Osnovna škola Višnjevac

Školske novosti

4. sjednica Vijeća učenika

Autor: Administrator , 16. 5. 2024.

U srijedu 15. svibnja 2024. održali smo četvrtu sjednicu Vijeća učenika u školskoj godini 2023./2024. Knjižničarka Marija Sigurnjak, kao voditeljica Vijeća učenika pozdravila je sve prisutne, konstatirala kvorum te predala riječ predsjedniku vijeća učenika Lovri Šubiću.

Lovro je pročitao dnevni red koji se sastojao od dvaju točaka. Prva točka bila je Izvješće o radu Dječjeg gradskog vijeća Grada Osijeka, a druga je bila Razno. Dnevni red je predložen i jednoglasno usvojen od svih članova vijeća.

Vijećnik Dječjeg gradskog vijeća Grada Osijeka Ante Bogdan nam je uz popratnu prezentaciju podnio izvještaj o sjednici Dječjeg gradskog vijeća Grada Osijeka koja je održana 11. svibnja 2024. Na koncu svog izlaganja prenio je našim vijećnicima poziv Dječjeg gradskog vijeća grada Osijeka na svečanu sjednicu povodom dana obitelji i pokretanja Dječjeg foruma koja će se održati 18. svibnja 2024., a na koju su, osim vijećnika Dječjeg gradskog vijeća grada Osijeka, pozvana i sva ostala zainteresirana djeca koja bi željela sudjelovati u prigodnom programu te doprinijeti radu Vijeća svojim idejama i radom. Time je zaključena prva točka dnevnog reda.

U nastavku je nastavnica Likovne kulture i Građanskog odgoja i obrazovanja Silvija Vukašinović ukratko predložila i pojasnila koje ćemo teme uvrstiti pod drugu točku dnevnog reda. Svi su se jednoglasno složili te je riječ predana predstavniku Vijeća Mjesnog odbora Višnjevac Mariu Spajiću. Gospodin Spajić nam se, na poziv nastavnice Vukašinović, pridružio na današnjoj sjednici, obratio se učeničkom vijeću te podržao zalaganja i inicijative naših učenika. Također, naglasio je našim vijećnicima koliko je važan sav njihov trud, rad i nastojanja da prepoznaju i prezentiraju probleme s kojima se susreću, upoznaju se sa svojim pravima i procedurom za rješavanje istih te se na koncu i izbore za pronalazak rješenja. Također, pozvao je naše Vijeće učenika i na daljnju suradnju, kao i na sudjelovanje na sjednicama Vijeća Mjesnog odbora Višnjevac.

Učenice osmih razreda koje pohađaju izborni predmet Građanski odgoj i obrazovanje, prezentirale su nam svoje projekte s kojima će se, pod vodstvom mentorice Silvije Vukašinović natjecati na državnoj smotri projekata iz građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt Građanin, pri čemu je svakako važno napomenuti kako je naša škola jedina škola u Hrvatskoj koja se natječe na državnoj razini s čak dva projekta. Prvo su nam svoj projekt pod nazivom Učimo učeničku demokraciju predstavile učenice Iva Mazur, Anja Papp, Danijela Adamović i Lea Košić. Nakon toga nam je svoj projekt predstavila i druga skupina koju čine učenice: Hannah Altmann, Julija Jurić, Nina Komar i Jana Hajba. Naziv njihovog projekta je Svi jednaki. Iz njihovih prezentacija mogli smo čuti mnoštvo zanimljivih i poučnih stvari o ljudskim pravima i sustavu njihove zaštite te o demokratskoj državi i ulozi građana u demokratskoj državi. Našim osmašicama uključenim u ovaj projekt i njihovoj mentorici ovim putem želimo puno sreće i uspjeha na državnom natjecanju!

Vijećnik Dječjeg gradskog vijeća Grada Osijeka Ante Bogdan pročitao je zatim prijedlog koji će iznijeti u subotu (18. svibnja 2024.) na svečanoj sjednici Gradskog vijeća učenika grada Osijeka. Prijedlog je vezan uz zajedničku inicijativu učenika Građanskog odgoja i obrazovanja i naših vijećnika, pokrenutu i jednoglasno usvojenu na prethodnoj sjednici Vijeća učenika naše škole, a koja se odnosi na izmjenu statuta škole na način da se glasanje učenika za predsjednika razreda iz javnog promijeni u tajno. Izvješće koje će Ante prezentirati na sjednici Gradskog vijeća učenika izradila je nastavnica Silvija Vukašinović koja se u potpunosti angažirala kako bi doznala sve pojedinosti i procedure te uputila učenike na koji se način mogu zakonski pokušati izboriti za ostvarenje demokratskog prava za koje smatraju da im pripada. Ovim se prijedlogom pozivaju svi vijećnici Gradskog vijeća da prouče statute svojih škola i usuglase se s našim demokratskim prijedlogom kako bi se ova naša inicijativa provela u svim školama. Nakon iznošenja prijedloga uslijedilo je glasanje vijećnika kojim je jednoglasno usvojen i podržan izneseni prijedlog te pružena podrška Anti.

U zadnjem dijelu sjednice predsjednik Vijeća Lovro Šubić pročitao je obavijest te predstavio Vijeću učenika nagradnu igru koju su učenice i učenici Građanskog odgoja i obrazovanja i nastavnica Silvija Vukašinović pripremili za sve učenike naše škole. Tematika nagradne igre vezana je uz projekte kojima će nas naše učenice Građanskog odgoja i obrazovanja predstavljati na državnoj smotri, a nagrade su kino ulaznice u kinu CineStar u Osijeku koje će donirati naša učenička zadruga Višnja. Svrha ove nagradne igre je da učenici nauče nešto o demokraciji, toleranciji i prihvaćanju drugih i drugačijih te da nauče kako mogu učiti jedni od drugih i pomagati jedni drugima. Budući da nije bilo dodatnih pitanja i prijedloga, ovime je zaključena i druga točka dnevnog reda te je time zaključena i 4. sjednica Vijeća učenika. Ovim putem želimo još jednom zahvaliti učenicima Građanskog odgoja i obrazovanja i nastavnici Silviji Vukašinović na trudu uloženom u organiziranje nagradne igre, kao i na nastojanjima da  naše učenike uče o učeničkoj demokraciji.

Izvijestila: Marija Sigurnjak, knjižničarka

PROGNOZA
Klikni na "Višnjevac"

e Dnevnik