U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „We are looking for future Olympics Stars“ od 30. svibnja - 3. lipnja 2022. godine boravili smo u Slovačkoj u gradu Martin. Martin je grad na sjeveru Slovačke smješten između planinskog lanca Male i Velike Fatre. Planinski je to lanac s bogatim i relatvno očuvanim biljnim i životinjskim svijetom. Martin je ujedno i najveće središte slovačke regije Martin. Naš domaćin bila je škola Základná škola Turany, u mjestu Turany. Gradić Turany je petanestak kilometara udaljeno od Martina I ima nešto više od 4000 stanovnika. Na susretu su, osim nas, bili učitelji i učenici škola partnera u projektu – Rumunjske, Bugarske i naravno domoaćina Slovačke. Partneri iz Italije su ovaj susret pratili virtualno. Našu školu predstavljali su učenici Matej Antičević (7.a), Davor Kušeta (7.a), Matej Vrban (7.a), Lucija Kišurek (7.b), Luka Mikla (7.b), Marko Cvrtak (7.b), Stjepan Vrgoč (7.b), Borna Žižanović (7.b), Petra Tojčić (7.c), Anamarija Vranjković (7.c), Iva Duspara (8.b), Dunja Klaić (8.b), Dunja Širić (8.b), Aaron Papp (8.b), Niko Mihaljević (8.b) i Antun Udovičić (8.b) koji su bili u pratnji nastavnika tjelesno-zdravstvene kulture Antonia Bičvića, nastavnice matematike i informatike Nikoline Jakić i pedagoginje Melite Krstić. Škola domaćin je za sve sudionike organizirala niz zanimljivih aktivnosti. Susret je započeo prijemom kod dogradonačelnika Turanya te kulturno umjetničkim programom u kojem su nam prikazane tradicionalne nošnje, glazba i običaji ovoga kraja. U školi su za nas učenici i učitelji organizirali program dobrodošlice s mnoštvom atraktivnih plesnih točaka u izvođenju učenika škole.
Obišli smo prostor škole, družili se s učiteljima, učenicima i osobljem škole. Bila je ovo posljednja mobilnost našeg projekta te su za kraj bile organizirane mini olimpijske igre na nogometnom stadionu u Martinu. Dan prije igara odradili smo jedan pripremni trening koji je vodila slavna slovačka atletičarka Lucia Hrivnák Klocová koja je rođena u Martinu. Mini olimpijske igre organizirane su u pet disciplina: trčanje na 60 m, tračanje na 600 m, skok u dalj, bacanje vortexa te štafeta 4x60 m. Sve discipline bile su organizirane za djevojčice i za dječake, te odvojeno po starosti za sudionike rođene 2006. – 2008., te za one rođene od 2009.-2014. Cijelo natjecanje pratili su i mjerili službenici atletskog saveza grada Martina. Igre su bile u duhu olimpijskog ideala koji teži međusobnom razumijevanju, bez ikakve je diskriminacije, potiče duh prijateljstva i toleranciju. Želja im je da potiču mlade da se bave sportom i vode zdrav život.
Naš olimpijski tim osvojio je ukupno 13 medalja - 4 zlata, 4 srebra i 5 bronci. U trci na 60 m Niko Mihaljević (8.b) osvojio je zlato a broncu Luka Mikla (7.b). U bacanju vortexa hrvatska ekipa je bila najuspješnija. Zlato za dječake osvojio je Borna Žižanović (7.b) a srebro Stjepan Vrgoč (7.b). Naše djevojke odnijele su sva odličja u ovoj disciplini: zlato Anamarija Vranjković (7.c), srebro Dunja Širić (8.b) a broncu Petra Tojčić (7.c). U trčanju na duge staze 600 m zlato je osvojio naš Marko Cvrtak (7.b), srebro Davor Kušeta (7.a) a broncu Matej Vrban (7.a). Obje naše štafete 4x60 m osvojile su srebro – u muškoj štafeti trčali su Niko Mihaljević (8.b), Davor Kušeta (7.a), Matej Antičević (7.a) i Marko Cvrtak (7.b), a u ženskoj Dunja Širić (8.b), Petra Tojčić (7.c), Anamarija Vranjković (7.c) i Dunja Klaić (8.b). Čestitke svim našim učenicima te njihovim trenerima učiteljima TZK-a Antoniu Bičviću i Filipu Škrinjariću.
Grad Martin smo upoznali kroz kratku šetnju te smo posjetili prirodoslovni muzej u kojem je zbirka poznatog prirodoslovnjaka Andreja Kmeta'. Andrej Kmet bio je botaničar, etnograf, arheolog i geolog. Identificirao je nekoliko novih vrsta biljaka i stvorio herbarij sa 72 000 primjeraka. Bio je jedan od prvih istraživača koji su provodili moderna arheološka iskapanja u srednjoj Europi.
Osim muzeja posjetili smo i planinski lanac Velika i mala Fatra, točnije dolinu Vrátna koja je smještena na oko 1600 m nadmorske visine. Do tamo smo došli žičarom, a dio smo i sami planinarili.
Ovim susretom je završen naš Erasmus+ projekt „We are looking for future Olympic Stars“. Projekt je započeo 2019. godine ali je zbog situacije s epidemijom i ratom u Ukrajini naišao na mnogobrojne prepreke tijekom svoga trajanja. Međutim, upravo ovaj olimpijski duh, tolerancija, prijateljstvo i razumijevanje među našim projektnim partnerima iz Slovačke, Rumunjske, Bugarske i Italije pomogli su da se sve aktivnosti projekta provedu i projekt završi. Upoznali smo mnoge prijatelje u drugim zemljama učili o njihovoj kulturi i običajima te poticali kod mladi bavljenje sportom i zdrave životne navike. Naši učitelji su u sklopu projekta proučavali didaktiku i metodiku nastave TZK-e te razmjenjivali iskustva s kolegama sustručnjacima.
Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.
Tekst na portalu Osijek031