Osnovna škola Višnjevac

Školske novosti

Prva učenička smotra Mirotvornih škola Osijek

Autor: Administrator , 13. 5. 2024.

Učenici naše škole,  članovi Kluba školskih medijatora: Danijela Adamović 8.a , Karlo Balog 3.c, Ana Lučenčić 7.a, Luka Čavar 7.a i Anja Papp 8.b, kao i  njihove  nastavnice - mentorice Mirjana Pinotić i Silvija Vukašinović, sudjelovali su od utorka 7. svibnja 2024. godine, u  aktivnostima 1. učeničke smotre Mirotvorna škola Osijek! Na smotri je sudjelovalo  preko 50 učenica, učenika, nastavnica i nastavnika iz škola diljem Hrvatske  koji su se okupili  u Osijeku, kako bi zajedno istražili važnost mirotvorstva u našim školama i zajednicama. Smotra je trajala je  od 7. do 9. svibnja 2024. godine u Osijeku, a organizirao ju je Forum Mirotvorna Škola, neformalna inicijativa koja proizlazi iz kruga dobitnika priznanja-laureata i nominiranih škola za Priznanje Mirotvorna Škola koje dodjeljuje Centar za mir-Osijek. Forum  okuplja škole koje njeguju mirotvorstvo, kao jednu od najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske te sve druge organizacije, institucije i pojedince koji pridonose jačanju mirovnih potencijala nastavnika, učenika i škola.

Prva Učenička smotra Mirotvorna škola donijela je  trodnevni susret učenica i učenika iz škola članica Foruma Mirotvorna škola i drugih škola koje rade na prevenciji nasilja i izgradnji mirotvornih odnosa. Središnje događanje Smotre bilo je  predstavljanje škola na temu "Sukob kao prilika". Klub Medijatora u našoj školi  je 2021./2022. školske godine na inicijativu učenika Izbornog predmeta građanskog odgoja i obrazovanja kroz Projekt građanin, s temom “Mijenjam svijet medijacijom“, te  uz podršku psihologinje škole Biljane Mrdović - Varevac ,  medijatorice Sonje Kersten, pedagoginja Melite Krstić  i ravnatelja škole Daneta Končara.

Na smotri su naš učenici kreativno su predstavili dosadašnji rad Kluba Medijatora putem plakata, dramskog prikaza i video prezantacije. Podijelili su svoje aktivnosti i razmišljanja o ovoj važnoj temi.

Osim predstavljanja škola, program Smotre sadržavao je  radionice za produbljivanje znanja, organizirano druženje, obilazak Osijeka te slobodno vrijeme za druženje i bolje upoznavanje sudionika. Smotra je organizirala aktivnosti i za učenike i za nastavnikie. Učenici su se pripremali za završne aktivnosti, dok su nastavnici imali prezentaciju metoda Litigare Bene i Medijacija, istražujući njihove sličnosti i razlike.

Skupština Foruma Mirotvorna škola održana je na inkluzivan način. U početku rad je započeo u  dvije grupe - učenici i nastavnici. Nakon kratke stanke, obje grupe su zajedno dovršile skupštinu i donijele odluke o formi i sadržaju učeničkog sudjelovanja u radu Foruma Mirotvorna škola.

Uslijedila je podjela zahvalnica, a završetak s učeničkom mirotvornom porukom i - Flash Mobom!

Hvala svim Medijatorima Osnovne  škole Višnjevac koji su pridonijeli radu tijekom ove četiri godine, a njih nije malo. Deset stalnih i još toliko povremenih sudionika. S ponosom možemo reći da smo pristupili  Forumu  Mirotvornih  škola! Hvala svima na doprinosu u tome što naša škola raste i učvršćuje vrijednosti  aktivnog mira, mirotvorstva i nenasilja u zajednicama u ovim izazovnim vremenima!

Fotografije pogledajte na našoj Facebook  stranici.

Izvijestile: Mirjana Pinotić  i  Silvija Vukašinović

PROGNOZA
Klikni na "Višnjevac"

e Dnevnik