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu.

Idejni pokretač i autor projekta „Biosigurnost i biozaštita“ je mr. sc. Maja Kassa, profesorica geografije u OŠ Vijenac, koja je zajedno s ravnateljicom Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ prof. dr. sc. Alemkom Markotić izradila kurikulum za ovu izvannastavnu aktivnost i fakultativni program.

 

2. siječnja 2023.

Objavljena posebna pravila Smotre biosigurnosti - biozaštite 

Agencija za odgoj i obrazovanje objavila je posebna pravila Smotre biosigurnosti - biozaštite na svojim internetskim stranicama. 

Posebna pravila Smotre biosigurnosti - biozaštite

 

12. prosinca 2022.

Učenici srednje škole Vladimir Nazor iz Čabra u posjeti Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", Zagreb 

Učenici srednje škole Vladimir Nazor iz Čabra - sudionici projekta Biosigurnost i biozaštita,  posjetili su 12. prosinca 2022. Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu. Posjet je organizirala profesorica Melita Lichtental, voditeljica projekta u školi. Učenike i njihovu mentoricu je dočekala prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike koja ih je upoznala s radom Klinike i njezinom obnovom. 

 

29. lipnja 2022. 

Nagrađeni učenici saborskim zastupnicima predstavili projekt "Biosigurnost i biozaštita"

Zagreb – Hrvatski sabor posjetili su u srijedu nagrađeni učenici osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, koji su tijekom ove školske godine sudjelovali u projektu „Biosigurnost i biozaštita“. Nagrađeni učenici su u Hrvatski sabor došli u pratnji svojih mentora nastavnika. Nakon stručnog obilaska saborske zgrade, učenici i njihovi nastavnici nazočili su sjednici Sabora s galerije za posjetitelje u Sabornici, a potom su imali priliku uživo razgovarati sa saborskim zastupnicima. 

Učenicima i njihovim mentorima na predstavljanju projekta zastupnicima u Saboru pridružile su se voditeljica projekta prof. dr. sc. Alemka Markotić i nacionalna koordinatorica projekta mr. sc. Maja Kassa, koje su izradile kurikul za ovu izvannastavnu aktivnost, te doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, ujedno znanstvena koordinatorica projekta. Uime Ministarstva  znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje (AOO) susretu su se odazvali Momir Karin, ravnatelj Uprave za unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Ministarstva znanosti i obrazovanja i dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica AOO-a.

Pozdravnu riječ na predstavljanju projekta uputila je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, a uime nagrađenih učenika zastupnicima se obratio Duje Dundić, učenik Osnovne škole „Sućidar“ iz Splita. Nakon predstavljanja projekta, među učenicima i zastupnicima razvila se zanimljiva i otvorena rasprava na kojoj su dotaknuta brojna pitanja o toj temi.

Projekt „Biosigurnost i biozaštita“, kao izvannastavna aktivnost u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj, uveden je odmah nakon izbijanja pandemije SARS-Cov-2, a iz potrebe da učenici u Hrvatskoj dobiju sustavno poučavanje o biosigurnosnim ugrozama, a ponajprije zaraznim bolestima. Nositelji projekta su Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Akademija medicinskih znanosti Hrvatske te Osnovna škola „Vijenac“ iz Osijeka. Projekt je ove školske godine proveden u 329 osnovnih i srednjih škola, a uz 347 nastavnika u projektu je sudjelovalo oko 6000 učenika.

Finalni dio ovogodišnjeg izdanja projekta održan je u Osijeku u Osnovnoj školi „Vijenac“ gdje je održana Državna smotra učeničkih radova, na kojoj su učenički timovi osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske predstavili 15 najboljih radova o važnosti cijepljenja i prevencije zaraznih bolesti. 

Hrvatska je ovim projektom jedina zemlja u Europi koja provodi sustavno poučavanje o biosigurnosnim ugrozama i zaraznim bolestima u svom obrazovnom sustavu. Zastupnici su čestitali učenicima na izvrsnom znanju, motivaciji i trudu koji tijekom čitave godine ulažu u svoje obrazovanje razvijajući tako svoj interes za znanost i istraživanje.

 

 

 

20. svibnja 2022. 

Nagrađeni najzaslužniji pojedinci u projektu Biosigurnost i biozaštita 

Predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, prof. dr. sc. Alemka Markotić je je 20. svibnja u Zagrebu uručila zahvalnica najzaslužnijim pojedincima za provedbu projekta Biosigurnost u školama . Dobitnici su: dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, Marina Ništ, doc. dr. sc. Ljiljana Žmak, Vesna Vrbošić, prof., mr. sc. Maja Kassa, Andreja Dorić, prof. i mr. sc. Tamara Banović.

 

 

 

 

15. ožujka 2022.

 

Međužupanijska smotra Biosigurnost i biozaštita 2022.

Osnovna škola Vijenac je u 2021./2022. školskoj godini domaćin Međužupanijske smotre Biosigurnost i biozaštita. Smotra se ove godine održava u online okruženju, a predstavljanje radova je dostupno na internetskoj stranici smotre  https://bit.ly/3ncUgnT ili na youtube kanalu projekta Biosigurnost i biozaštita.(398) Međužupanijska smotra Biosigurnost i biozaštita - YouTube

 

 

 

 

 

Edukacija od najranije dobi -  Simpozij COVID 19: dvije godine poslije 

 

13. studenoga 2021. održan je simpozij COVID-19: dvije godine poslije u organizaciji Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju i Hrvatskog društva za infektivne bolesti i suorganizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Referentnog centra Ministarstva zdravstva za virološku dijagnostiku infekcija dišnog sustava, Referentnog centra Ministarstva zdravstva za dijagnostiku i praćenje virusnih zoonoza, Klinike za infektivne bolesti „Dr Fran Mihaljević“, Zagreb, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu HLZ. Na simpoziju je predstavljen projekt Biosigurnost i biozaštita.  Prvi panel Epidemiologija COVID 19 moderirala je prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević. Teme su bile: Epidemiološke značajke COVID-19 na području Hrvatske (prim. Tatjana Nemeth Blažić),
COVID-19: seroepidemiološke studije u različitim populacijskim skupinama (prof. dr. sc. Tatjana Vilibić Čavlek), Genska raznolikost SARS-CoV-2 na području Hrvatske (Ivana Ferenčak), Cijepljenje protiv COVID-19 (dr. sc. Bernard Kaić) i Protutijela anti-SARS-CoV-2 IgG nakon cijepljenja protiv COVID-19 (doc. dr. sc. Oktavija Đaković Rode)
Drugi panel, Klinička slika, dijagnostika i terapija COVID-19 moderirala je doc. dr. sc. Marija Santini s temama: Nove i stare strategije u borbi protiv COVID-19 (prof. dr, sc, Alemka Markotić), Klinička prezentacija COVID-19 (izv. prof. dr. sc. Ivan Puljiz),  Liječenje oboljelih od COVID-19 u hospitalnim uvjetima (dr. sc. Neven Papić),  Epidemiološko i kliničko značenje određivanja Ct vrijednosti RT-PCR testa na SARS-CoV-2 (prof. dr. sc. Jasmina Vraneš), Dijagnostika COVID-19: koje testove odabrati?(doc. dr. sc. Irena Tabain), Dijagnostika COVID-19: iskustva Klinike za infektivne bolesti „Dr Fran Mihaljević“ (dr.sc. Ivan Christian Kurolt)
Treći panel, SARS-CoV-2 u kontekstu „Jednog zdravlja“ moderirao je prof. dr. sc.  Ljubo Barbić s temama:  Epidemiologija SARS-CoV-2 infekcije u kućnih ljubimaca (doc. dr. sc. Vladimir Stevanović), Istraživanje prisutnosti SARS-CoV-2 u divljih životinja (Lorena Jemeršić), Praćenje SARS-CoV-2 u neobrađenoj i obrađenoj otpadnoj vodi u gradu Zagrebu – trendovi i potrebe (Magdalena Ujević Bošnjak), SARS-CoV-2 na neživim površinama u kućanstvima COVID-19 pozitivnih osoba (Pavle Jeličić/Diana Brlek-Gorski), Edukacija od najranije dobi – Projekt: Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj (mr. sc. Maja Kassa). 

 

18. 10. 2021. 

Županijsko stručno vijeće učitelja i nastavnika Biologije Zagrebačke županije, zapadni dio

Profesorica Klementina Stepinac je na ŽSV-u izvijestila učitelje i nastavnike i načinu provedbe projekta Biosigurnost i biozaštita.

24. i 25. 08. 2021. 

Učenici i učitelji pokazali veliki interes za projekt Biosigurnost i biozaštita 

Završeno je pilotiranje projekta Biosigurnost i biozaštita u kojem su sudjelovale 122 osnovne i srednje škole diljem Hrvatske. Učitelji i stručni suradnici u školama još su jednom pokazali da su otvoreni za stručno usavršavanje, posebice za teme koje su aktualne i neophodne za poučavanje u sustavu obrazovanja. Pilot projekt završio je smotrom učeničkih radova, a škole su izrazile veliku želju i potrebu za nastavkom edukacije. Veliko zanimanje za projekt rezultiralo je, između ostalog, i organiziranjem dvodnevnoga državnoga stručnog skupa održanog 24. i 25. kolovoza 2021.,u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, na kojem je sudjelovalo blizu 500 sudionika i 10 predavača.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja pokazalo je veliko zanimanje i pružilo podršku za provođenje projekta Biosigurnost i biozaštita pa je predavače i sudionike skupa u ime ministra znanosti i obrazovanja, prof. dr. sc. Radovana Fuchsa, pozdravila ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje, Vesna Šerepac. Ravnateljica V. Šerepac je naglasila da je tema iznimno važna te da se javni poziv nalazi na stranicama MZO-a i potiče ravnatelje, stručne suradnike i učitelje da se uključe u projekt. Biosigurnost i biozaštita je prošle godine sustavno poučavana u školama kao izvannastavna aktivnost. U ime ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravke Brezak-Stamać, skup je pozdravila viša savjetnica za biologiju Marina Ništ, prenoseći njezino zadovoljstvo što je uspostavljena suradnja između Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu i AZOO. Ravnateljica pruža punu potporu provedbi ovog projekta i nastavku suradnje kroz organizaciju stručnih skupova za učitelje i nastavnike, održavanje Državne smotre učeničkih radova te savjetodavnu i stručnu pomoć u nastavku projekta. Skup je u ime ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, izv. prof. dr. sc. Krunoslava Capaka, pozdravio doc. dr. sc. Tomislav Benjak, pomoćnik ravnatelja. Izrazio je zadovoljstvo što je HZJZ jedan od nositelja projekta te naglasio važnost ovakvih skupova zbog mogućnosti educiranja mladih kako bi se povećalo njihovo znanje i svijest o važnosti cijepljenja. Cilj je ove edukacije čuvanje zdravlja i razvijanje odgovornoga ponašanja od najranije dobi, kako svoga zdravlja, tako i društva u cjelini. Prije početka radnog dijela skupa, sudionicima se obratila voditeljica projekta, prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, Zagreb, predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora i predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, osoba čijom je zaslugom projekt nastao. Osim što se zahvalila svim sudionicima u pilotiranju projekta i podršci u nastavku projekta, istaknula je važnost učitelja u vrijeme epidemija u prošlosti, a tako i danas. Vjeruje da će nastavnici prepoznati važnost teme te da će ovaj projekt zaživjeti, a smotra postati tradicija.

Više o stručnom skupu

 

Agencija za odgoj i obrazovanje podržala provedbu projekta Biosigurnost i biozaštita

Ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać održala je 13. srpnja 2021. godine radni sastanak kojem su nazočile  prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskoga liječničkog zbora – voditeljica projekta Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj, mr. sc. Maja Kassa, iz OŠ Vijenac iz Osijeka i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, autorica i nacionalnoa koordinatorica projekta i dr. sc. Ljiljana Žmak, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu.

Ravnateljica Agencije je pružila punu potporu provedbi projekta Biosigurnost i biozaštita i nastavku suradnje kroz organizaciju stručnih skupova za učitelje i nastavnike, održavanje Državne smotre učeničkih radova te savjetodavnu i stručnu pomoć u nastavku projekta.

​Prijem u Vladi Republike Hrvatske 

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andrej Plenković je 30. 06. 2021. primio u Banskim dvorima prof. dr. sc. Alemku Markotić, ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević i predsjednicu Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, dr. sc. Ljiljanu Žmak, dopredsjednicu Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu i mr. sc. Maju Kassa autoricu projekta iz Osnovne škole Vijenac, Osijek.  Profesorica Alemka Markotić je izvijestila predsjednika Vlade o velikom uspjehu pilot-projekta Biosigurnost i biozaštita koji je proveden tijekom ove školske godine u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.   Magistra Maja Kassa je iznijela  planove predstavljanja ovoga projekta na europskoj razini jer je Hrvatska jedina zemlja sa sustavnim pristupom poučavanja i biosigurnosnim ugrozama U Europi. Doktorica Ljiljana Žmak je istaknula važnost edukacije o biosigurnosnim ugrozama već od najranije dobi i izrazila svoje zadovoljstvo sudjelovanjem u ovakvom projektu.  Predsjednik Vlade  je čestitao na provedenom projektu i izrazio punu potporu nastavku projekta Biosigurnost i biozaštita i njegovoj prezentaciji na međunarodnoj razini.

Maja Kassa

 

Svečanost dodjele priznanja i zahvalnica na Državnoj smotri Biosigurnost i biozaštita

29. lipnja 2021.  u  Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu je održana završna svečanost dodjele priznanja i zahvalnica najuspješnijim učenicima, nagrađenim timovima i školama koje su bile najaktivnije tijekom provedbe projekta Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Organizatori svečanosti su bili Klinika za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" i Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s Osnovnom školom Vijenac iz Osijeka pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Svečanost je direktno prenosila Hrvatska radio televizija.

Svoju podršku ovom projektu došli su svojim prisustvom uveličati: izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske gospodina Andreja Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova gospodin Davor Božinović, ministar znanosti i obrazovanja gospodin Radovan Fuchs, ministar zdravstva gospodin Vili Beroš, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje gospođa Dubravka Brezak Stamać, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo gospodin Krunoslav Capak i i ravnateljica Osnovne škole Vijenac gospođa Vesna Vrbošić te drugi ravnatelji osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Domaćin ovogodišnje smotre je Osnovna škola Vijenac, Osijek. Svečano otvaranje Državne smotre je održano  u Kulturnom centru u Osijeku, 1. lipnja 2021. godine gdje su radovi bili izloženi tijekom cijelog lipnja, a izložba je bila otvorena za javnost. Bilo je izloženo 76 učeničkih radova iz cijele Hrvatske.

Na početku svečanosti nazočnima su se obratile: prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, mr. sc. Maja Kassa, autorica projekta Biosigurnost i biozaštita i dr. sc. Ljiljana Žmak, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu.  Program je vodila Antonija Čosić, voditeljica HRT-a.

Darove za nagrađene učenike su osigurali: Podravka, Školska knjiga, Print-studio Osijek, Biroprint, Knjižara Nova, Turistička zajednica Grada Zagreba, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Turistička zajednica grada Osijeka. Nakon svečanosti je održana  press konferencija. 

      

     
 

 

Državna smotra projekta Biosigurnost i biozaštita
Zrinka Radanović / datum: 8. 6. 2021. 11:10

Državna smotra učeničkih radova u Pilot-projektu „Biosigurnost i biozaštita“ u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj

Osnovna škola Vijenac iz Osijeka u suradnji s Klinikom za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i Hrvatskim društvom za biosigurnost i biozaštitu, tijekom školske 2020./2021. godine provodila je Pilot-projekt „Biosigurnost i biozaštita“. Projekt je proveden kao izvannastavna aktivnost u 122 osnovne i srednje škole Republike Hrvatske, a u njemu je sudjelovalo 160 učitelja i više od 4.000 učenika.

Idejni pokretač i autor projekta „Biosigurnost i biozaštita“ je mr. sc. Maja Kassa, profesorica geografije u OŠ Vijenac, koja je zajedno s ravnateljicom Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ prof. dr. sc. Alemkom Markotić izradila kurikulum za ovu izvannastavnu aktivnost i izborni program.

Naime, izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu.

Tijekom ove školske godine učenici su na inovativan način kroz interaktivne digitalne sadržaje svladavali nove biosigurnosne kompetencije i vještine, a uz stjecanje novih saznanja, izradili su mnoštvo kreativnih radova poput crteža, prezentacija, videouradaka, stripova, modela i dr.

Finalni dio projekta je održavanje Državne smotre učeničkih radova „Biosigurnost i biozaštita“ koju pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja organizira Osnovna škola Vijenac.

U Organizacijskom odboru smotre na nacionalnoj razini sudjelovale su: prof. dr. sc. Alemka Marotić,  Vesna Vrbošić, ravnateljica Osnovne škole Vijenac, mr. sc. Maja Kassa, dr. sc. Ljiljana Žmak, Andreja Dorić i Svetlana Tomić. Učenici osnovnih i srednjih škola koji su sudjelovali u projektu za smotru su izrađivali male znanstvene postere na jednu od zadanih tema: Dubrovačka karantena, Epidemiološki lanac, Zaštitna oprema i njezina uloga, Kako se prenose zarazne bolesti, dr. Andrija Štampar, dr. Fran Mihaljević, Biosigurnost i biozaštita, Zarazne bolesti u Hrvatskoj, SARS-CoV-2 u Hrvatskoj, WHO, Jedno zdravlje i Kako se zaštititi od zaraznih bolesti.

Svečano otvaranje Državne smotre održano je u Kulturnom centru u Osijeku, 1. lipnja 2021. godine, gdje su ujedno izloženi učenički radovi. Na početku svečanosti, nazočnima  se obratila ravnateljica OŠ Vijenac Vesna Vrbošić, mr. sc. Maja Kassa, zamjenik župana Josip,  Osječko-baranjske županije Josip Miletić, Davor Brust iz Grada Osijeka, a svečanom otvaranju online su nazočili prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja, prof. dr. sc. Vili Beroš, ministar zdravstva, prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, dr. sc. Ljiljana Žmak, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu. Prigodni program izveli su učenici Osnovne škole Vijenac koji su sudjelovali u pilot-projektu.

2. lipnja 2021. godine  održano je i online predstavljanje radova učenika i proglašenje nagrađenih timova. U kategoriji osnovnih škola prvo mjesto su osvojile škole OŠ Josipa Pupačića (Omiš) i OŠ Zlatar Bistrica, dok su drugo i treće mjesto osvojile OŠ Župa Dubrovačka (Mlini) i OŠ Nikole Tesle (Vinkovci). U kategoriji srednjih škola nagrađeni su za prvo mjesto Gimnazija Josipa Slavenskog (Čakovec), drugo mjesto osvojila je Prva gimnazija (Varaždin), a treće Srednja škola Vrbovec.  Kao najaktivnije škole u pilot-projekt nagrađene su: OŠ Fra Kaje Adžića, Pleternica, OŠ Trilj, OŠ Žnjan, OŠ Trstenik, OŠ Šime Budinića Zadar, Nadbiskupska klasična gimnazija Zagreb, Prehrambeno, veterinarska, poljoprivredna škola Stanka Ozanića, Gimnazija A. G. Matoša, Zabok, Srednja škola Jastrebarsko i Prehrambeno-tehnološka škola, Zagreb. Kao najaktivniji učenci nagrađeni su Luna Jelavić, III. Gimnazija, Osijek i Filip Pondeljak, Gimnazija A. G. Matoša, Zabok.  Završna svečanost projekta i uručenje nagrada timovima koji su osvojili prva tri mjesta u kategoriji osnovne i srednje škole, održat će se 29. lipnja na Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu. 


Državna smotra učeničkih radova u Pilot-projektu „Biosigurnost i biozaštita“ u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj

Osnovna škola Vijenac iz Osijeka u suradnji s Klinikom za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i Hrvatskim društvom za biosigurnost i biozaštitu, tijekom školske 2020./2021. godine provodila je Pilot-projekt „Biosigurnost i biozaštita“. Projekt je proveden kao izvannastavna aktivnost u 122 osnovne i srednje škole Republike Hrvatske, a u njemu je sudjelovalo 160 učitelja i više od 4.000 učenika.

Idejni pokretač i autor projekta „Biosigurnost i biozaštita“ je mr. sc. Maja Kassa, profesorica geografije u OŠ Vijenac, koja je zajedno s ravnateljicom Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ prof. dr. sc. Alemkom Markotić izradila kurikulum za ovu izvannastavnu aktivnost i izborni program.

Naime, izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu.

Tijekom ove školske godine učenici su na inovativan način kroz interaktivne digitalne sadržaje svladavali nove biosigurnosne kompetencije i vještine, a uz stjecanje novih saznanja, izradili su mnoštvo kreativnih radova poput crteža, prezentacija, videouradaka, stripova, modela i dr.

Finalni dio projekta je održavanje Državne smotre učeničkih radova „Biosigurnost i biozaštita“ koju pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja organizira Osnovna škola Vijenac.

U Organizacijskom odboru smotre na nacionalnoj razini sudjelovale su: prof. dr. sc. Alemka Marotić,  Vesna Vrbošić, ravnateljica Osnovne škole Vijenac, mr. sc. Maja Kassa, dr. sc. Ljiljana Žmak, Andreja Dorić i Svetlana Tomić. Učenici osnovnih i srednjih škola koji su sudjelovali u projektu za smotru su izrađivali male znanstvene postere na jednu od zadanih tema: Dubrovačka karantena, Epidemiološki lanac, Zaštitna oprema i njezina uloga, Kako se prenose zarazne bolesti, dr. Andrija Štampar, dr. Fran Mihaljević, Biosigurnost i biozaštita, Zarazne bolesti u Hrvatskoj, SARS-CoV-2 u Hrvatskoj, WHO, Jedno zdravlje i Kako se zaštititi od zaraznih bolesti.

Svečano otvaranje Državne smotre održano je u Kulturnom centru u Osijeku, 1. lipnja 2021. godine, gdje su ujedno izloženi učenički radovi. Na početku svečanosti, nazočnima  se obratila ravnateljica OŠ Vijenac Vesna Vrbošić, mr. sc. Maja Kassa, zamjenik župana Josip,  Osječko-baranjske županije Josip Miletić, Davor Brust iz Grada Osijeka, a svečanom otvaranju online su nazočili prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja, prof. dr. sc. Vili Beroš, ministar zdravstva, prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, dr. sc. Ljiljana Žmak, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu. Prigodni program izveli su učenici Osnovne škole Vijenac koji su sudjelovali u pilot-projektu.

2. lipnja 2021. godine  održano je i online predstavljanje radova učenika i proglašenje nagrađenih timova. U kategoriji osnovnih škola prvo mjesto su osvojile škole OŠ Josipa Pupačića (Omiš) i OŠ Zlatar Bistrica, dok su drugo i treće mjesto osvojile OŠ Župa Dubrovačka (Mlini) i OŠ Nikole Tesle (Vinkovci). U kategoriji srednjih škola nagrađeni su za prvo mjesto Gimnazija Josipa Slavenskog (Čakovec), drugo mjesto osvojila je Prva gimnazija (Varaždin), a treće Srednja škola Vrbovec.  Kao najaktivnije škole u pilot-projekt nagrađene su: OŠ Fra Kaje Adžića, Pleternica, OŠ Trilj, OŠ Žnjan, OŠ Trstenik, OŠ Šime Budinića Zadar, Nadbiskupska klasična gimnazija Zagreb, Prehrambeno, veterinarska, poljoprivredna škola Stanka Ozanića, Gimnazija A. G. Matoša, Zabok, Srednja škola Jastrebarsko i Prehrambeno-tehnološka škola, Zagreb. Kao najaktivniji učenci nagrađeni su Luna Jelavić, III. Gimnazija, Osijek i Filip Pondeljak, Gimnazija A. G. Matoša, Zabok.  Završna svečanost projekta i uručenje nagrada timovima koji su osvojili prva tri mjesta u kategoriji osnovne i srednje škole, održat će se 29. lipnja na Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu. 

preskoči na navigaciju